Youtube'da Reklam Verme

Youtube'da Reklam Verme

/ No Comment

Dijital reklam çalışmaları ile geleneksel reklam çalışmalarının karşılaştırıldığında, az bütçe ile çok geri dönüşüm oranını yakalamayı başaran çalışmalar dijital pr çalışmalarıdır. Günümüzde geleneksel pr çalışmaları olan; tv reklamları veya gazete reklamları oldukça yüksek bütçeler gerektiriyor. Bu nedenle bu reklam çalışmalarını büyük ölçekli işletmeler tarafından gerçekleştirilebiliyor. Fakat zaman içinde yaygınlık kazanan dijital reklam çalışmaları her bütçeye uygun. Sosyal medya çalışmalarının da pazarlama çalışmalarına dahil olması ile günümüzde hemen hemen tüm işletme sahipleri dijital ortam üzerinden yapıla çalışmalara geçiş yaptı. Bu çalışmaların başında yer alan reklam çalışmalarından biri de Youtube reklamlarıdır.

Dünyada birçok işletme Youtube video reklamlarını kullanarak markalarının veya ürünlerinin tanıtımlarını gerçekleştiriyor. Youtube üzerinde verilen reklamlar ile marka bilinirliği sağlarken aynı zamanda pazarlama çalışmalarına destek sağlıyor. Youtube reklamlarının tv reklamlarına oranla maliyetinin düşük olması da, bu reklam metodunun tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Youtube platformunun kullanımının çok yaygın olması da bu platform üzerinden reklam verilmesinin sebeplerinden.

Youtube üzerinden verilen reklamlarda, müşterinizin ihtiyacı olabilecek diğer ürünlerinizin tanıtımı yapmanız mümkün. Örneğin; bir bebek giyim markasının verdiği video reklamında aynı zamanda bebek maması gibi ihtiyaç duyulacak diğer ürünlerinde reklamı yapılabilir. Bu reklam modeli sayesinde pazarlama departmanınıza da büyük katkı sağlanıyor.

Peki Youtube'da reklam nasıl verilir?

Youtube platformu üzerinden reklam vermek için ilk olarak, içerik belirleniyor. Hangi video ile reklam vermek isteniyorsa, o video belirleniyor ve kampanyaya tanımlanıyor. Karşımıza gelen ekran bu videonun url'sini istiyor ve buraya tanımlıyoruz içeriğin adresini. Daha sonra karşımıza çıkan reklam başlığı, reklam açıklaması ve resim belirleme bölümlerini dolduruluyor. Bu bölümden sonra karşımıza hedefleme çıkıyor. Reklam için en önemli noktalardan biri olan hedeflemeyi burada ihtiyaçlarımız doğrultusunda yapıyoruz. Bize sunulan iki seçenek var. Hedef web sitesine kullanıcı çekmek ise bu sekmeyi, Youtube kanalımıza kullanıcı çekerek yeni bir kitle oluşturmak istiyorsak diğer seçeneği tıklayarak reklamı oluşturmaya devam ediliyor.

Youtube üzerinden reklam oluşturmaya devam ediyoruz. Bu aşama ise bütçe belirleme oluyor. Youtube platformu bizler için önerdiği bir fiyatla karşımıza çıkarken, istenilen günlük bütçe belirleme avantajını da sunuyor. Bu bölümde bütçe belirleniyor.

Reklam verme aşamalarında en sonuncusu olan hedef kitle belirmeye geçiyoruz. Bu aşama reklamın başarı oranı ile doğru orantılıdır. Yani hedef kitle doğru belirlenebilir ise, reklam başarı ile sonuçlanacaktır. Bu bölümde hedef kitle analizine bağlı kalınarak yer, yaş, cinsiyet, ilgi alanı ve kullanıcıların etkinlik alanları seçiliyor.

Son olarak ödeme bilgileri ve son ön izlemenin ardından reklam başarı ile oluşturulmuş oluyor.

    Tag Cloud

Share with