Youtube’da Reklam Verme Hazırlığı

Youtube’da Reklam Verme Hazırlığı

/ No Comment

Google'ın video tabanlı bir site olarak kullanıma sunduğu Youtube' da günümüzde, günlük bir milyar tıklama gerçekleşiyor. Artık Youtube için sadece video izlenen bir platform olmaktan çıkıp, dünyanın en büyük ikinci arama motoru platformu olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum markaların Youtube reklamları ile büyük başarı elde edilebileceğini ortaya koymakta. Günlük hayatın içerisinde hepimiz farklı videolar izlemek için Youtube' u ziyaret ediyoruz ve bu esnada pek hoş karşılamasak da markaların Youtube Reklamlarıyla karşılaşıyoruz. Kullanıcılar tarafından bakıldığında sıkıntılı bir durum olarak görünüyor; fakat reklanm veren markalar tarafından bakıldığında aktif kullanıcı sayısı ve etkileşim oranının yüksekliği ile oldukça avantajlı bir durum.

Youtube' da marka için reklam verilme aşaması ne kadar iyi planlanır ve ne kadar iyi bir strateji üzerinden ilerletilirse o kadar büyük başarı elde edilecektir. YouTube reklamının etkisini farkında olan ve reklam vermek isteyen markaların bu aşamada başarılı olmak için neler yapmaları gerektiğinden bahsedelim.

Reklam vermeden önce markanın yapması gerekenler;

  • Markaya özel kanalın profesyonel şartlarda hazırlanması ve devamında bu kanalın markanın diğer sosyal hesapları ve markaya ait web sitesi ile bağlanması gerekir.
  • Ön çalışmalar tamamlandıktan sonranın ilk işi Youtube reklamı ile ilgili hedflerini belirleme süreci olmalıdır. Bu reklam ile amaçlanan hedefler en baştan belirlenir ise sürecin takibi ve başarı ölçümleri açısından oldukça faydalı olacaktır.
  • Reklam verilmeden öncelikli gerekliliklerden bir diğeri de reklam videosunun Youtube özel olmasıdır. Youtube özel hazırlanmış bir video ya da başka platformlar için hazırlanmış videonun Youtube' a uygun niteliklerle düzenlenmesi etkileşimi arttırmakta önemlidir.

Reklam verilirken markanın yapması gerekenler;

  • Reklam verme aşamasına geçildiğinde en önemli ve hatta reklamın başarısında en fazla etkisi olan gereklilik, hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. Sosyal medyanın pazarlamada en avantajlı özelliklerinden biri olan hedef kitle belirleyebilmek Youtube reklamlarında mutlaka fayda sağlar nitelikte kullanılmalıdır.
  • Youtube reklamlarında reklamın gösterildiği kitlenin ilk beş saniyeden sonra reklamı atla özelliğini kullanabildiğini ve bu özelliğin çok büyük oranlarla kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanıldığını göz ardı etmeden Youtube reklam videonuzun ilk beş saniyesini ilgi çekici oluşturulmalıdır.
  • Youtube reklam videosunun ses özelliklerine önem gösterilmelidir. Markalar Youtube' da yer alan hedef kitlenin video izlemek kadar bir şeyler dinlemek için de geldiğini unutmadan ses özelliklerinde özen göstermesi etkileşimi arttıran bir gerekliliktir.
  • Youtube reklam videosunu oluştururken markaların zamanlamayı iyi ayarlaması gerekmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi ilk beş saniyede ilgi çekici olmalı ve markanın vermek istediği mesajı vermesi gerekir. Devamı için ise 30 saniyeyi geçmemesinde fayda vardır. Videoda 30 saniye kısa bir olması ilginin dağılmaması ve bütçe açısından markayı oldukça avantajlı kılacaktır.

Youtube reklam verme sürecinde bunlara dikkat edilerek bir çalışma içerisine girilirse markanın başarıya ulaşması daha kolay olacaktır. Ancak devamında da takipte kalınması bir o kadar önemlidir.

    Tag Cloud

Share with