Youtube Pazarlama Araçları

Youtube Pazarlama Araçları

/ No Comment

 Günümüzde birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Facebook, Twitter vs. gibi. Tüm bu sosyal medya platformlarının içinde video paylaşma platformu olarak farklı bir kademede duran sosyal medya platformu ise, hepimizin sıklıkla kullandığı Youtube. Dijital mecrada yer alan her sosyal medya platformu gibi Youtube platformunda da binlerce kullanıcı mevcut. Markaların sosyal medya platformları üzerinden yürüttüğü pazarlama çalışmalarında Youtube kanalı da hatırı sayılı bir yere sahip. Günümüzde markalar Youtube hesapları üzerinden paylaştıkları videolar ile kullanıcılarına ulaşmayı başarıyor. Peki markalar, Youtube üzerinden paylaştıkları videolar nasıl daha etkili hale getirilebilir?

 Youtube platformunu diğer sosyal medya mecralarından ayıran özelliği video paylaşımları üzerine oluşturulmuş bir platform olmasıdır. Youtube hesabı üzerinden pazarlama stratejisi oluşturan her marka ilk olarak müzik/ses algısını ön planda tutmalıdır. Yapılan videolarda veya paylaştığınız kayıtlarda müziğin biçimine bağlı olarak, müşterilerinizi heyecanlandırmanız mümkün. Videolarınız için doğru müzik seçimi yapabilmeniz için size yardım olacak araç ‘ Youtube Audio Library ‘ olacaktır. Markalar, Youtube üzerinden yapacakları pazarlama çalışmaları sırasında Youtube Ses Kütüphanesini kullanarak doğru müzik seçimine erişebilirler.

 Youtube üzerinden belirlediğiniz pazarlama stratejinize bir de Youtube Fan Finder aracını eklemelisiniz. Pazarlama stratejisi için en önemli nokta olan hedef kitle belirlemeyi sizin için bu araç yapıyor, diyebiliriz. Youtube Fan Finder, hedef kitle belirlemede öncü olurken, size ücretsiz bir reklam ağıda sağlıyor. Bu yöntemle hem hedef kitlenize ulaşmış hem de sesinizi daha geniş bir alana duyurabilirsiniz.

 Youtube araçlarından ‘ Associated Website Annotations ‘ ise sizlere web siteniz ile Youtube kanalınız arasında bağlantı kurmanızı sağlar. Hiçbir iş gücü sarf etmeden web siteniz üzerinden paylaştığınız bir video, aynı süreç aralığında Youtube kanalınızdan da paylaşılıyor. Bu aracı kullanabilmek için öncelikle domain adresinin size ait olduğunu doğrulamanız gerekiyor. Web sitenizi Web Master Tools ‘ a kaydettikten sonra doğrulama adımlarını tamamlıyorsunuz ve bu aracı kullanabiliyorsunuz.

 Bir diğer Youtube aracı ‘ InVideo Programming’ . Bu aracı kullanımınız, videonuza veya logonuza tıklanabilir bir alan oluşturmanızı sağlar. Tıklanabilir alana gelen kullanıcı, diğer tüm videolarınızı görüntüleme şansına sahip olur. Bu aracı kullanarak, müşterileriniz ile aranızda iyi bir iletişim kurabilirsiniz. Aynı zamanda Youtube kanalınıza gelen kullanıcınızın, hesabınızda kalma süresi uzar ve sadık bir müşteri portföyüne sahip olabilirsiniz.

 Youtube kanalınızdan, etkinliklerinizi bildirebileceğiniz bir diğer araç ise ‘ Youtube Live Events’. Bu araç ile etkinliklerinizi duyururken, fotoğraf içinde fotoğraf gibi gelişmiş özelliklerde sunar. 

Share with