Yeni Pazarlama Trendleri

Yeni Pazarlama Trendleri

/ No Comment

Pazarlama çalışmalarının günden güne dijital dünyaya geçiş yapmasıyla, her yeni gün yeni pazarlama stratejileri oluşturuluyor. Dijital dünyanın genişliği ve sürekli yenilenmesi ile de trendler hızla değişim gösteriyor. Günümüze kadar gelen süreçte pazarlama sektörü hızlı adımlar ile devleşen bir sektör halini aldı. Bu sektörün içinde yer edinen mobil teknoloji, web teknolojileri ve yeni reklam metodları ile belirlenen yeni trendler ise, kullanıcılara avantaj sağladığı gibi markalar içinde olumlu dönüşler sağlıyor. 2014 yılında gösterilen gelişime oranla yeni yılda büyük değişimler beleniyor. Pazarlama trendlerinin değişebileceği gibi kullanıcı alışkanlıklarında da farklılıklar yer alacak. Peki 2015 yılı içinde tahmin edilen pazarlama trendleri neler olacak?

 2015 yılında dijital ortamlarda sağlanan pazarlama çalışmalarında odak noktası müşteri davranışları olacak. Marka tarafından analiz edilen müşteri davranışları ile yeni yol haritaları belirlenecek. Aynı zamanda yapılacak yeni kampanyalar aynı biçimde müşteri odaklı gerçekleştirilecek. Yani 2015 yılında pazarlama trendlerinde müşteri odaklı pazarlama stratejileri önem kazanacak.

 Dijital reklama ayrılan bütçelerde büyük oranda artma bekleniyor. Marka veya firmaların dijital ortamlarda yürütülen reklam çalışmalarına verdikleri önem artacak. 2014 yılına kadar izlenen dijital reklam bütçesi grafiğinin yükselişi bu beklentiyi getirmektedir. Dijital reklamlara olan ilginin artması ile mobil üzerinden sağlanan reklamların ve ödeme seçeneklerinin de aynı oranda gelişim göstereceği düşünülüyor. Mobil pazarlamada günümüze kadar yapılan yatırımlar ve kullanıcı sayısı bu beklentinin ana sebepleri arasında yer alıyor.

 2015 yılında beklentileri arttıran bir diğer unsur ise; giyilebilir teknolojiler oldu. Pazarlama sektörüne yeni bir soluk getiren Google Glass, giyilebilir teknoloji ile bu sektörde de büyük beklentiler oluşturdu. 2015 yılında marka veya şirketler bu teknoloji ile reklamları hızla ölçümleyebilecek.

 2015 yılında pazarlama stratejileri arasında video da önemli bir role sahip olacak. Geçtiğimiz yıl boyunca izlenen artış 2015 yılında da devam edecek görülüyor. 2015 yılında Facebook ve Youtube gibi platformlarda video ile sürütülen çalışmalarda artış bekleniyor.

 Pazarlama trendlerinin hızla gelişim göstermeye devam etmesi 2015 yılında görülecek gelişimden de büyük beklentiler oluşturuyor. Dijital dünyada artan grafikler ile görülen o ki 2015 yılında pazarlama da görülen gelişim büyük oranla dijitale kayacak. Yani 2015 yılında reklam çalışmaları, satış odaklı düzenlenen kampanyalar, ürün tanıtımları ve marka bilinirliği vs. gibi konulardaki tüm çalışmalar dijital ortamlardan sağlanacak. Geleneksel çalışmalar ile varlığını sürdürmeye devam eden firmalarında bu alana yatırım yapması kaçınılmaz olacaktır.

    Tag Cloud

Share with