Yaratıcı Instagram Kampanyaları

Yaratıcı Instagram Kampanyaları

/ No Comment

Fotoğraf ve video paylaşım özellikleri ile dijital dünyaya giriş yapan Instagram, aynı zamanda büyük bir Pazar alanı oldu. Instagram üzerinden fotoğraf paylaşımlarının yanı sıra markaların pazarlama çalışmaları daha fazla boy gösterir oldu. Hesaplar üzerinden yürütülen pazarlama çalışmaları her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Markaların yarış haline dönüştürdüğü çalışmalar arasından başarıya yakalamış kampanyalara göz atalım.


IKEA

Instagram hesabı üzerinden yaratıcı projelere imza atmış ve başarı yakalamış markalardan biri IKEA. Yeni koleksiyonunun tanıtımını yapmak isteyen IKEA, açtığı Instagram hesabını bir profil değil de, web sitesi olarak tasarladı. Tüm ürünlerini kategorilere ayıran IKEA, aynı zamanda her ürün için ayrıntıların bulunduğu ürün sayfaları da oluşturdu. Bu yöntem ile kullanıcı hesaba girdiğinde bir resim değil, web sayfası üzerinde algısı yaratılırken tıklandığında ise ürün detayları da görüntülenebildi. Büyük bir çalışma sonunda ortaya çıkan bu kampanya, yaratıcılığın en üst seviyede olduğu çılgın projelerden biri olarak hafızalara kazındı.

Mercedes-Benz

Instagram hesabı üzerinden yaptığı çalışmalarla yankı uyandıran markalardan biri de Mercedes-Benz oldu. Yaratıcı ve etkileşim oranı yüksek kampanyalara imza atmasına alışık olduğunuz otomotiv devi Instagram üzerinden ise farklı bir projeye imza attı. Mercedes-Benz #Untamed adı altında bir kampanya başlattı. Kampanya amacı yeni seri olan CLA'yı tanıtmaktı ve bu amacı yaratıcılığı ile birleştiren marka, kullanıcılarından bu hastag altında vahşi temalı fotoğraflar paylaşmasını istedi. Oldukça etkileşim almayı başaran marka bu fotoğrafları bir sergi haline getirdi. Açılan pop-up mağazasında kullanıcılardan gelen fotoğraflar dijital bir fotoğraf sergisi haline getirildi. Yapılan bu kampanya sonunda dijital ve sanat birleşimi muhteşem bir projeye imza atan Mercedes-Benz büyük takdir topladı.

NİKE

Instagram üzerinden yaratıcı işlerden biri de NİKE'a ait. Marka kişiselleştirme adı altında en büyük projelerden birine imza atarak büyük bir başarı elde etti. Hazırlanan özel bir program sayesinde kullanıcılara belirli renkler sunuldu ve bu renkler baz alınarak kişiye özel renklerde NİKE ayakkabı modelleri sunuldu. Kullanıcı bu modeller arasından seçim yaptıktan sonra buradan direk satın alma işlemi yapabildi. Büyük projeler arasında yer alan bu kampanya, kişiselleştirmede farklı bir çığır açtı diyebiliriz.

    Tag Cloud

Share with