Viral İçerik Nasıl Oluşturma

Viral İçerik Nasıl Oluşturma

/ No Comment

Sosyal medyanın gücü her yeni gün artmakta. Günümüzde tüm marka, kurum ve kuruluşlar sosyal medyada yer alırken, pazarlama stratejileri arasında sosyal medya mecralarının büyük bir yeri var. Marka yeni çıkan ürünü için tanıtımlarını sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirirken, müşterileri ile iletişimini de yine bu sosyal medya hesapları üzerinden sağlamakta. Sosyal medyanın bu denli büyük bir role bürünmesinin geçerli sebeplerinin başında, iletişimin çift yönlü olması geliyor. Marka sosyal medya üzerinden tanıtımını yaptığı üründen duyulan memnuniyet veya şikayetleri yorum olarak alıyor ve geliştirme yoluna gidiyor. Aynı zamanda data toplarken, müşteri ve rakip takiplerini de yapabiliyor. Bu nedenle markalar için sosyal medya üzerinde varolmak bir seçim değil zorunluluk halini aldı.

Markalar için günümüzde, sosyal medya üzerinde yer almakta yetmiyor; sesinizin daha gür çıkması gerekiyor. Diğerleri arasından sıyrılmak isteyen markalar, bu yarış içinde çeşitli stratejiler geliştirirken, değişmeyen ve en etkili yöntem viral içerik oluşturabilmektir.  Viral içerikler, sosyal medya üzerinde kısa bir zamanda büyük kitlelere ulaşan içeriklerdir. Bu içerikler kulaktan kulağa iletilerek, büyük kitlelerin dikkatini çeker ve defalarca izlenir, okunur, paylaşılır. Markalar için dijital alanlarda başarı yakalamanın en etkili ve kısa yolu viral içerikler üretmektir.

 Viral içerik üretmenin yolları nelerdir?

İlgi Çekici ve Özgün Olmak:  Ürettiğiniz içeriğin büyük kitlelere ulaşması için ilk kural özgün olmaktır. İçeriğin tamamen özgün, fresh ve dikkat çekici olması gerekir. Okuyucuları etkileyerek paylaşma isteği uyandırmalıdır. Bunu sağlamak için okuyuculara fayda sağlayacak konular ele alınarak, açıklayıcı bir anlatım kullanılmalıdır.

Öyküleme Metodu Kullanmak: İçerik oluşturulurken seçilen konu, öyküleme metodu kullanılarak oluşturulmalıdır. Öyküleme metodu kullanılarak oluşturulan viral içerikler, hedef kitleyi sıkmaz. Daha uzun süre izleme, paylaşılma yani etkileşim alma sağlar.

Doğru Platformları Tercih Etmek: Oluşturduğunuz içeriği hangi platformlarda yayınlanacağı büyük önem taşır. İçerik özgün, dikkat çekici ve öğretici olsa da yanlış bir platform ile müşterilere sunulması başarısızlık getirir. Hedef kitlenizin en belirgin olduğu platformlar üzerinden paylaşımlar gerçekleştirilmelidir.

 Doğru Zamanlama: Oluşturulan içerik kalitesi çok yüksek olsa da nerde ve ne zaman paylaşılacağı önem taşır. Hatta doğru platform seçmiş olmanız bile yeterli kalmayacaktır. Doğru zamanda bu bütün strateji içinde yerini alır. Paylaşılacak içerik zamanlaması bulunulan ülkenin gündemiyle bile alakalıdır. İçerik konusu göz önünde bulundurularak ülke gündemi, rakip analizleri ve paylaşımın yapılacağı platformdaki aktiflik saatlerine bağlı olarak belirlenmelidir.

 Dijital ortamda başarı sağlamanın etkili yolu viral içerik oluşturma tüm bu işlem bütününün doğru yapılması ile gerçekleştirilir. İçeriğinizin oluşum aşamasından paylaşımına kadar her adım, içeriğin viralleşmesi ile doğru orantılıdır.

    Tag Cloud

Share with