Twitter'da Reklam Verme

Twitter'da Reklam Verme

/ No Comment

 Son yıllarda büyük bir hızla sosyal medyaya giriş yapan sosyal medya platformlarından biri de Twitter. Kısa zamanda büyük bir kullanıcı kitlesi oluşturmayı başaran ender sosyal hesaplardan. Twitter'ın en büyük özelliği de hızını koruyabilmesi. Hayatımıza girişinde gösterdiği hızı ve başarısını, geliştirme sürecinde de devam ettirmeyi başarıyor. Twitter hızlı bir girişin ardından, markalar için de reklam verebilme olanağı sağladı. Twitter kullanıcılarından her 3'ünden 2'si platformdan etkilenerek satın alma işlemi gerçekleştiriyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre de Twitter kullanıcıları hesaba katılırsa, Twitter'da reklam vermek kaçınılmaz bir son. 

 Twitter'da reklam vermek oldukça kolay. Hatta Facebook hesabınızdan reklam verirken karşılaştığınız hemen hemen her aşama ile karşılaşacaksınız denebilir. Her iki sosyal medya platformunda da kullanıcı bir form ile karşılaşıyor. Formun doldurulması ardından, reklam siparişi verilmiş oluyor. Twitter hesabı üzeriden reklam verirken bizi kısa bir form karşılıyor. Bu formda reklam vermek istediğiniz kitle, hangi tarihler arasında reklam başlasın ve bitsin, bütçe hesabımız, ülke ve iletişim bilgileriniz gibi detaylar yer alıyor. Facebook iyi aynı mantıkta yürüyen Twitter'da reklam vermenin farkı ise, bütçe belirleme. Facebook hesabınız üzerinden az miktarda bütçeler belirleyip reklam verebiliyoruz. Fakat Twitter bu konuda oldukça farklı bir mantık izliyor. En alt bütçe miktarı aylık 7.500 TL olarak belirlenmiş durumda. Twitter uygulamasını kullanacağı markaları seçiyor diyebiliriz. Bütçelere baktığımızda Twitter, büyük ölçekli markaları hedefliyor. 

Twitter'da nasıl reklam verilir?

 Twitter hesabınız üzerinden reklam verirken karşılaştığınız 3 ayrı opsiyon olacak. Bu opsiyonlar;

Sponsorlu Hesaplar

Sponsorlu Tweetler 

Sponsorlu Gündem

bu opsiyonlar şu anlama gelmekte;

 Sponsorlu Hesaplar: Twitter'da reklam verirken karşılaşacağınız bu opsiyon, takipçi sayınızı arttırmaya yönelik. Markanız için reklam verme amacınız takipçi listenizi kabartmak ise bu opsiyonu seçmelisiniz. Twitter hesabınızda konuştuğunuz konular ile ilgilenebilecek potansiyel takipçilerinizin 'kimi takip etmeli' bölümünde hesabınız yer alacaktır. Hedefiniz takipçi sayınız ise bu opsiyon tam sizin için diyebiliriz.

 Sponsorlu Tweetler: Bu opsiyon ile reklam verirseniz öncelikle anahtar kelimeler belirlemelisiniz. Sizler tarafından belirlenen anahtar kelimeleri aratan kullanıcılar, yine sizler tarafından belirlenen sponsorlu tweetiniz ile karşılaşır. Bu opsiyon sizi takip etmeyen kullanıcılarınız ile tanışmanızı sağlar. Kullanıcı sizi takip etmiyorsa da tweetinizi görebilmekte. Bu opsiyon kampanya bildirimleri için oldukça avantajlı. Aynı zamanda reklam verirken bu opsiyonu kullanırsanız, bütçeniz takip edilme veya retweet edilme oranınıza göre şekillenecektir.

 Sponsorlu Gündem: Twitter'da reklam vermek için kullanabileceğiniz son opsiyon sponsorlu gündem. Sponsorlu gündem, tüm Twitter kullanıcıları tarafından farkedilmenin bir yoludur, diyebiliriz. Bu opsiyonu kullanan hesap gündemin ilk sıralarında yer almakta. 

Share with