Twitter'da Fenomen Olma Algısı

Twitter'da Fenomen Olma Algısı

/ No Comment

Hayatımıza dahil olmuş bir sosyal medya platformu da, Twitter. Kısa sürede hayatımıza dahil olmuş Twitter, kişilerin ve markaların tercih ettiği bir platform. Etkileşim en fazla olduğu platformların başında yer alır. Çok sayıda kullanıcının bir arada bulunduğu ve gündem oluşturduğu bu platformda fenomen olmak artık oldukça önemli. Twitter fenomenleri sadece attıkları tweetler ile milyonlarda kişi tarafından tanınmakla birlikte bunu bir iş olarak da kullanabilmekte. 

Twitter'da fenomen olmak demek; Twitter hesabında sayıca fazla takipçiye sahip olmak olarak algılanmakta. Fakat burada yanlış bir algı söz konusudur. Aslında fenomen olmak; attılan tweetlerin retweeti(paylaşımı), yorum alması, favorilere eklenmesi ve bu işlemlerin çok sayıda kullanıcı tarafından yapılmasıdır. Yani attığınız tweetin başarılı olması ne kadar kişi tarafından dikkat çektiği ile eşdeğerdir. Fenomen olmak konusunda oluşan bu yanlış algı ile birlikte yeni bir düzenekte meydana çıktı. Takipçi satın almak. Bu yöntemde para karşılığı takipçi satın alınıyor. Fakat satın alınan takipçiler sahte hesaplardan oluşuyor. Bu durumdan anlaşıldığı üzere, takipçi sayınızın fazla olması size ne fenomenlik ne de bir başarı sağlamıyor. Özellikle satın alınan takipçiler kısa bir süre sonra size olumsuz bir algı olarak geri dönüyor. Özellikle markalar için baktığımızda, takipçi satın alma işlemi asla başvurulmaması gereken bir yöntem. 

Twitter'da takipçi sayınızı arttırmak yani fenomen bir hesaba sahip olmak için en gerekli madde, kaliteli içeriktir. Attığınız twetlerin beğenilmesi verdiğiniz bilgi ile eşdeğerdir. Attığınız tweet bilgi içermeli ve takipçilerinizin dikkatini çekerek paylaşılması gerekir. Paylaşımların fazla olması diğer ortak alanlara sahip olduğunuz kullanıcılar tarafından da farkedilmeniz demektir. Bu durum yeni takipçiler kazanmanız ile sonlanır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre, kullandığınız dilinde büyük etkisi var Twitter'da. Takipçilerin en fazla dikkatini çeken dil, mizah içeren bir dildir. Attığınız tweet, karşınızda samimi bir arkadaşınız varmışcasına yazılmalıdır. Takipçiler tarafından farkedilmek için başvurulacak yöntemlerden biri de, gündeme takılmaktır. Twitter platformu içinde bize sağlanan olanaklar arasında gündem var. O gün içinde kullanıcılar tarafından belirlenmiş gündeme, belirlenen ' # ' ile katılabilirsiniz. Onlarca insanın hakkında konuştuğu gündemde yer almak, yeni takipçiler tarafından farkedilmenize yardımcı olacaktır. 

Twitter hakkında sosyal medya uzmanları tarafından söylenen ' takipçi sayısına takılmamak'. Yukarıda da belirtildiği gibi ne kadar takipçi sayınız olduğu sizin başarınızı göstermez. Aksine tweetlerinizin kaç retweet aldığı, kaç kişinin favorilerine eklendiği, tweetlerinize kaç kişinin yorum yaptığı içeriğinizin kalitesini gösterir. 

Share with