Twitter’ da Online İtibar Takibi

Twitter’ da Online İtibar Takibi

/ No Comment

Sosyal medya yönetiminde markaların dikkatle üzerinde durması gereken bir çalışmadır, online itibar. Markalar tüm sosyal hesaplarında takipte kalmalı, marka hakkında neler konuşuluyor takip ve analizi devamlı suretle yapılmalıdır. Ancak özellikle Twitter hızlı yayılma ve aktif kullanıcılara sahip olması gibi özellikleri ile online itibar takibinde ön plana çıkan bir platformdur. Geçtiğimiz yıl ülke içerisinde meydana gelen bir olayda ülke gündemini dahi etkileyecek kadar büyük bir yayılma gücü olduğunu ispatlamıştır. Sosyal medya yönetiminde online itibar çalışmalarınız, pazarlama stratejileriniz kadar önemli olduğunu biliyoruz o halde, markanızın online itibarı pazarlama çalışmalarınızın başarısını çok fazla etkilediğini de göz ardı etmemelisiniz. Twitter’ da online itibarınızı doğru yönetmek ise sıkı bir takipten geçer. Twitter takipçilerinizin markanız hakkındaki algısını devamlı takip etmeniz ve doğru müdahalelerde bulunmanız gerekmektedir.

Twitter’ da önemli bir sosyal medya kriziyle karşılaşmak istemiyorsanız, markanızın online itibarının zarar görmesini istemiyorsanız, başarılı bir sosyal medya pazarlaması için fayda sağlamak istiyorsanız takip ve analizlerinizi devamlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bunun için bazı önemli noktalar vardır, bunlardan bahsedelim. Öncelikle markanız ile ilgili tüm mentionları dikkatle takip etmeli ve cevap vermelisiniz. Takipçileriniz markanız ile ilgili soru, yorum ve şikayetlerini genellikle mention ile bildirirler. Sosyal medya stratejiniz ile verdiğiniz cevaplar olası sosyal medya krizlerini engellemenize, hakkınızda neler konuşuluyor takip etmenize, takipçilerinizle etkileşimi arttırmanıza kadar birçok durumda fayda sağlayacaktır. Elbette sadece mention takibi yeterli olmayacaktır. Bazı takipçileriniz mention kullanmadan markanız hakkında tweetler atabilir, markanız hakkındaki soru ve şikayetlerini belirtebilirler. Sadece mention takibi, Twitter’da online itibar yönetiminiz için yeterli olmayacaktır. Bu sebeple marka isminiz, hizmet ya da ürünlerinizle ilgili anahtar kelimelerin takip ve analizi özenle yapılmalıdır. Hatta marka çerçevesinde konuşulanların da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Alakalı tüm tweetlerin, hashtaglerin kontrolünü düzenli olarak yapılmalısınız. Tüm bu takipler yapılırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta da doğru analiz ve müdahale sürecidir. Twitter üzerinde oluşturduğunuz duruşunuz doğrultusunda cevaplar vermeniz ve cevaplarınızın olumsuzları olumluya çevirmeniz ya da nötrleştirmeniz olmalıdır. Analiz sürecinde doğru yolda ilerlemeniz bu noktada etkili olacaktır. Öncelikle bilmeniz gereken, her ne kadar markalar olumsuz yorumlar almak istemeseler de bu Twitter’ da çok sık karşılaşılacak bir durumdur. Fakat doğru strateji ile bu olumsuzlukları markaya fayda sağlar niteliklere çevirmeniz dahi mümkündür.

Twitter’ da Markanızın sosyal medya pazarlama amaçlı online itibar yönetimi çalışmalarında neredeyse günün yirmi dört saati takipte kalmalısınız. Twitter sosyal ağların içinde aktif kullanıcı sayısıyla bu durumu zorunlu hale getirmektedir. Twitter analytics gibi araçlar bu çalışmalarda işinizi kolaylaştıracaktır. Sonuç olarak devamlı takip, doğru analiz, hedef kitle ile anlık iletişim Twitter’ da başarılı bir online itibar yönetimi için olmazsa olmazlardır.

Share with