Twitter’ da Etkili Video Oluşturma

Twitter’ da Etkili Video Oluşturma

/ No Comment

Sosyal medyada içerik pazarlamasında görseller kadar videolarda önemini arttırıyor. Video tabanlı Youtube ve Vine bu anlamda öncü platformlar iken Facebook, Instagram, Twitter gibi diğer platformlarda da video özellikleri geliştiriliyor. Özellikle Twitter' ın önümüzdeki yıl içerisinde video özelliklerinde geliştirmek amaçlı çalışmalar yapacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Markalarında bu durumda sosyal medya pazarlamasında Twitter' da video içerikleri üzerine strateji geliştirmeleri de fayda sağlar nitelikte bir zorunluluk halini almıştır.

Peki, markaların Twitter' da etkili video pazarlaması için nasıl bir strateji oluşturması ve nasıl bir çalışma içerisine girmesi gerekir? Tüm markaların sosyal medya pazarlamasında başarılı olmasını etkileyecek bu sorunun cevabından bahsedelim.

Öncelikle Twitter' ın yeni getirdiği video özelliği olan timelineda videolarınızın otomatik ve devamlı olarak oynatılması özelliğinden mutlaka yaralanmalısınız. Bu özellikte fayda sağlar nitelikte yararlanılabilmesi için, Twitter videolarında farklılığı ve ilgi çekiciliği ön planda tutmalısınız. Videoların otomatik oynatılması ile markaların kullanıcıların dikkatini çekebilmekte daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durumu tamamen fayda sağlar hale getirebilmek için videonuzu gören kullanıcıların ilk anda ilgisini çekip izlenme oranını arttırmalısınız.

Call to Action özelliğini kullanarak Twitter videolarınızda kullanıcılar ile markanız arasındaki etkileşim ve geri dönüşüm oranını arttırmalısınız. Twitter videolarınızda satın almak, üye olmak, takip etmek, paylaşmak gibi Call to Action'lara yer vererek kullanıcılar üzerinde hedeflediğiniz eylemleri gerçekleştirmeniz daha kolay olacaktır. Call to Actionları ise Twitter videonuzun sonunda kullanmanız en doğru yöntem olacaktır.

Tüm platformlarda ve içerik pazarlamasında geçerli olan hedef kitlenize uygun içerik paylaşımı Twitter videolarınızda oluşturacağınız stratejinizde de geçerlidir. İyi bir hedef kitle analizi ile hitap ettiğiniz kitlenin ilgi alanlarına uygun videolar ile paylaşılma oranınızı arttırmalısınız. Böylece viral bir video içeriği ile kullanıcılar üzerinde daha etkili olabilirsiniz.

Twitter videolarınızın kullanıcı üzerinde daha etkili sonuçlar elde etmeniz için kesinlikle atlamamanız ve stratejinize eklemeniz gereken başka bir nokta da; oluşturduğunuz Twitter videolarında marka kimliğinize yer vermek olmalıdır. Ancak bu nokta da dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Videonuzun tamamen marka reklamı içerikli olmamasıdır. Bu durum sosyal platform kullanıcıları tarafından pek hoş karşılanmaz. Ancak etkileşimi yüksek tutmak için marka kimliğinizi hikayeleştirerek videoda yer vermeniz en doğru yöntem olacaktır.

Etkili Twitter video pazarlaması için son olarak dikkat edilmesi gereken video pazarlamasında genel bir gereklilik olan videonun kısa tutmanızdır. Sosyal medya platformlarındaki kullanıcıların dikkat özelliği için genel bir kanı olan kısa süreli videoların daha etkili olması Twitter videoları için de geçerlidir. Bu sebeple Twitter' ın yeni video özelliklerinden olan Twitter üzerinden kullanıcıların kendi videolarını çekerek yayınlayabilmeleri ile rekabetin yüksek olacağı göz önünde bulundurularak videolarınızı kısa tutmalısınız. Böylece Twitter videolarınızda kullanıcılar üzerinde daha etkili olabilirsiniz

Share with