Twitter’ da Etkili Reklam Modelleri

Twitter’ da Etkili Reklam Modelleri

/ No Comment

Sosyal medya pazarlamasında 7.2 milyon kullanıcısıyla Twitter markalar için en önemli sosyal ağlar arasında yer alıyor. Kullanıcı sayısında ve etkileşim oranında yüksek bir rakamı yakalayan Twitter üzerinde reklam modelleri de pazarlama açısından büyük bir öneme sahiptir. Bir süredir Twitter kendi bünyesinde reklamlar almaktadır. Özellikle 2015 yılı itibariyle markalara hedef odaklı farklılıklarla 15 reklam modelini sunmaktadır. Son günlere kadar 3 reklam modeli ile hizmet veren Twitter' ın bu yeni reklam modellerinden bazıları markalar tarafından kullanılmaya başlandı.

Peki, markanızın hedeflerine göre Twitter reklamlarını nasıl daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz? Twitter reklam modelleri üzerinden bundan bahsedelim.

  • Promoted Account Twitter reklam modeli sponsorlu hesap olarak tanımlanmış takipçi sayısı arttırmak amacı ile kullanılır. Twitter' ın ' Kimi Takip Etmeli ' ( Who to Follow ) kısmında reklamların üst sırada ve tek başına görünmesini sağlar. Böylece markanızın Twitter üzerinde yer alan hedef kitlenin dikkatini çekmek kolay olacaktır. Twitter' ın sponsorlu hesap modeli olması sebebiyle maliyeti bu reklam modeli üzerinden markanızı kaç kişinin takip edeceği üzerinden hesaplanır. Bu bağlamda markanız ile ilgilenebilecek farklı takipçilere ulaşabilir ve iletişim kurarak etkileşim oranlarınızı pazarlama faaliyetlerinize fayda sağlar nitelikte arttırabilirsiniz. Aynı zamanda Promoted Account reklam modelinin bir özelliği olan ülke belirleme kısmını kullanabiliyorsunuz. Ülke bazlı hedeflemeyi avantaja dönüştürmek için sadece markanızın hizmet verdiği ülkeyi seçebilir ya da diğer ülkeleri belirleyerek dünya geneline reklamınızı ulaştırmanız mümkün.
  • Promoted Trend Twwitter reklam modeli ile sponsorlu gündem olarak yayınlanır. Özellikle kısa süreli tanıtım süreçlerinde kullanılması markanıza fayda sağlar. Markanızın tanıtım dönemlerinde bu reklam modelini kullanarak gündem yer alacağınız hedef kitleye daha hızlı ulaşır ve daha etkili geri dönüşümler alabilirsiniz. Promoted Trend reklam modeli 1 gün için satın alınır ve markanız için seçtiğiniz hahtag ile Trend Topic kısmında yer alırsınız.
  • Promoted Tweet reklam modeli sponsorlu tweet olarak yayınlanır. Bu reklam modelinin en önemli fayda sağlar özelliği reklam tweetinizin henüz takipçiniz olmayan Twitter kullanıcılarına gösteriliyor olmasıdır. Bu kullanıcılar Twitter üzerinde arama yaptığında reklam tweetiniz ile karşılaşır, böylece markanızın takipçi sayısını ve etkileşim oranını rahatlıkla arttırabilirsiniz. Promoted Tweet reklam modeli 3 ay yayınlanır.Bu süreçte markanızın aldığı etkileşim oranına göre maliyet belirlenir.

Tüm bu Twitter reklam modellerinin yanında yeni geliştirdiği reklam modelleri; Twitter Video Reklamları, Twitter WebSite Cards, Twitter Uygulama Yükleme Reklamları, Hava Durumu Hedeflemeli Twitter Reklamları, Dil Seçenekli Reklamlarıdır. Bir süredir kullanılmaya başlanan bu yeni reklam modellerinin de markanıza fayda sağlar nitelikte kullanmanız mümkün. Öyle ki, ilerleyen süreçte bu reklam modellerini kullanan markalarla daha sık karşılaşacağız.

Share with