Twitter’ın 2015 Planları

Twitter’ın 2015 Planları

/ No Comment

Twitter yönetim kurulu üyeleri geçtiğimiz günlerde bünyelerine katacakları yeni özellikler hakkında bazı açıklamalar yaptı. Aktif kullanıcı sayısı 300 milyona yaklaşırken web, televizyon gibi farklı yollarla 500 milyon kadar kişiye ulaştığı gözlemleniyor. Ancak 500 milyon kadar kişiye ulaşan Twitter' ın 300 milyona yakın aktif kullanıcı ile sınırlı kalması büyük bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu sorunu çözmek, aynı zamanda farklı yollarla ulaştığı kitleyi aktif kullanıcı kitlesine dahil etmek için bazı yeni özellik planlamaları içine girdi.

Twitter'ın 2015 için planladığı yeni özelliklerden bahsedelim.

Zaman Tünelinde Öne Çıkanlar Özelliği: Twitter aktif kullanıcıları bilgi akışının hızına yetişmekte zorluk çekiyor. Bu soruna çözüm olabilecek 'While you were away' özelliğiyle kullanıcılara özel kişiselleştirilmiş haberlerin ön plana çıkarılması üzerine kurulmuş bir algoritmadır. Geçtiğimiz günlerde birçok mobil kullanıcıya sunulan bu yeni özellikle bilgi akışının daha yetişebilir bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Direkt Mesajlara Yeni Özellikler: Twitter kullanıcılarına direkt mesajlaşmalarda tweetleri arkadaşlarına gönderebilme gibi yeni özellikler eklenerek bu platformun daha fonsiyonel hale getirilmesi amaçlanıyor.

Haber Alarmları Özelliği: Twitter kullanıcılarına bugüne kadar haber alarmı olarak bildirilen platformda, bu haberleri daha yakın terimler kullanılarak kullanıcılara ulaştırılacak. Bu yeni özellik ile kullanıcılara daha fazla ulaşmak ve kullanıcıların önemli haberleri kaçırmamaları amaçlanıyor.

Video Paylaşım Ve Düzenleme Özelliği: Dijital ortamlarda özellikle de sosyal medyada video içeriklerinin yükselişi ile Twitter' da aktif kullanıcılarına gerçek zamanlı video paylaşma ve düzenleme özelliklerini bünyesine dahil ederek kullanıcılarına sunmayı hedefliyor.

Anlık Zaman Tüneli Özelliği: Bu özellik yeni Twitter kullanıcılarının diğer kullanıcılarını takip etmeden ana sayfalarının boş kalması ve Twitter' ın işleyişini anlamakta zorluk çekmek anlamında yaşadıkları sorunlara çözüm getirmek için geliştirdikleri yeni bir özelliktir. Bu özellik ile yeni Twitter kullanıcılarına kişiselleştirilmiş bir ana sayfa akışı sunmak hedefleniyor.

Yeni Uygulama Özelliği: Twiiter kullanıcılarına özel yeni uygulamalar geliştirmeyi planlıyor. Anlık mesajlaşma uygulaması geliştirerek daha fazla kitleye ulaşmak amaçlanıyor. Bu bağlamda geçtiğimiz yılda Vine uygulaması ile büyük bir başarı elde eden Twitter' ın geliştireceği yeni anlık mesajlaşma uygulamasında da hedefi bu başarıyı elde edebilmek.

Twitter 2015 planları arasında yer alan bu yeni özelliklerle ilerleyen süreçte aktif kullanıcılarına daha fonksiyonel özellikler sunmak ve diğer platformlardan ulaştığı kitleyi bünyesine dahil etmek genel amacıdır diyebiliriz. Sürekli gelişen ve değişen bir platform olan sosyal medyada Twitter' ın planladığı bu yeni özelliklerle yeri daha da sağlamlaştırarak popülerliğini kaybetmeyeceğini ve sosyal medya pazarlamasında markaların esas hedefi olan etkileşimi arttırabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Elbette ki; 2015' te rakiplerinin de bu anlamda boş durmadığını ve durmayacağını da göz ardı etmemeliyiz. Kısacası 2015' te sosyal medya platformları arasında yeniliklerle rekabet daha da kızışacağa benziyor.

Share with