Tumblr Kullanımı

Tumblr Kullanımı

/ No Comment

 Tumblr platformu  bir mikro blog sistemi ve paylaşım sitesidir. Tumblr, 2007 yılında David Karp isimli bir girişimci tarafından ABD’de geliştirildi. 2007 yılında kurulan Tumblr, hizmete sunulmasından iki hafta gibi kısa bir süreç sonunda 75.000 kullanıcıya ulaştı. Günümüzde ise büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Tumblr, diğer sosyal medya platformlarının dişli bir rakibi denebilir.

 Tumblr mikro blog servisinin diğer servislerden belirgin özellikleri mevcut. Tumblr  kişisel bloglara sahip olmanızı sağlarken, diğer sosyal medya platformları ile  de entegre bir biçimde çalışır. Yani, Facebook hesabınızdan paylaştığınız bir içerik veya Twitter platformu üzerinden attığınız bir tweet aynı zamanda bloğunuzda paylaşılıyor. Bunun sonucunda bloğunuz sık sık güncellenmiş oluyor. Tumblr platformunun bir diğer özelliği ise; basit kullanımı. Diğer platformlardan onu ayıran özelliği, arayüz tasarımı ve platformun kullanım kolaylığı. Tumblr kullanıcıları kısa bir üyelik oluşturma sonrasında kolaylıkla blog sahibi olurken, beğendikleri tema ile de tasarımlarını tamamlıyorlar. Aynı zamanda Tumblr kullanıcıları, ilgi alanları hakkında paylaşımlar yaparak, aynı ilgi alanlarına sahip kullanıcılar ile kendi çevresini oluşturabiliyor.

Tumblr’ a Üye Olmak

 Tumblr platformuna üye olmak diğer sosyal medya platformlarında hesap açmaktan çok daha kolay. Kısa birkaç soru sonrası, Tumblr’a üye olabiliyorsunuz. İşlem sıralaması şu şekilde;

  •  Kullanıcı adı ve şifre belirleyerek Tumblr’da bir hesap açılıyor.

Tumblr hesabı oluştururken belirleyeceğiniz ‘kullanıcı adı’ blog isminiz olmalıdır. Yani kullanıcı adınızı ‘ moda’ olarak belirlerseniz ‘moda.tumblr.com’ adresinde bir blog açmış olacaksınız.

  •  Daha sonra karşınıza çıkacak olan resimdeki güvenlik numarasını giriyor ve insan olduğunuzu gösteriyorsunuz.
  •  E-postanıza gelen doğrulama kodu üzerinden son işlem basamağını da tamamladıktan sonra, Tumblr hesabınız açılmış bulunuyor.
  •  Sıra da tema seçmek var. Hesabınız üzerinden bloğunuz için gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Düzenleme yapabileceğiniz bilgi, tema ve görünüm sekmeleri olacaktır.

Tumblr platformu bu denli kullanım kolaylığı ile ilgi odağı olmuş durumda. Sosyal medya platformlarındaki başarı sırrı olan entegre çalışma ilkesini uygulayan Tumblr, stratejisinde başarılı olmuş görünüyor. Tumblr üzerinden hareketli resimler, videolar, metinler ve haberler paylaşılıyor. Aynı zamanda Tumblr üzerinden aramalarınızda hastag ( # ) kullanımı ile konuları sınırlandırabiliyorsunuz.

 Tumblr’ın mobil kullanıma açılmasının ardından, kullanıcılar için daha cazip bir hal aldı. Entegre çalışma algoritması, kolay kullanımı, mobil kullanıma uygunluğu ve ilgi alanlarını da içine alan çalışma prensibi ile günden güne devleşen platformlar arasında yerini alıyor.

    Tag Cloud

Share with