Tumblr Kullanımı

Tumblr Kullanımı

/ No Comment

Tumblr, ABD kökenli bir sosyal ağdır. Bu platform David Karp tarafından 2007 yılında hayata geçirildi. Hizmete sunulmasının ardından 2 hafta gibi kısa bir zaman dilimi sonrasında, 75.000 kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır. ABD başta olmak üzere birçok ülkede hızla yayılımı ile yükselen başarı grafiğine sahip olmayı başardı diyebiliriz. Tumblr platformunun en önemli özelliği, diğere sosyal ağlar ile uyumlu bir çalışma yapısına sahip olmasıdır. Tumblr, genç kullanıcı potansiyeline sahip olmasıyla da önemli bir sosyal ağdır. Kullanıcı ortalaması 18-24 yaş aralığıdır. Son olarak Tumblr platformu, Yahoo tarafından 1.1 milyar dolar karşılığında satın aldı. Kurulduğu zamandan bu yana geçen süreçte, kolay arayüz tasarımı ve sağladığı avantajlar ile milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başardı.

Peki, Tumblr Nedir? Nasıl Kullanılır?

Tumlbr, bir blog servisidir. Kullanıcılarına ücretsiz blog açma şansı tanır ve diğer sosyal ağlar ile entegre bir algoritma yapısına sahiptir. Tumblr ile blog sahibi olmak için tek şart, üye olmaktır. Umblr'a üye olmaksa oldukça kolay. E-mail ve şifre belirtmek kadar basit bu işlem sonrasında, blog sahibi olma şansını yakalayan kullanıcı, kolay kullanımı nedeni ile oldukça memnun. Üyeliğin ardından bir blog açmak isteniyorsa, URL yazan kısma bir adres belirleniyor. Örneğin, sosyalmedya.tumblr.com şeklinde. Ardından gelen sekmede ise güvenlik karakteri belirleniyor ve işte blog açıldı. Bu kadar kolay kullanıma sahip olan Tumblr da, daha sonra sadece kullanıcı içeriklerinin girilmesine kalıyor.

Tumblr üzerinden açılan bloglarda en sık paylaşımlar ise; hareketli resimlerdir. Oldukça ilgi çekici hareketli resimler bulmak mümkün. Aynı zamanda kullanıcılar sık sık sanat eseri denecek düzeyde özgün görseller paylaşıyor. Büyük bir hazine olan Tumblr üzerinde birbirinden güzel görseller bulmak hiçte zor değil. Bunlarının yanı sıra illüstrasyon, moda, film, oyun gibi kategoriler üzerinden de sık sık paylaşımlar görülüyor.

Tumblr kullanımı Türkiye'de yaygın olmasa da birçok ülkede yaygın kullanıma sahiptir. Dil desteği olmaması neden ile ülkemizde yaygınlaşmamış olmasına karşın, iyi paylaşımlar görmek te mümkün. İlerleyen dönemler içinde Tumblr kullanımının ülkemizde de yaygınlaşacağı öngörülüyor.

    Tag Cloud

Share with