Televizyon ve Sosyal Medya Entegrasyonu

Televizyon ve Sosyal Medya Entegrasyonu

/ No Comment

Reklam ve pazarlama alanında rekabet içerisinde bulunan geleneksel medya ve sosyal medyanın son zamanlarda entegre bir hal aldığını görmekteyiz. Özellikle televizyon ekranlarında, sosyal medyaya dair unsurlar karşımıza daha fazla çıkmaya başladı. Geleneksel medya içerisinde yer alan televizyon, pazarlamada sosyal medyanın önemini anlayan markalar kadar durumu farkında ve bu durumu kendilerine fayda sağlar niteliklerle kullanmak üzerine stratejiler geliştirmekteler.

Talk Show ya da dizilerde yer alan hashtagler, sadece bir televizyon programına ait sosyal hesaplar, sosyal medyada fenomen olmuş video ya da kişileri daha sık televizyon programlarında görür olduk. Öyle ki, televizyon için sosyal izleyiciler diyebileceğimiz yeni bir kitle oluştu. Sosyal izleyiciler; televizyon izlerken Facebook' ta gezinmek, Twitter' da izlediği televizyon program ile ilgili tweet atmak, kaçırdığı televizyon programını Youtube' tan takip etmek, Instagram' da televizyon izlediği anı fotoğraflayarak paylaşmak gibi birçok yeni alışkanlıklara sahip bir kitledir. Televizyon kanalları da birer marka oldukları ve tüm programlarda popülerliği kaybetmemenin esas hedef olduğunu göz önüne aldığımızda sosyal izleyiciler olarak adlandırılan bu yeni alışkanlıklara sahip kitlenin ilgisini çekebilmek için sosyal medyayı stratejilerine dahil etmeleri oldukça doğal bir durum olarak görünüyor. Televizyon ekranlarında sosyal medyanın kullanılmasına en güzel örnek; televizyon programının adı ile ya da programda devam eden bir konu ile ilgili açılan hashtaglerdir. Bu hashtaglerin ilk kullanılması 2011 yılında Comedy Central' da yayınlanan Roast of Donald Trump' da '#TrumpRoast' hashtagi ile olmuştur. Ülkemizde ise son yıllarda televizyon ekranlarında çok sık karşımıza çıkan bu hashtagler sosyal medya kullanıcılarının anlık olarak hashtagin ait olduğu program ile ilgili düşüncelerini belirtmekteler. Bir diğer yöntem ise programa ait sosyal hesapların oluşturulmasıdır. Televizyon programına özel Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi platformlarda açılan hesaplar aktif olarak kullanılarak programa daha fazla kullanıcı ya da kitlelerin ilgisini çekmek üzerine yönetiliyor. Bu gibi yöntemler ile televizyon ekranlarında sosyal medyanın yeri gün geçtikçe büyüyor. Aynı zamanda sosyal medyada da televizyon ekranlarında ki konular kullanılarak daha aktif bir iletişim ve etkileşim ağı kuruluyor.

Geleneksel medya ile sosyal medyanın son zamanlarda daha entegre bir hal alması iki taraf için de avantajlı. Ancak bu durumdan en büyük fayda sağlayan elbette ki, pazarlama çalışmaları içerisinde olan markalar. Pazarlama çalışmalarını yürüteceği platformlarda hedef kitle ile etkileşimi sağlamak isteyen markalar, geleneksel medyaya yöneldiğinde de daha güçlü bir ortam ile sosyal medyaya yöneldiğinde de daha güçlü bir ortamla karşılaşıyor. Büyük markaların bir reklam ya da kampanya sürecine girdiğinde geleneksel medya ile sosyal medyayı bir arada kullandıklarında başarı oranlarının çok yüksek oluşu da bu durumun kanıtıdır diyebiliriz. Tüm bu gidişata bakıldığında markaların pazarlama çalışmalarında, televizyon ve sosyal medyayı birbirini tamamlayıcı niteliklerle kullanması en doğrusu olacaktır.

Share with