Sosyal SEO Nedir?

Sosyal SEO Nedir?

/ No Comment

Sosyal medya toplumun bir arada olduğu alanı temsil eder. Markalar tarafından bu alanların doğru kullanımı, hedef kitleye ulaşma anlamını taşır. Markaların tüm pazarlama çalışmalarının sonucunda doğru hedef kitleye ulaşmak olduğunu göz önünde bulundurursak, sosyal medya markalar için oldukça önemli diyebiliriz. Aynı zamanda sosyal medyada iletişim daha kuvvetlidir. Farklı platformlarda markaların hazırladığı hiçbir çalışma sonucunda müşteri ile bire bir iletişime geçemez. Fakat sosyal medya üzerinden yapılan bu çalışmalar yürütülürken, kullanıcı ile marka temsilcileri arasında bire bir diyaloglar geçer. Bu iletişim yeni kullanıcılara erişmeye ve güven sağlamanıza yardımcı olur.  Sosyal medya platformu içinde her yaş grubundan, cinsiyetten, ırktan, meslek gruplarından kullanıcılar bulunur. Markalar için her kampanya sırasında can alıcı nokta bu topluluk içinden kendi ürünlerinin hitap edeceği grubu ayırabilmek. Yani hedef kitleye direk satış yapabilmek. Sosyal medya platformu markalara bu olanağı da sağlamakta. Marka reklam verirken, filitrelemeler sonucunda istediği yaş, dil, ırk veya meslekteki grupları seçerek bu kitleye ürünlerini sunuyor.

 SEO (search engine optimazition) arama motoru optimizasyonudur. SEOçalışması sonucunda marka/kurum veya tüzel kişiler, arama motorunda istedikleri kelime gruplarında ilk sıralarda yer alır. Bu çalışmanında aynı sosyal medyanın bir pazarlama aracı olarak kullanılması gibi, hedef kitleye ulaşma amacı güdülür. Örnek olarak, bir giyim markası ' en şık abiye ' kelime grubunda SEO çalışması yapar ve kullanıcı internet üzerinden abiye arıyorken bu kelimeyi yazdığında karşısında markayı bulur. Bir pazarlama yönetemi olan SEO ile sosyal medya yönetimi arasında sıkı bir bağ vardır. Sosyal medya ve SEO arasındaki bağı inceleyelim;

 SEO ve sosyal medya kullanımında ortak bir amaç vardır. Hedef kitleye ulaşmak, marka bilinirliği sağlamak ve satış arttırmak. Her iki çalışma içinde görseller, metinler, videolar hazırlanır. Hazırlanan içerikler kullanıcıya hitap eder nitelikte ise geriye sadece doğru hedef kitleye ullaştırmak kalır. Aslında çalışmalarınızın geri dönüşünün fazla olmasını tek bir noktaya bağlıdır; içerikleriniz sayıca kaç kullanıcıya ulaştı? İçeriğinizi daha fazla sayıda kullanıcıya ulaştırmak sosyal medya ile mümkündür. Markalarnda farkında olduğu bu bağ ile internet üzerinden yürütülen pazarlama çalışmaları birbiri ile entegre birbiçimde yürülmektedir.

 Sosyal SEO kavramı ise; seo ya sosyal medya kavramının eklenmesi ile ortaya çıkmıştır. Artık seo algoritmasında, sosyal medya üzerinden gelen kullanıcı daha fazla değer taşımaktadır. Hazırlanan içerik kaliteli ise ve sosyal hesaplar üzerinden bu içeriğe ulaşıp web sitenize kullanıcı çekebiliyorsanız, arama motoru sizleri ilk sıralara taşıyarak ödüllendiriyor.

 Sosyal seo kavramının bu denli etkili olma sebebi; sosyal hesaplar üzerinden size ulaşan kullanıcı içerğinizi beğenip web sitenize kadar geliyor ise bu durum arama motoru tarafından doğal bir yayılma olarak görülmesi. Bu durumda sitenizin kalite değeri artıyor, tekil ziyaretçileriniz yani hitiniz artıyor ve çalışmalarınız başarı ile sonuçlanıyor. Artık google tarafından da vurgulanan nokta sosyal medya üzerinden web sitenize çektiğniz kullanıcıların daha değerli olduğu. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Sosyal SEO kavramının önemi anlaşılıyor.

 Sosyal SEO çalışmasını yürüten veya bu çalışmayı yapmayı düşünen marka ve kişiler için çalışma sonuçlarınıgörüntülemekte oldukça kolay. Google Analytics kodunun sitenize eklenmesinin ardından, çalışmalarınızın geri dönüşümünü grafikler halinde görüntüleyebilirsiniz. 

 

Share with