Sosyal Medyanın Markalara Sağladığı Avantajlar

Sosyal Medyanın Markalara Sağladığı Avantajlar

/ No Comment

Birkaç yıl öncesine kadar özellikle küçük ölçekli markalar sosyal medyada yer alma gereksinimi dahi duymuyorlardı. Fakat gelinen süreçte tüm firma ve markalar sosyal medyayı doğru kullanarak marka bilinirliğini en üst seviyelere taşıyabileceklerini farkındalar. İçerisinde barındırdığı özellik ve avantajlar ile dijital medyanın en önemli ayağı olan sosyal medya çalışmaları, geleneksel medya üzerinde yapılan reklam ve pazarlama çalışmalarının bile önüne geçtiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Geleneksel mecralar ile sosyal mecraların birleştiği noktalar var olmakla birlikte birbirinden ayrıldıkları ve sosyal medyanın markaya sağlayacağı avantajları inceleyelim.

Geleneksel mecraların tamamen reklam ve pazarlama amaçlı kullanıyor olması fakat sosyal mecraların reklam ve pazarlamadan çok hedef kitle ile karşılıklı iletişimin sağlandığı bir platform olmasıdır diyebiliriz. Bir örnekle açıklamak gerekirse; markanız, ürününüz ya da sunduğunuz hizmet hakkında gazete, dergi ve televizyonda yayınladığınız reklamlar ile tüm kullanıcılara hitap ediyorsunuz. Reklamınızı izleyen birçok kullanıcı markanız ile ilgilenmiyor hatta büyük bir kısmı hedef kitleniz dışındaki kullanıcılar olabilir. Aynı zamanda soru, yorum ve şikayetlerini markanıza iletme gibi bir şansa da sahip değiller. Oysa ki sosyal medyada durum tam tersi şekilde yürümekte. Bu platformların sunduğu özellikler ile ürününüzün hedef kitlesini kolaylıkla belirleyebilir, soru, şikayet ve yorumlarını dinleyerek cevaplar verebilir ve böylece hedef kitleniz ile çift yönlü iletişimi kurarak avantaj sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya günden güne büyümesi ve milyonlarca kullanıcıya sahip olması ile marka algısının kolaylıkla oluşturulabileceği ve hızla yayılmanın sağlanabileceği bir platform halini aldı. Sosyal medyada yer alarak rakiplerinizin bir adım önüne geçmeniz oldukça kolay. Sosyal medya yönetiminin özelliklerini doğru ve profesyonel kullanımı ile kurumsal kimliğinizi, markanızın hedefleri ve sunduğu hizmet ya da ürünleri kolaylıkla hedef kitlenize aksettirebilirsiniz. Geleneksel mecralarda yaptığınız pazarlama ve reklam çalışmalarında tüm bunları bir arada yapamazken, sosyal mecralarda oluşturduğunuz hesap ve paylaşımlarla hedef kitlenizi hem markanızla ilgili bilgilendirebilir hem de markanızın ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yaparak satışa sunabilirsiniz. Üstelik bu çalışma için yalnızda değilsiniz. Sosyal hesaplardaki takipçileriniz ile etkileşim halindeyseniz onlarda sizi paylaşarak yayılmanızı oldukça kolaylaştıracaklardır.

Sosyal medyayı geleneksel mecralardan ayıran bir diğer avantaj ise geleneksel mecralardaki reklam ve pazarlama yöntemlerine göre daha düşük maliyetler ile gerçekleştirilebiliyor olmasıdır. Büyük ölçekli markaların tekelinde olan geleneksel mecraların aksine küçük ve orta ölçekli markaların iyi bir sosyal medya yönetimi ile tüm rakipleri ile yarışma hatta önlerine geçme şansı bile olabilmektedir. Böylece markanıza sosyal medyadan fayda sağlamanız daha avantajlı bir hal almaktadır.

Sonuç olarak, marka pazarlama ve reklam çalışmalarında fayda sağlamak için detaylı ve profesyonel çalışmalarla oluşturacağımız iyi bir strateji ile yola başlanmalı devamında farklı, dikkat çekici, hedef kitleye değer katma ilkesini esas alan bir marka olduğunuzu ortaya koyarak aynı ve bunun devamlılığın sağlayarak yolunuza devam etmelisiniz.

 

Share with