Sosyal Medyanın E-Ticarete Etkisi

Sosyal Medyanın E-Ticarete Etkisi

/ No Comment

E-Ticaret, dijital çağ olarak bilinen yeni çağın en etkili pazarlama yöntemlerinden biri halini aldı. Özellikle son zamanlarda geleneksel pazarlama yöntemlerinin birçoğunu geride bırakarak tüm marka ve firmaların yer aldığı platformlardan biri olarak sektörde kendine sağlam bir yer edindi. Büyük bir hızla küçük ya da büyük ölçekli markaların büyük bir kısmı bir e-ticaret sitesi edinerek pazarlama amaçlı olarak kullanıyorlar. Büyük ölçekli markalar marka bilinirliğini arttırmak ve pazar payını büyütmek için bu platformda yer alıyor, daha küçük ölçekli markalar ise marka bilinirliğini sağlamak ve büyük bütçeler gerektiren geleneksel mecralarda yer almakta güçlük çektikleri için dijital mecralarda daha düşük maliyetlerle avantajlı bir pazarlama yöntemi olarak yer alıyor.

Bir e-ticaret sitesine sahip olmak bu platformda başarılı bir pazarlama çalışması gerçekleştirmek için yeterli olmayacaktır. E-ticaret sitenizi arama motoru çalışmaları ve son yıllarda sağladığı faydalar ile daha fazla ön plana çıkan sosyal medya yönetimi çalışmalarını aynı doğrultuda yürütmeniz gerekmektedir. Arama motoru çalışmaları ile sitenizi fayda sağlayacak anahtar kelimelerde üst sıralara taşırken, sosyal medyayı kullanarak hedef kitleniz ile iletişimi güçlendirebilir, ürün ve hizmetlerinizi ya da kampanyalarınızı milyonlarca kullanıcısı olan bu platformlarda paylaşarak reklam ve pazarlama çalışmalarınızı daha fazla geri dönüşümler sağlayarak kolaylıkla başarıya ulaştırabilirsiniz. Anlaşılacağı üzere tek başına bir e-ticaret sitesine sahip olmanız yeterli olmayacaktır. Peki e-ticaret siteniz için facebook, twitter ve instagramı nasıl kullanabilirsiniz ve nasıl faydalar sağlarsınız, bunlardan bahsedelim.

Facebook: E-ticaret siteleri tarafından kesinlikle yer alınması gereken bir sosyal ağdır. Markanız için önemli bir avantaj görebileceğiniz bir özellik olarak görebileceğiniz facebook hayran sayfanızı oluşturmalısınız. Bu sayfada hedef kitlenizin merak edeceği bilgilerinize, internet site adresinize yer vermelisiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi sıkmayacak periyodlarla marka, ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapabilir, hedef kitleniz ile anlık iletişime geçerek şikayet ve yorumlarına cevap verebilirsiniz.

Twitter: Kullanıcılarının aktifliği ve deyim yerindeyse sansasyonel bir sosyal ağ olması sebebiyle E-ticaret sitelerinin yer alması gerekmektedir. Marka adınızla bir hesap açarak facebookta olduğu gibi bilgilerinizi ve internet sitenize yer vermelisiniz. Twitterda kurumsal bir dili çok fazla kullanmamanızı tavsiye erdim. Twitter kullanıcıları tarafından bu durum pek samimi olarak görülmez. Bu sosyal ağ üzerinde yapabileceğiniz en etkili pazarlama yöntemi hashtagler ile oluşturacağınız marka kampanyalarınız olacaktır. Kullanıcılarınızı çok fazla sıkmadan zaman zaman güncel tweetler zaman zamanda reklam ve pazarlama amaçlı tweetlerinizle paylaşım yapabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizde pazarlama konusundan geri dönüşler sağlarken aynı zamanda da sadık bir takipçi portfoyü oluşturabilirsiniz.

İnstagram: Görsel ve video paylaşım sosyal ağı olarak dikkat çeken instagram, son zamanlarda e-ticaret satışlarına etkisindeki payını büyük bir hızla büyütmüştür. Bunun sebebi olarak kişilerin en çok dikkatini çeken içeriklerin görsel nitelikli içerikler olduğunu ve insatgramın sağladığı diğer özelliklerle de bu görsellerin dikkat çekiciliğinde önemli avantajlar sağlıyor olmasını söyleyebiliriz.  İnstagramda markanıza ait bir hesap oluşturarak marka bilgilerinize ve web site adresinize yer verebilirsiniz. Bu sosyal ağda yalnızca görsel içerikler paylaşabiliyorken hashtagler ile görsellerinizin görünürlülüğünüzü ve takipçilerinizi arttırabilirsiniz. Bu kadar yükselişte olan ve gün geçtikçe kullanıcısı artan bir platformda yer almanız pazarlama ve reklam amaçlı çalışmalarınıza büyük fayda sağlayacaktır.

Son olarak söyleyebileceğim özellikle son yıllarda aktif kullanıcıları ve e-ticaret üzerinde etkileri artan tüm bu sosyal ağları, sitenize ve birbirlerine entegre bir biçimde kullanmanız başarıya ulaşmanızda en büyük adım olacaktır. Pazarlama amacıyla yola çıkılan e-ticaret sitelerinde sosyal medyanın etkisinin göz ardı edilemeyeceği ve zamanla payını daha da büyüteceği net bir gerçektir.

Share with