Sosyal Medyada Y Kuşağı Etkisi

Sosyal Medyada Y Kuşağı Etkisi

/ No Comment

Sosyal medya pazarlama çalışmalarında başarıya ulaşmak isteyen markaların yönelmesi gereken kitle olarak Y kuşağı karşımıza çıkmaktadır. 1980 ile 1999 yılları arasında dünyaya gelen kişileri kapsayan bu kuşak farklı özellikleri ile sosyal medya pazarlama çalışmalarında markaların kafasını oldukça karıştırmakta. 1960' lı yılların hipilerine benzetilen Y kuşağının en büyük farkı, tamamen teknolojinin içinde hayat sürdürmeleri sebebiyle sosyal medyanın hakimi niteliğinde sosyal medyayı yönlendiren bir kitle olmasıdır.

Sosyal medya pazarlamasında hedef kitle üzerinde analizler yaparak ilerlemek her zaman için başarıya ulaşmada en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Yapılan araştırmalara göre, şu anda sosyal medyayı aktif bir şekilde yönlendiren ve 2018 yılı itibariyle çalışan ve para harcayan kesimin sosyal medyada Y kuşağı olacağı öngörüsü doğrultusunda sosyal medyanın bugünü ve geleceğinin pazarlamada ki hedef kitlesinin çoğunluğunu Y kuşağı oluşturmaktadır. Aynı zamanda Y kuşağının satın alma özellikleri arasında yer alan; etrafındaki kişilerin yorumları doğrultusunda ürün ya da hizmeti satın alma sürecine girmesi, satın alam sürecinden sonra memnuniyet ve şikayetlerini etrafındaki kişilere bildirmesi gibi tüm süreçleri sosyal medya üzerinden ilerliyor olması bu durumda etkili olmaktadır.

Y kuşağının sosyal medyadaki özellik ve alışkanlıkları ile ilgili Massachusett Üniversitesi' nin yapmış olduğu araştırmaya bir göz atalım. % 76' lık oran ile Pinterest kullanıcıları markaları farklı ve yeni ürünleri görmek üzere, % 85' lik oran ile Twitter kullanıcıları markaları kupon ve indirimlerden yararlanmak üzere, % 84' lük oran ile Facebook kullanıcıları sadece desteğini göstermek üzere takip etmektedir. Pinterest kullanıcılarının % 52' si, Facebook kullanıcılarının % 36' sı ve Twitter kullanıcılarının %44' ü 20 ile 49 dolar arası harcamalar yapmaktadır. Son olarak; kullanıcılar arkadaşı tarafından tercih edilmiş olması, ürün ya da hizmet ile ilgili deneyimleri ya da markanın gün içinde ki paylaşımlarını görmek için markaları takip etmektedir. Markaların sosyal medya pazarlamasında hedef kitlenin çoğunluğunu oluşturan Y kuşağına ulaşabilmesi ve olumlu geri dönüşümler sağlayabilmesi için bu gibi araştırmalar ile analiz sürecine girerek bu doğrultu da bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmaları gerekmektedir.

Pazarlama sektörü, kitleleri dünyaya geldikleri tarihe göre X, Y ve Z olarak kuşaklara ayırmıştır. Bahsettiğimiz üzere, sosyal medyanın en fazla üzerinde durması gereken kitle ise Y kuşağıdır. Diğer kuşaklardan farklı olan alışkanlık ve özelliklerinin analizleri üzerinde duran markaların sosyal medya pazarlama stratejilerinde daha kolay başarı elde edebilecekleri net bir gerçektir.

Share with