Sosyal Medyada Viral İçerik Oluşturmanın Psikolojik Yöntemleri

Sosyal Medyada Viral İçerik Oluşturmanın Psikolojik Yöntemleri

/ No Comment

Sosyal medyada özellikle markaların içerik ya da kampanyalarında çok kişi tarafından paylaşılması, konuşulması ve tüm platformlarda yer alması en büyük isteğidir. İçerik hazırlama sürecinde ki tüm çalışmalarını bu doğrultu da stratejiler üzerine kurmaktalar. Anacak markaların sosyal medyada viral içerik oluşturmak üzerine kurdukları stratejilerde göz ardı ettikleri ve asıl başarıya götüren nokta psikolojik yöntemlerdir.

Markalar sosyal medyada ürün ya da hizmetlerinin pazarlama çalışmalarını yürütürken, bu bağlamda hitap ettikleri kitlenin psikolojik özellikleri doğrultusunda bir stratejiye yöneldiklerinde ilgi çekebilir ve hedeflerine kolaylıkla ulaşabilirler. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak ALS hastalığı üzerinde farkındalık yaratmak amacıyla ortaya çıkan ve sosyal medyada hızla viralleşen kampanya, bu durumun en belirgin örneğidir. Bu kampanyanın arkasında yatan psikolojik özellikleri kampanyanın hızla yayılmasında en büyük etkendir.

Sosyal medyada içeriklerin viral bir güç oluşturmasının arkasında yatan psikolojik özellikler; kendini duygusal olarak iyi hissetme, arkadaşlarının dikkatini çekerek onlarla bağını güçlendirmek ve iletişim halinde olma istekleridir. Sosyal medya pazarlamasında var olan kullanıcıyı değerli hissettirme ilkesi ile bağdaşan bir durumdur. Sosyal medyada var olan içeriğinizin hedef kitle üzerinde oluşturacağı bu hisler viralleşmesini sağlayan oldukça önemli etken olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Peki, sosyal medyada içeriklerinizin viral olmasını sağlayacak psikolojik yöntemler nelerdir? Bundan bahsedelim.

Kişiler üzerinde güçlü duygular oluşturması oldukça zor olmasıyla birlikte viral içerik oluşturmanın en etkili psikolojik yöntemleri arasında en başta yer alır. Markanızın ürün ya da hizmetlerine bağlı olan bir sosyal medya kampanyası dahi düzenliyor olabilirsiniz. Önemli olan bu sosyal medya kampanyasını güçlü psikolojik hisler üzerine kurmanız olacaktır. Bu hisler duygusallık ya da tam tersine mutluluk hisleri de olabilir. Gerekli olan hangisi olursa olsun güçlü olmasıdır.

Bunun ardından kampanyanızı sunduğunuz hedef kitle üzerinde sorumluluk oluşturmak da bir o kadar önemli olan bir psikolojik yöntemdir. Bu yöntemi soysal medya kampanyanızda doğru uyguladığınız takdirde hedef kitle içeriğiniz ile ilgili bir sorumluluk duygusuna kapılarak içeriğinizin viralleşmesini sağlamak üzere gerekli tüm özellikleri kendileri yerine getirir. Böylece içeriklerinizin viralleşmesini tamamen takipçilerinize bırakmış olursunuz.

İçeriğinizde ayrıcalık hissi uyandırmak takipçilerinizin harekete geçmesini hızlandıran bir psikolojik yöntemdir. Sosyal medyada içeriğinizi takipçilerinize özel niteliklerle sunduğunuzu hissettirseniz, içeriğiniz daha çok paylaşılır ya da içeriğinizde yer alan ürün veya hizmetlerinizin satın alınmasını hızlandıran bir etkendir. Bu yöntemin en etkili olarak karşımıza çıkan halleri; ' bugüne özel', 'tükenmek üzere', ' ilk yüz kişiye özel' gibi birçok slogan eşliğinde karşımıza çıkar.

Tüm bu psikolojik özellikler ile markanızın sosyal medya pazarlamasında kullanacağınız en önemli unsurları arasında yer alan içeriklerinizi viral bir hale getirmenizi, devamındaki süreçte de bu bağlamda etkileşim ve geri dönüşümleri arttırarak başarıya ulaşmanızda büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Share with