Sosyal Medyada Video Pazarlama Teknikleri

Sosyal Medyada Video Pazarlama Teknikleri

/ No Comment

Dijital dünyada video pazarlaması yükselen grafiğini hızla sürdürüyor. Bu hızlı yükselişi ile sosyal medya pazarlamasında oldukça sağlam bir yere sahip oldu. Geçen süreç içerisinde sosyal medya pazarlama çalışmalarında içeriğin önemini kavrayan markalar, sağladığı geri dönüşümler ile başarıyı elde etmekte. İçerikler arasında ise görsellerin ardından videolar da oldukça fazla etkili bir hal aldı. Bu durumu daha net kavramak için önümüzde çok güzel örnekler mevcut. Bunlar en belirginleri; video tabanlı Youtube' tan sağlanan yüksek geri dönüşümler ve oldukça yeni bir platform olan yine video tabanlı Vine ile sağlanan yüksek etkileşim oranlarıdır. O halde, markalar başarılı sosyal medya pazarlama çalışmaları yapmak istiyor ise video pazarlamasına da gereken önemi vermeleri gerekir.

Tüm sosyal medya pazarlama tekniklerinde olduğu gibi video pazarlamada da dikkat edilmesi gereken ve uygulandığı takdirde daha başarılı sonuçların elde edilebileceği net bir gerçektir. Bu video pazarlama tekniklerinden bahsedelim.

İçerik pazarlama süreçlerinin tamamında geçerli olan çabuk paylaşılabilir olması video pazarlamada da geçerlidir. Oluşturduğunuz videoların viral bir hal alıp hedef kitle ile etkileşiminizi arttırarak geri dönüşümler sağlayabilmeniz için, hızlı ve kolay paylaşılabilir olmalıdır. Bunun için videonuzun yer aldığı platformda paylaş butonlarına yer vermelisiniz. Videonuzun yer aldığı platformlar ve paylaşılma sayısı arttıkça viralleşmesini rahatlıkla beslemiş olacaksınız. Bunun yanında videonuzun takipçileriniz tarafından tüm sosyal medya platformlarında paylaşılmasını sağlamak için teşvik edici yazı ya da sloganlar kullanmanızda fayda olacaktır.

Videonuzu paylaşacağınız platformun özelliklerine uygun olarak düzenlemeler yapmanız gerekir. Bir video oluşturup bunu tüm platformlarda aynı şekilde paylaşmanız etkili olmayacaktır. Bunun yerine farklı platformların farklı özelliklerine uygun olarak paylaşmanız her zaman daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacak bir tekniktir.

Videonuzu hikayeleştirmek ve videonuzu izleyen takipçilerinizi bu hikaye içerisinde kahramanlaştırmak video pazarlamasının son günlerdeki en etkili ve ilgi çekici tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu teknik ile izleyicilerin videonun içerdiği hikayeye kapılarak ilgilerini çekebilir ve aynı zamanda kahramanlaştırdığınız izleyicilere değer katarak videonuzu daha etkili bir hale getirebilirsiniz. Bu tekniği uygularken izleyicilerinizi yakalayabileceğiniz en önemli nokta olan duygusallığı devreye sokmanızda fayda sağlayacaktır.

Video içeriklerinizin süresini kısa ve başlangıcını güçlü tutmanız video pazarlamasında en önemli teknikler arasında yer alır. Kısa süreli videolar ile izleyicilerin dikkatinin dağılmamasını sağlarken başlangıcının güçlü olması videonuzun üzerinde ilgi ve merak uyandıran unsurlar olarak olumlu etki sağlamaktadır.

Son olarak video içeriklerinizin hedefleriniz doğrultusunda arama sonuçlarında yer almasını sağlamanız, geri dönüşümlerinizi hızla arttırabilecek bir video pazarlama tekniğidir. Bu sebeple hiç de göz ardı edilemeyecek bir teknik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Video pazarlamasında yukarıda bahsettiğimiz teknikler ışığında oluşturacağınız stratejiler ile markanızı başarıya rahatlıkla ulaştırabilirsiniz. Son zamanların en popüler ve geri dönüşüm oranları yüksek video pazarlamasının önemini anlayarak bu çalışmalara başlamanız ise başarılı olmanızın temelini oluşturacağını unutmamalısınız.

Share with