Sosyal Medyada Takipte Kalın!

Sosyal Medyada Takipte Kalın!

/ No Comment

Sosyal medya yönetiminde strateji oluşturulurken birçok hususun önemle üzerinde durulması gerekir. Bunlardan en önemlisi de sosyal medyada takibidir. Markanız için oluşturduğunuz sosyal hesaplarda çok iyi içerikler paylaşıyor, sosyal medya kampanyalarınız oldukça fazla dikkat çekiyor, gün geçtikçe takipçi sayılarınız artıyor ve paylaşılıyor olabilirsiniz. Tüm bunlar iyi bir sosyal medya yönetiminde size yeterli görünüyor olsa da, kesinlikle yeterli olmayacaktır. Eğer bu durumu kötü bir tecrübe ile farkına varmak istemiyorsanız. Devamlı olarak sosyal medyada takipte kalmalısınız.

Sosyal medya takibi denildiğinde; sosyal medyada markanız hakkında neler konuşulduğunu, hedef kitlenin özelliklerini ve markanız hakkındaki yorum ve şikayetleri, rakiplerinizin neler yaptığını, bulunduğunuz sosyal platformlarda ve sosyal medya kampanyalarında ne derecede geri dönüş alabildiğiniz gibi birçok konuyu kapsar. Tüm bu durumlar üzerinde bir takip ve analiz sürdürmeniz markanız açısından başarıyı elde etmede çok önemlidir. Öyle ki geleneksel medyanın aksine, sosyal medya bizlere hem hedef kitle ile iletişim kurabilmeyi hem de büyük bir hızla viral olabilme avantajını sunuyor. Bu avantajları doğru kullanabilmekte tamamen iyi bir sosyal medya yönetimi yapmamıza bağlıdır. Örneğin, geleneksel mecraların yaygın olduğu dönemde markamızı kullanıcılarının olumlu ya da olumsuz tüm yorumları kullanıcıların aile ve arkadaş çevresi ile ya da markaların oluşturduğu şikayet hatlarında ya da markaya ait mail adresleriyle sınırlı kalıyordu. Ancak sosyal mecralarda kişiler markanız ile ilgili yaptığı bir yorumu milyonlara ulaştırma şansına sahip. Sosyal medyada takipte bir marka iseniz; kullanıcılarınız sosyal medya üzerinde yaptığı olumlu yorumları reklam niteliğinde bile kullanabilir, olumsuz yorumlara ise anında müdahale edip olumluya çevirebilirsiniz. Sosyal medya takibi yaparken bir ekip oluşturabilir ya da daha kolay bir yöntemle son yıllarda geliştirilen sosyal medya yönetim platformlarından yararlanabilirsiniz.

Sosyal medya takip sürecini markanızın sosyal medya yönetimine dahil etmenizin sağlayacağı faydalardan bahsedelim.

Online itibar: Sosyal medya takip sürecinde hedef kitle ile kurduğunuz anlık iletişim sayesinde kullanıcı memnuniyetini sağlayabilir, kullanıcı algısını istediğiniz doğrultuda ilerlemesini sağlayabilir ve sadık kullanıcı portfoyü oluşturabilirsiniz. Böylece markanızın sosyal mecralardaki itibarına fayda sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya stratejisi: Sosyal medya yönetiminde en önemli çalışma olan markamıza bir strateji oluşturma sürecinde sosyal medya takibi ile ihtiyacımız olan veri toplama, ölçümlemeler yaparak stratejimizdeki doğruların üzerine gitme ve yanlışlarımıza müdahale etmede fayda sağlayacaktır. Öyle ki sosyal medya takibinde değilsek içeriklerimizin ne kadar ilgi topladığını, geri dönüşümlerin hangi kampanya ya da ürünlerden sağladığını, hedef kitlemizin özelliklerini, rakiplerimizin neler yaptığını bilmemiz mümkün olmayacaktır. Kısacası strateji oluşturulurken de devamında başarıyı ölçümlerken de sosyal medya takibinde olmamız gerekir.

Sosyal medya krizi: Sosyal medyada oluşan krizler oldukça çabuk yayılır. Hızlı ve doğru müdahale edilmediğinde ise markanızın yerle bir olmasına kadar götürebilir. Sosyal medya takibi ile kriz anına hemen müdahale edip büyümesine engel olabilir, hatta olumlu yorum ve bildirimler ile bu durumu hem bir reklam aracı hem de online itibarınızı arttıracak bir biçimde kullanabilirsiniz. 

Share with