Sosyal Medyada Sadık Takipçi Kitlesi Oluşturmak

Sosyal Medyada Sadık Takipçi Kitlesi Oluşturmak

/ No Comment

Önceleri markalar için sosyal medyada takipçi sayısında yüksek bir rakamı yakalamak başarı ile doğru orantılı görülüyordu. Ancak sosyal medya dinamik yapısıyla günümüzde değişim gösterdi ve markaların sosyal medyada başarılı olabilmeleri takipçilerinin sadık bir kitle olmasında geçiyor. Sadık bir takipçi kitle oluşturmak markalar için takipçi sayısını arttırmaktan daha detaylı bir çalışma içerisine girmelerini gerektiriyor olsa da hedeflerine ulaşabilmekte artık daha etkili bir yöntem halini aldı.

Sosyal medyada sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturmak için öncelikli yapılması gereken, markanızı tek bir sosyal ağda oluşturduğunuz hesapla sınırlamamak gerekir. Örneğin; kullanıcı sayısı ve popülerliği ile markaların sosyal medya pazarlama çalışmalarında öncelik verdiği Facebook' ta yapılan son araştırmalara göre takipçi sayısı en yüksek ilk 10 markanın etkileşim oranları son algoritma değişikliği ile % 40 oranında düşmüştür. Bu sebeple sadık kullanıcı kitlesi oluşturmak isteyen markaların fayda sağlar niteliklerde geri dönüşüm sağlayabilmesi için fayda sağlar niteliklerdeki sosyal medya platformlarında yer almayı öncelikli hedefi olarak belirlemesi ve bu hedef üzerinden hitap ettiği kullanıcı kitlesini sadık takipçi portfoyüne katması gerekmektedir.

Sadık takipçi kitlesi oluşturmak için ilk adım olan hedef belirmeden sonra devamında neler yapmalıyız? Bunlardan bahsedelim ve sosyal medyada markamıza sadık bir takipçi kitlesi oluşturalım.

Sosyal medyada Facebook, Twitter gibi platformlar algoritma değişiklerine giderek ( günümüzde olduğu gibi) sizi kendi reklamlarına yönlendirebilir. Bu sebeple ilk yapmanız gereken nitelikli bir e-posta hesabı oluşturmanız gerekir. Bu gibi olası durumlarda tamamen size ait bir e-posta hesabınız olması sizi avantajlı kılacaktır.

Belirlediğiniz hedef kitleyi sadık bir biçimde markanıza bağlamak için etkili bağlantılar ve iş birliği kurmanız gerekir. Bu işbirliği ve bağlantı ile hitap ettiğiniz hedef kitleye kolaylıkla ulaşabilir ve bilgilerini data olarak markanızda kullanabilirsiniz.

Yeni sadık kitle oluşturmak kadar elinizde bulunan sadık kitleyi kaybetmemekte önemlidir. Bu sebeple yani kampanyalar ile iletişiminizi ve bağınızı güçlendirmekte önemlidir. İlerleyen süreçte bu kitle markanıza sadık kalmanın yanında yeni takipçileri elde etmeniz için sizinle işbirliği de yapacaktır.

İletişiminizin temeli olan içeriklerinizi markanızın reklam ve pazarlamasını yapmaktan çok hedef kitle ile bağınızı güçlendirecek niteliklerde yapmanıza da sizi bu konuda avantajlı kılacaktır. Bu sebeple içeriklerinizde kullanıcıya fayda sağlamayı ön planda tutmalısınız. Aynı zamanda içerikleriniz de duygusal bağ oluşturma hedefi üzerinden de ilerlemeniz başarınızda etkili yöntemler arsında yer alır.

Son olarak söyleyebileceğimiz ise ilk başta da söylediğimiz gibi, takipçi sayısından çok geri dönüş sağlayabileceğiniz takipçileri hedef olarak belirlemeniz ve bu hedef üzerinden ilerlemeniz gerekir. Sayı olarak çok takipçi çekmekten çok sadık olabilecek kitle üzerine odaklanmalısınız.

Kısacası, artık sosyal medyada geniş bir kitleye hitap etmek yerine sadık bir kitleye hitap etmek önemli bir hal almıştır. Markaların da bu doğrultu da ilerlemesi başarılı olmaları için gerekir.

Share with