Sosyal Medyada Rakip Analizi

Sosyal Medyada Rakip Analizi

/ No Comment

Sosyal medyada markanız için iyi bir stratejiniz yoksa, var olmanızın da hiçbir anlamı yok. Sosyal medya doğru kullanıldığında markanızı başarıya ulaştırmada en iyi yöntemlerden biriyken, sosyal medyayı yanlış yönettiğinizde rakiplerinizin çok gerisinde kalabilirsiniz. Sosyal medya rakip analizi ise oluşturacağınız sosyal medya yönetimi stratejinizin en önemli adımlarından biridir. 

Sosyal medya rakip analizi hakkında öncelikle şunu söylemeliyim ki; sosyal medyada rakiplerinizin neler yaptığını gözlemleyip birebir aynı yolu izlemek başka bir değişle rakiplerinizi kopyalamak kesinlikle değildir. Rakip analizi iyi bir sosyal medya takibinden geçer. Sosyal medyada rakipleriniz neler yapıyorlar yani, rakiplerinizin takipçileri ne seviyede, bu takipçiler en fazla hangi paylaşım ya da kampanyalara rağbet gösteriyorlar, takipçileriyle nasıl iletişim kuruyorlar, hangi yaptıklarıyla olumlu ya da olumsuz sonuçlarla karşılaşıyorlar… Tüm bunların iyi bir analizini yapmalısınız. Sonrasında ilk adımınız bu verileri kendi sosyal hesaplarınızda kendinize özgü bir biçimde nasıl kullanmanız gerektiği üzerine iyi bir strateji oluşturmanız gerecektir. Sosyal medya rakip analizini nasıl iyi bir sosyal medya stratejisine dönüştürebilirsiniz, bundan bahsedelim.

Rakiplerinizin yer aldığı fakat markanızın bulunmadığı sosyal hesaplar yer almaya başlayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken, sadece rakipleriniz bu mecralarda yer aldığı için markanızın da yer alması gerektiği mantığı olmamalıdır. Eğer bu hesaplarda hedef kitlenizin aktif olarak yer aldığını ve rakiplerinizin hedef kitle ile bu mecralarda iyi bir etkileşim içinde olduğunu gözlemliyorsanız markanız da bu mecralarda yer almalıdır. Hedef kitlenizin aktif olduğu mecralarda yer almanız markanıza her zaman fayda sağlar.

Rakipleriniz sosyal hesaplarında hedef kile ile iletişim kurarken başarılı oldukları yöntem ve stratejileri gözlemleyip eksikleriniz varsa üzerine düşebilirsiniz. Sosyal medyayı diğer pazarlama ve reklam mecralarından ayıran en avantajlı özelliği hedef kitle ile çift yönlü iletişim kurulmasıdır. Ancak bu iletişimi, doğru stratejilerle markanıza fayda sağlar hale getirebilirsiniz. Sosyal medyada rakip analizi çalışmalarıyla da en hedef kitle ile iletişiminizi etkili bir hale getirebilirsiniz.

Rakiplerinizin hedef kitle ile yüksek etkileşim sağladığı paylaşım ve kampanyaları göz önünde bulundurarak, markanıza özgü yeni paylaşım ve kampanyalar oluşturabilirsiniz. Bu veriler üzerine oluşturacağınız paylaşım ve kampanyalar hedef kitleniz üzerinde daha etkili olurken rakiplerinizin takipçilerini de kendi takipçi portföyünüze katmanıza büyük avantaj sağlayacaktır. Aynı zamanda sosyal medya paylaşımlarınız için gerekli olan verileri rakip analizi ile elde etmeniz oldukça kolay olacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz birçok yöntem ile sosyal medya rakip analizi çalışmalarını markanızın sosyal medya yönetimini etkili ve başarıya ulaştırmak için kullanmanız bir gereklilikten çok zorunluluk niteliğindedir. Öyle ki hiçbir sosyal medya yönetimi stratejisiz yürümezken, strateji oluştururken de rakiplerinizin sosyal medyada ne yaptığını yani rakip analizinizi gerçekleştirmediğiniz sürece doğru bir sosyal medya stratejisi sahibi olduğunuzu söylemek mümkün olmayacaktır. Nitekim rakip analizi sosyal medya yönetimi çalışmalarının olmazsa olmazıdır. 

Share with