Sosyal Medyada Ne Kadar Vakit Geçiriyoruz?

Sosyal Medyada Ne Kadar Vakit Geçiriyoruz?

/ No Comment

Sosyal medya dijital çağ içerisinde bulunduğumuz şu günlerde kişilerin en fazla vakit geçirdiği platform halini aldı. Yapılan araştırmalarla her geçen gün sosyal medyada geçirilen sürelerin uzadığı da net ortada. Bir süredir konuşulan ' sosyal medya geleneksel medyanın tahtını sallıyor mu?' sorusu daha çok düşünülür bir hal aldı. Henüz buna net bir cevap getirmek mümkün değilken, sosyal medya yerini daha sağlamlaştırmaya devam ediyor. Markaların, pazarlama ve reklam çalışmalarında geleneksel medyadan çok daha fazla sosyal medyaya yönelmekteler. Bunun sebebi ise markaların hedef kitlesinin sosyal medyada yer alabiliyor olması ve sosyal medya platformlarının markalara farklı özellikler ile bu kitleyi pazarlama amaçları doğrultusunda yönetebilmeye imkan tanıyor olmasıdır diyebiliriz.

Sosyal medyada vakit geçirmek son yıllarda vazgeçilmez ve bir yaşam alışkanlığı halini aldı. Gazete, kitap okumak, yürüyüş yapmak, televizyon izlemek, kahve içmek, sohbet etmek gibi hayata dair sıradan alışkanlıkların içerisinde vazgeçilmez bir alışkanlık oldu. Günümüzde gazete, dergi ve kitaplar okunmadan önce sosyal medya platformlarına bir göz gezdiriliyor, televizyon izlemek yerine sosyal medyada yer alan video tabanlı platformlardaki platformlar izleniyor, bir akşam üstü arkadaşlarla bir araya gelip sohbet etmek kahve içmek yerine sosyal medya üzerinden arkadaşlarla sohbet ediliyor arkadaşlarının paylaşımlarına yorumlar yapılıyor, yürüyüşe ya da tatile çıkıldığında hatta çalışırken bile resimler çekilip sosyal medyada paylaşılıyor ve arkadaşlarının beğenileri bekleniyor. Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle alışkanlıklarda tamamen değişti. Güne başlarken ya da günü bitirirken dahi sosyal hesaplarımızı kontrol etmeden yapamıyoruz. Yapılan birçok araştırmayla da gözlemleyebileceğimiz gibi sosyal medyada uzun vakitler harcanıyor. Markaların internetten satın alma işlemini bile Facebook' un öncülüğünü başlatmasıyla beraber sosyal ağlardan gerçekleştirmesi artık çok basit. Özellikle gençler sosyal medyada en fazla aktif olarak vakit geçiren kitle olarak karşımıza çıkıyor. Gençlerin yöneldiği sosyal ağlar ise yüksek kullanıcı kitlesiyle Facebook ve Twitter' ın dışında yeni sayılabilecek Instagram, Vine, Pinterest gibi sosyal ağlardır. Gençlerin bu sosyal ağlara yönelmesi farklılık aramasıdır. Farklılık arayan genç kitlenin yöneldiği bu sosyal ağlar Facebook ve Twitter ile kısa zamanda kullanıcı sayısı ve etkileşim oranları gibi pazarlamada çok etkili olan hususlarda yarışır hale geldiler.

Sonuç olarak, sosyal ağlarda çok fazla vakit geçiriyoruz. Artık kitleler zamanlarının büyük bir kısmını sosyal ağlarda harcıyor. Sosyal ağlarda bu kadar fazla zaman harcanıyor olması ise en fazla reklam ve pazarlama amaçlı markalara fayda sağlıyor. Değişen alışkanlıkları ve sosyal medyanın önemin anlayan markalar, bu durumdan avantaj sağlamaktalar. Tek dikkat edilmesi gereken nokta ise sosyal medya bu kadar hızlı popülerleştikçe sosyal medyada pazarlama ve reklamlama çalışmaları da bir o kadar zorlaşıyor.

Share with