Sosyal Medyada Mobil Pazarlama

Sosyal Medyada Mobil Pazarlama

/ No Comment

Mobilden internet kullanımı hızla yaygınlaşmaya başladı ve bu kullanım alışkanlığı markaları da mobil pazarlamaya yöneltti. Mobilden internet kullanan kullanıcı sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bununla birlikte hedef kitlesine hızla ulaşmak isteyen markalar pazarlama çalışmalarını mobil üzerinde yoğunlaştırıyor. Markalar için mobil pazarlama, kullanıcıları ile hızlı bir bağ anlamını taşıyor. Günümüz pazarlama trendlerinden olan mobil pazarlama önemini büyük bir hızla arttırıyor. Geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen süreç grafiklerine göz atıldığında, bizleri karşılayan yükselen grafik mobilin daha da önem kazanacağını işaret ediyor.

 Peki markalar mobil pazarlamada başarı grafiğini yükseltmek için neler yapmalı?

 Mobil Pazarlamada Facebook Kullanımı

  Mobil kullanıcılarının en fazla tercih ettiği sosyal medya platformu Facebook. Bu nedenle hedef kitlesine ulaşmak isteyen markalar öncelikli olarak Facebook platformu üzerinden çalışmalar yapmalı. Kullanıcıların dikkatini çekecek içerikler, kampanyalar farkedilmenizi sağlayacaktır.

 Facebook platformu içeriklerin ön planda tutulduğu bir algoritma yapısına sahiptir. Son zamanlarda organik erişim oranlarının düşürülmesi durumu daha da zorlaştırdı. Fakat buna rağmen Facebook üzerinden oluşturduğunuz içeriğin kalitesi, kullanıcılarınıza ulaşmanızda ilk adım olacaktır. İçeriklerin önem kazandığı Facebook üzerinden aldığınız her olumlu geri dönüşüm daha fazla kullanıcı anlamını taşır. Aynı zamanda alınan geri dönüşümler sürekli bir hale getirilmelidir. Olumlu postlara karşılık cevaplar, sorular ve ufak kampanyalar müşterileriniz ile olan iletişiminizi kuvvetlendirecektir.

 Mobil pazarlama çalışmalarınızda Facebook üzerinden oluşturduğunuz içeriğin paylaşılma zamanı da önemli noktalardan biridir. Hedef kitlenizin aktif olduğu saatler analiz edilmeli ve doğru zamanda içerik paylaşımları yapılmalıdır. Böylece mobil kullanıcılardan alacağınız geri dönüşüm oranı daha yüksek olacaktır.

Mobil Pazarlamada Twitter Kullanımı

 Mobil kullanıcıların yoğun olduğu bir diğer platform Twitter. Bu nedenle markalar mobil pazarlama yapmak istiyorsa Twitter platformu içinde yer almalıdır. Twitter’da pazarlama yaparken sıradışı olmak ilk kuraldır.  Ayda ortalama 360 milyon tweet atıldığını düşündüğümüzde farkedilmek için farklı olmanın şart olduğu ortaya seriliyor.

 Mobil pazarlama çalışmalarınızı Twitter platformuna taşırken önem verilmesi gereken bir diğer maddede hashtag kullanımıdır. Twitter üzerinden yürütülen çalışmaların etkin olan özelliği hashtag’tir. İçeriğinize uygun hashtag gruplarını doğru biçimde belirlemeli ve kullanmalısınız.

 Twitter platformu üzerinden pazarlama yaparken gündemi yakalamak önemli. Gündemin takibine kalarak, o an gündemde olan konu üzerinden bir içerik oluşturursanız geri dönüşüm oranınızda oldukça yüksek olacaktır. Bu nedenle mobil kullanıcılara erişmek için gündem takibinde kalın.

 Mobil Pazarlamada Instagram Kullanımı:

 Mobil kullanıcılara ulaşmanın bir diğer yöntemi Instagram kullanımıdır. Instagram kullanıcı sayısı oldukça yüksek ve sadece mobil kullanıcılar tarafından tercih edilen bir sosyal medya platformudur. Bu nedenle mobil pazarlama çalışmalarında hedef kitlenizi size kolaylıkla sunan Instagram platformunda mutlaka yer almalısınız.

 Instagram üzerinden yapılan çalışmalarda ilgi çekici fotoğraflar kullanılmalı ve ilgili hashtag’ler kullanılmalıdır. Paylaşılan görselin yüksek kalitede olması ve ilgili hashtag’lerin kullanılması, daha fazla mobil kullanıcıya erişmenizi sağlayacaktır.

 

    Tag Cloud

Share with