Sosyal Medyada Marka ve Ürün İçerik Paylaşımları

Sosyal Medyada Marka ve Ürün İçerik Paylaşımları

/ No Comment

Sosyal medya pazarlamasında son zamanlarda ön plana çıkan içerik pazarlaması ile yeni müşteriler kazanmak, hedef kitleye ulaşmak ve ulaştıkları hedef kitleyi ellerinde tutmak için kullanıyorlar. İçerik pazarlamasının temelini hedef kitlenin ilgisini çekmek ve etkileşim sağlamak oluşturmaktadır. Bu sebeple markalar etkili içerik oluşturmak için oldukça detaylı çalışmalar içerisine girmektedir. Etkili içerikler ile ilgi çeken içeriklerinin hedef kitle tarafından paylaşılmasını sağlayarak markanın yayılmasında hedef kitleden faydalanmayı amaçlamaktalar. Böyle markanın sosyal medya pazarlamasında başarıya ulaşıldığını da söyleyebiliriz.

Marka sosyal mecralar üzerinde oluşturduğu dijital stratejisini başarıya ulaştıran yayılmayı ilgi çekmeyi ve paylaşılarak yayılmayı sağlamak için birçok detaya önem göstermesi gerekmektedir. Genel itibariyle etkili içerik; kaliteli, özgün, farklılığıyla ve gündemden olmasıyla dikkat çekebilecek, kullanıcılara fayda sağlar niteliklerde olması gerekir.  Aynı zamanda da bu içeriklerin kullanıcılar ile paylaşım sırasında hedef kitlenin aktif olduğu saatlerde, paylaşım sıklıkları kullanıcıyı sıkmayacak ve kendini unutturmayacak aralıklarla, paylaşılmayı teşvik edecek slogan ve yazılar ya da bazı sosyal ağlarda paylaşılmaya fayda sağlayacak hashtagler eşliğinde paylaşılması gerekmektedir.

İçerik pazarlamasında etkili ve başarılı olmak için kullanılan marka ya da ürün paylaşımlarına geldiğimizde ise markalar sosyal medya pazarlamasında birçok avantaj sağlayabilmekteler. Markaların sosyal medya içerik pazarlamasında marka ya da ürün paylaşımlarının birçok amaçları vardır. Bunlar; markanın kendini ifade etme şekli olarak görmesi, hedef kitle ile iletişim şekli olarak kullanması, markaya ya da ürüne sorun ve çözümleri konusunda destek vermesi ve hedef kitleye öneride bulunmak gibi hedefler ile bu paylaşımları kullanırlar.  Etkili içerikleriyle de bu amaçlarında başarıya ulaşmasında fayda sağlanabilir. Ancak marka ya da ürün paylaşımlarında en çok dikkat edilmesi gereken hedef kitleyi sıkmayacak aralıklarla ve gerekli nitelikleri oluşturarak bu paylaşımlara yer verilmesidir.  Aksi takdirde hedef kitle markayı samimi bulmayarak olumsuz tepkiler verebilir. Elbette ki, marka ve ürün paylaşımlarınız hem markanıza sosyal medyada referans hem de kendini ifade etmesinde en etkili yollardan biridir. Ancak bu paylaşımlar arttığında hedef kitle markayı samimi bulmaz. Bu sebeple markalar sosyal medya için oluşturdukları dijital strateji çalışmalarında marka ve ürün paylaşımlarının nitelik ve sıklıklarına iyi karar vermeleri gerekir.

Marka ve ürün içerikleri paylaşımında oluşturulan stratejide en doğru yöntem bu içeriklerinizin ‘ ne, neden, nasıl, nerede, ne zaman ve kim ‘ sorularına doğru kararlar vermenizde fayda vardır. Geleneksel medyanın en başarılı 5 N 1 K yönteminin sosyal medya pazarlamasına aktarılması olarak da nitelendirebiliriz. Marka ve ürün paylaşımlarınızda 5N 1K yöntemi ile karar verdiğinizde içerik pazarlama stratejinizi başarıya ulaştırmada doğru paylaş

Share with