Sosyal Medyada İçerik Zamanlaması

Sosyal Medyada İçerik Zamanlaması

/ No Comment

Sosyal medyada içerik pazarlaması başlı başına oldukça detaylı ve uğraş isteyen bir çalışmadır. İçerik oluşturma, paylaşma ve takip süreci bir bütün halinde devam ettirilmesinin yanında, ayrı ayrı üzerinde itinayla durulması gereken süreçlerdir. İçerik oluşturmak bu süreçlerde en önemli kısım olarak görülür, ancak paylaşma süreci de bir o kadar önemlidir. İçeriklerin paylaşım zamanlaması bu önemli noktalardan biridir.

Viral olması için gerekli tüm niteliklere sahip içeriklerinizi hazırladınız, şimdi sıra bu içeriklerinizi takipçilerinize ne zaman sunacağınıza geldi. Önemsiz gibi görünse de içeriklerinizi sosyal medya platformlarında kullanıcıların aktif olarak bulundukları saat dilimlerini ve günlerini baz aldığınız bir takvim doğrultusunda paylaşmanız, hedef kitle ile etkileşimi yüksek tutmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple sosyal medyada içerik paylaşımlarınızı doğru zamanlama ile gerçekleştirmek sizi bir adım öne taşıyacaktır. Tüm sosyal medya platformlarında farklı saat ve günlerde kullanıcılar daha aktif olarak bulunur. Bu durumu takip ederek doğru bir içerik takvimi üzerinden ilerlemeniz gerekir.

Peki, sosyal medya platformlarında kullanıcıların aktif olarak bulundukları saat dilimleri ve günler nelerdir? Bu sorunun cevabını QuickSport' un yaptığı araştırma üzerinden cevaplayalım.

Facebook: Kullanıcılar bu platformda Perşembe ve Cuma günleri daha aktiflerdir. Aynı zamanda 13:00' da yapılan paylaşımlar daha sık paylaşılıyor, 15:00' da ise paylaşımlar daha çok tıklanıyor.

Twitter: Kullanıcılar bu platformda Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri aktif olarak yer alır. Gün içerisinde ise paylaşımlar en fazla 12:00 ve 18:00' de tıklanıyor, 17:00'da da en çok retweet yapıyorlar.

Linkedin: Kullanıcılar bu platformda Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri aktif olarak yer alıyor. Gün içerisinde ise 10:00 ve 11:00 aralığında en fazla paylaşım ve tıklanmanın olduğu saat dilimleridir.

Pinterest: Kullanıcılar bu platformda Cumartesi günü aktif olarak yer alıyor. Gün içerisinde ise 20:00 ve 23:00 saat dilimlerinde daha aktifler.

Instagram: Kullanıcılar bu platformda pazartesi yoğun olarak aktif olarak yer alıyor. Gün içerisinde ise 15:00 ve 16:00 saat dilimlerinde daha aktifler.

Google+: Kullanıcılar bu platformda hafta içi daha aktifken gün içerisinde ise 09:00 ve 11:00 saat dlimlerinde daha yoğun olarak yer alıyorlar.

Bu bilgiler genel itibariyle sosyal medya platformlarında kullanıcıların aktif olduğu gün ve saat dilimi süreçlerini ortaya koyan verilerdir. Markalar bu gibi araştırmaların sunmuş olduğu bilgilerden yararlanabilir. Ancak yaptıkları sosyal medya pazarlama çalışmaları doğrultusunda data toplama sürecine girerek, kendi hitap ettikleri hedef kitle üzerine zamanlama bilgisi edinebilirler. Böylece edindikleri daha spesifik veriler ile sosyal medya içerikleri için zamanlama belirleyebilirler.

Share with