Sosyal Medyada Görsel İçeriğin Önemi

Sosyal Medyada Görsel İçeriğin Önemi

/ No Comment

Sosyal medya pazarlamasında markaların görsel içeriklerin önemini anlaması hedef kitle ile etkileşim oranlarını analiz yaptığı noktada ortaya çıkmaktadır. Hangi sektör içerisinde olduğu fark etmeksizin tüm markaların sosyal medya hesaplarında görsel içeriklerinin hedef kitle üzerinde daha etkili olduğu, diğer anlamda görsel içeriklerin daha fazla paylaşıldığı, beğenildiği ve yorum aldığı görülmektedir.  

Sosyal medyada görsel içeriklerin önemini ortaya koyan etkenler nelerdir?

·         Araştırmalara göre ortalama bir insan beyni görsel bir içeriği yazılı bir içeriğe göre 60.000 kat daha hızlı algılıyor.

·         İnternet kullanıcıları bir sitenin ya da sosyal hesabın gezinmeye değer olduğuna ilk üç saniyede karar veriyor. Bu 3 saniyelik karar verme sürecinde en etkili unsur görseller oluyor.

·         Görsel içerikli Instagram, Pinterest, Vine gibi sosyal medya platformların hızla popülerleşiyor, kullanıcı sayılarını, hedef kitle ile etkileşim oranlarını arttırıyor.

·         Facebook’ta hedef kitle ile etkileşimin en yüksek olduğu paylaşımlar görsellerdir.  

·         Paylaşımların genellikle 140 karakterlik yazılar ile yapıldığı bir Twitter kullanıcısına oranla görsel içerikli paylaşımların hakim olduğu Pinterest ulanıcısı 3 kat daha fazla aktif oluyor.

·         Görsel içerikli Instagramda saniyede 8.000 beğenme oluşuyor.

·          Facebook gibi sosyal ağlarda yer alan reklam metotlarında ya da Google reklam metotlarında görsel kullanımı tıklanmayı ve geri dönüşümleri 2 kat daha fazla arttırıyor.

·         Twitter’ ın video içerikli Vine platformuna ait videolar Twitter üzerinde saniyede 5 kez paylaşılıyor.

Tüm bunlar görsel içeriğin sosyal medyada önemini ortaya koyar nitelikteki etkenler arasında yer alıyor. İlerleyen zamanlarda sosyal medyada görsel içeriklerin önemi daha büyük ölçülerde yükselecektir. Bu durumda markaların sosyal medya pazarlama çalışmaları bünyesinde yapmaları gereken görsel içeriklere daha fazla önem vermeleri olacaktır. Markaların sosyal medyada görsel içeriklerin yükselişinden fayda sağlamak için yapmaları gerekenler nelerdir?

·         Instagram, Pinterest, Vine gibi görsel video tabanlı sosyal medya platformlarında aktif olarak yer almaları gerekir.

·         Sosyal medya hesaplarınızın profil ve kapak fotoğraflarını marka kimliğini yansıtan ve hedef kitlenin ilgisini çekecek niteliklerde oluşturulmalıdır.

·         Görsel içeriklerin kalitesine önem vermeli ve görseller hedef kitlenin ilgisini çekmek amacıyla gündeme ve markanın hedeflerine uygun olarak oluşturulmalıdır.

·         Görsel içerikleri paylaşılacak sosyal medya platformuna uygun kategorilendirme özelliklerini kullanılarak paylaşılmalıdır.

·         Görsel içeriklerin bir ayağı olan videolara gereken önem verilmelidir. Özellikle kısa süreli videolar oluşturulmalıdır.

·         Yazılı içerikler sosyal medya platformlarında paylaşırken dikkat çekici görseller ve infografikler eşliğinde paylaşılmalıdır.

Markalar hızla popülerleşen ve yükselişini devam ettirecek görsel içeriklere gereken önemi gösterdiği ve stratejilerine dahil ettiği sürece, sosyal medya pazarlama çalışmalarında rakiplerinin bir adım önüne geçerek başarılı sonuçlar elde edeceklerdir.

Share with