Sosyal Medyada Fenomen Olmak

Sosyal Medyada Fenomen Olmak

/ No Comment

Kişilerde merak uyandıran, hayrete düşüren, nadir ve farklı bir olay anlamına gelen fenomen olgusu sosyal medyada ise, hem kişilerin ilgisini üzerine toplayan olay hem de kitleleri arkasından sürükleyen kişiler ya da olaylar anlamında kullanılmaktadır. Geleneksel medyada karşılaştığımız fenomenler ile sosyal medyada karşılaştığımız fenomenler arasında az da olsa farklılıklar bulunmaktadır. Sosyal medya fenomenleri on binlerce, yüz binlerce hatta milyonlarca kişinin takip ettiği kişilerden oluşur. Özellikle Twitter'ın kitleler üzerindeki etkisinin ve aktif kullanıcı sayısının artması ile sosyal medya fenomenlerinin literatürümüze girdiğini ve diğer mecralarda da oluştuğunu söyleyebiliriz. Ancak sosyal medyadaki fenomenler ile ilgili şu ayrımı yapmamız gerekir; geleneksel mecralarda yaptığı işler ile ünlü olan kişilerin sosyal medya hesapların yüksek kullanıcı sayısına sahip olması bu kişilerin sosyal medyada fenomen olduğunu göstermez. Sosyal medyada fenomen olmak ise herhangi bir iş yaparken Twitter, Facebook, Instagram, Vine gibi sosyal medya platformlarında yüksek takipçi kitlelerine sahip olması ile gerçekleşen bir olgudur.

Günümüzde hiç de etik olmayan bazı yöntemler ile takipçi satın alma olayı ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu yöntemler ile takipçi sayısını yükselten kişilerin de fenomen midir? Bu soru fenomenlik ile ilgili sorular arasında yer alır. Ve çok net bir cevabı vardır. Bir kişinin sosyal medyada fenomen olmasında takipçi rakamlarının büyük önemi vardır. Ancak tek başına yeterli değildir. Fenomen olarak adlandırılması için bir kişinin takipçi sayısı kadar takipçileri ile arasındaki etkileşim oranı da göz önünde bulundurulur. Örneklendirmek gerekirse; eğer Twitter' da herhangi bir yöntem ile yüz binlerce kişinin takip ettiği bir hesaba sahipsiniz. Ancak Twitter' ı aktif olarak kullanmıyorsunuz, retweet ya da mansion almıyorsunuz. Bu durumda hesabınız kesinlikle fenomen değildir. Sosyal medyada fenomenliğin bir meslek haline gelerek bu platformlardan para kazanılmasında da bu durum oldukça önemlidir. Hedef kitlesine bir fenomen üzerinden ulaşmak isteyen markanın öncelikli önemsediği durumda fenomen hesabının takipçileri ile arasındaki etkileşim oranının yüksekliğidir.

Peki, nasıl fenomen olunur? Fenomenlik ile ilgili belki de en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Bu soruyu cevaplamak için öncelikle söylememiz gereken; fenomen kelimesinin ilk anlamının olay olmasıdır. Hesabınızı sosyal medya hesaplarında fenomen hale getirmek istiyorsanız, hesabınızı hikayeleştirmenizin bir gereklilikten öteye gittiğini bilmelisiniz. 'Pucca' bu durum için en net örneklerden biridir. Twitter üzerinden attığı tweetler ile büyük bir kitleye ulaşan ve ardından bu karakteri geleneksel medya olarak adlandırabileceğimiz kitabı ve arkasından da sinema filmi olarak bu mecralarda fenomen haline getiren bir karakterdir. En belirgin özelliği ise kullandığı samimi ve açık dili ile oluşturduğu hikaye ile peşinden sürüklediği kitleler üzerinde merak uyandırmış ve ilgisini toplamıştır. Kısacası fenomen olmak; hesabınızın ya da paylaşımlarınızın niteliğine dair yapmanız gereken yöntemlerden çok, kitleleri peşinizden sürüklemek için hikayeleştirme önemlidir.

Share with