Sosyal Medyada Başarıyı Yakalayanlar- FAVORİ Kuyumculuk

Sosyal Medyada Başarıyı Yakalayanlar- FAVORİ Kuyumculuk

/ No Comment

Hepimizin zevkleri, tercihleri farklı olmasına rağmen öyle şeyler vardır ki büyük çoğunluk merak eder ve ilgilenir. İşte başarı hikayeleri, bu nadir olgulardan biridir. Hepimiz başarıyı kucaklamak isteriz ve bu nedenle başarıya sahip olanların bunu nasıl yaptığı, hangi süreçlerden geçtiği hep bir merak konusudur.Bu noktada durup markalar arasında son dönemde en çok merak edilen konuların neler olduğuna baktığımızda, bazı markaların sosyal medyada nasıl başarı sağladığı sorusunun listenin ilk sıralarında yer aldığını görüyoruz. Hemen herkes sosyal medya kullanıcısı artık. Bu nedenle markalar, var olan ve potansiyel müşterilerine ulaşmak, kendilerini, ürünlerini tanıtmak, müşteri memnuniyetini sağlamak, marka elçileri oluşturabilmek adına sosyal medyada birbirleriyle yarışıyor. Bu yarışta öne çıkanların başarı hikayeleri ise belirttiğimiz gibi ciddi bir merak konusu oluyor. "Sosyal Medyada Başarıyı Yakalayanlar" yazı dizisinde ilk konuğumuz; kısa sürede gerçekleştirdiği büyük çıkışla göze çarpan ve sosyal medyada büyük başarıya ulaşan markalardan biri olan Favori.Herkesin merak ettiği başarı hikayelerini, bu başarıyı nasıl gerçekleştirdiğini Favori Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Yöneticisi Alper Tosun'a sorduk:B : Merhaba, Alper Bey. Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?A : Merhaba, Burcu Hanım. 1980 Eskişehir doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdim. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi'nde İşletme Yöneticiliği alanında yüksek lisans yaptım. Dijital dünyaya olan ilgim de üniversite yıllarıma dayanıyor. İnternetle ilk tanıştığımız, meşhur 56K modemlerle bağlandığımız o dönemlerde, ufak çaplı web siteleri hazırlayarak başladım. Aynı dönemde, üniversitedeki proje konularımı da dijital alanlardan seçiyordum. Dijital dünyaya o yıllardan başlayan ilgimin artması ve Sosyal Medya'nın da son derece önem kazanmasıyla birlikte 2008 yılından bu yana, Favori'de Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya alanında çalışmalarımı yürütüyorum.


B : Ve bu süre içerisinde Favori'nin sosyal medyasını sıfırdan milyonlarca takipçisi olan birduruma getirdiniz. Bu noktada Favori'nin sosyal medyaya bakış açısından biraz bahsedebilir misiniz?


A : Favori, sosyal medyanın önemini çok başlarda kavramış bir firma. Sosyal medyanın daha yeni yeni önem kazandığı dönemlerde önemli yapılandırmalar gerçekleştirmiş, bununla ilgili hemen ekipler oluşturmuştur. Bildiğiniz üzere, artık internet kullanımının artmasıyla klasik medyaya olan talep azaldı. İnsanlar bilgisayarlarıyla, tabletleriyle ve akıllı telefonlarıyla daha çok vakit geçirmeye başladılar. Televizyon açık olsa dahi bir taraftan sosyal medyada dolaşmaya devam ediliyor. Sosyal medyanın genel medya pazarlama içerisindeki payı da hızla artmaya devam ediyor. Bu nedenle, sosyal medyaya her zaman önem veren bir marka olarak Favori de, bu konuya gerekli özeni ve önemi göstermeye devam edecek diyebiliriz.


Sosyal Medya alanındaki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz ve yapmamız gereken bir çalışma varsa bu çalışmaları yerine getiriyoruz. Kullandığımız başlıca sosyal medya ağları; Facebook, Twitter, Instagram, Google+, Flicker, Tumblr ve Pinterest. Bizim için görsellik ön planda olduğundan, Facebook ve Instagram paylaşımlarında kullanıcı etkileşim oranımız daha yüksek oluyor.


B : Uzun sayılabilecek bir süredir aktif olarak sosyal medya yönetimi yapıyor Favori. Peki, sosyal medyanın mağaza satışlarına herhangi bir etkisi olduğunu söyleyebilir misiniz?


A : Kesinlikle söyleyebiliriz. Bize pek çok açıdan faydası oluyor. Takipçilerimiz sosyal medyada tanıtımını yaptığımız bir ürünü görüp, mağazalarımızdan satın almak istiyorlar. Ya da ürünün özelliklerini ve nereden alabileceklerine dair sosyal medyada bize soru soruyor. Biz de gelen tüm bu soruları içtenlikle yanıtlıyor ve mağazalarımıza yönlenmeleri konusunda kendilerine yardımcı oluyoruz.


Mağazalarımız açısından baktığımızda da Sosyal Medya'da öne çıkarttığımız bir ürünü daha kolay satabildiklerini görüyoruz. Ayrıca eğer bir ürünün hikayesi var ise; ürün sosyal medyada daha büyük ilgi görüyor. Diğer yandan kampanya duyurularımızı da sosyal medya aracılığıyla daha geniş kitlelere hızlı bir şekilde iletebiliyoruz.


Sosyal medyanın viral etkisi de çok önemli. Bu etki sayesinde, hem bizi takip eden hem de henüz takip etmeye başlamamış kişilere ulaşarak etkileşim sağlayabiliyoruz. Bunların yanında sosyal medyanın marka bilinirliğimize de olumlu katkısı olduğunu söyleyebiliriz.


B : Peki, en merak edilen soruya gelelim. Favori'nin sosyal medyadaki başarısında etkili olan faktörler nelerdir? Kısaca bahsedebilir misiniz?


A : Sosyal medya araçlarını en doğru şekilde kullanmak ve gelişmeleri yakından takip etmek bizim için oldukça önemli. Sosyal medyada kurumsal iletişimimize uygun bir dil kullanıyoruz. Görsellerimizi de bu doğrultuda hazırlamaya özen gösteriyoruz. Aynı zamanda, pazarlama departmanımızla da koordineli olarak hareket ediyoruz. Pazarlama birimimizin önümüzdeki süreç için hazırlamış olduğu çalışma planlarına uygun olarak, biz de hazırlıklarımızı önceden yapıyoruz ve kampanyanın başlayacağı dönemde, dijital ve sosyal medya tarafında hazır oluyoruz.


Bunun dışında, sosyal medya yönetiminde Reachpod kullanıyoruz. Reachpod kullanmak daha etkin bir sosyal medya yönetimi yapabilmemizi sağlıyor. Yayınlanmamış içerikleri (unpublishedposts) bu araç üzerinden rahatlıkla takip edebiliyoruz.


Başarımıza sosyal medyada üzerinden gerçekleştirmiş olduğumuz bazı eğlenceli ve sosyal sorumluluk niteliğine sahip projelerin de olumlu katkısı oluyor. Bu projelerden bir tanesi olan ve İnovaktif Medya'yla birlikte gerçekleştirdiğimiz ''Favori Düğündeyiz'' projesinde, insanlar kendilerinin ve arkadaşlarının fotoğraflarını ekleyerek bir düğün ortamı oluşturuyorlar. Yörelerine ait, düğün dansları ile eğlenceli videolar hazırlayarak bunları arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar. Bu projeyle düğün setlerimizi tanıtmamızın yanında viral bir şekilde internette yüz binlerce video hazırlanmasını da sağladık ve halen de sağlamaya devam ediyoruz.


Bir diğer önemli projemiz de aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olan ''Favori Canım Okulum'' projesiydi. Bu proje ile kampanyaya katılan ve başarılı olan okullarımızın ihtiyaçlarını karşıladık. Bu da oldukça ses getiren projelerimizden bir tanesi oldu.


Mağazalarımızın da bizimle birlikte Sosyal Medya'da var olmalarını istiyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalara kendileri de katılıyorlar ve etkileşimimize destek vererek daha geniş kitlelere ulaşmamıza yardımcı oluyorlar.


B : Sosyal medya yönetiminde kullanılmak üzere sunulan pek çok araç var. Siz de belirli bir karar verme süreci geçirmiş olmalısınız. Sosyal medya yönetiminde, Reachpod'u kullanmaya nasıl karar verdiniz kısaca bunu da aktarabilir misiniz?


A : Sosyal medya alanındaki gelişmeleri yakından takip eden bir firma olarak biz zaten dünya üzerindeki önemli sosyal medya araçlarını test etmiştik ve bir kısmını da kullanıyorduk. Şanslıydık ki; Reachpod platformunu daha önce birlikte pek çok sosyal medya uygulamasını başarıyla hayata geçirdiğimiz İnovaktif Medya ekibi hazırladı ve biz de bu sayede bu aracı ilk kullanan markalardan biri olduk. Dünya genelinde kullanılabilecek böyle bir global platformun Türkiye'de geliştirilmesini ülkemizdeki dijital çalışmalar için önemli bir gelişme olarak görüyoruz.


B : Reachpod size ne gibi faydalar sağladı? Bununla ilgili neler söyleyebilirsiniz?


A : Reachpod, kullandığımız pek çok sosyal medya aracını tek ekran üzerinden takip etme ve yönetme olanağı veriyor. Bu bizim için oldukça önemli. İşlerimizi daha kontrollü ve planlı yapma olanağı sağlıyor. Ayrıca, sosyal medya üzerinden takip ettiğimiz tüm akışları tek ekran üzerinde görebilmek, yayınlamış olduğumuz içerikle ilgili gelen yorumlara ve mesajlara tek ekran üzerinden yanıt verebilmek, etkinliğimizi arttıran önemli bir özellik. Dünya'daki diğer Sosyal Medya yönetim platformlarında, bazı özellikler çok iyi işliyorken bazı özelliklerinin pek de iyi olduğunu söyleyemeyiz. Reachpod bu alanda önemli adımlar attı. İçerik gönderimi, kelime, hashtag takibi ve raporlama alanında kısa dönemde önemli mesafeler kat etti. Aynı zamanda, her geçen gün bünyesine yeni özellikler katmaya devam ediyor. Bizde Reachpod'dan yararlanmaya devam edeceğiz.


B : Evet, Reachpod yeni özelliklerle büyüyor ve gelişiyor. Peki, siz bu özellikler arasından hangisini en çok kullanıyorsunuz?


A : En çok kullandığımız özellik; yeni ileti oluşturma özelliği. Reachpod'da içeriklerimizi planlıyor ve bir takvime yerleştiriyor, daha sonrasında istatistiklerini ve raporlarını gözden geçiriyoruz. Aynı zamanda, sosyal medyada bizim hakkımızda insanların ne konuştuklarını, yapılan yorumları, gönderilen mesajları tek ekran üzerinden takip ediyoruz. Bununla birlikte Twitter gündem konularının takibi ve hem markamızla hem de sektörümüzle ilgili etiketleri, bunların sonuçlarını bir akış halinde tek ekran üzerinde takip edebiliyoruz. Yakın zamanda, aktif hale gelen yeni raporlama ekranı dönemsel bazda bize bazı değerlendirmeler yapma olanağı sağlıyor. Yayınlanmamış içeriklere (unpublishedposts) gelen yorumları yönetebiliyor olmak da Reachpod'un en çok kullandığımız yeni özelliklerinden birini oluşturuyor.


B : Teşekkürler, peki 10 yıl sonranın sosyal medyasında Favori'yi nerede görüyorsunuz ?


A : Açıkçası, Sosyal Medya o kadar hızlı değişiyor ki; 10 yıl sonra hangi Sosyal Medya aracının lider olacağını, hangi yeni araçların çıkacağını ve hangilerinin önemini yitireceğini tahmin edemiyoruz. Biliyorsunuz ki, bugün Google'ın bile ortaya çıkardığı bazı platformlar (Google Buzz gibi) bazen başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Ancak, şunu söyleyebilirim: Favori, sosyal medya alanındaki bütün gelişmeleri yakından takip edecek ve kendisi için Sosyal Medya alanında en doğru yapı ne ise adımlarını bu doğrultuda atacaktır. Ülkemizde Sosyal Medya'ya en çok önem veren markalardan bir tanesi olma konumumuzu sürdürmeyi ve Dünya genelinde mücevher kategorisinde sahip olduğumuz konumumuzu geliştirmeyi hedefliyoruz.


B : Okuyuculara Reachpod ile ilgili ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz ?


A : Reachpod, Türkçe Sosyal Medya yönetim platformu anlamında Türkiye'de bir ilk. Sosyal Medya ile hem kurumsal hem de bireysel anlamda ilgilenen kişilerin kullanabileceği bir yapıda. Reachpod kullanımını özellikle şu açıdan tavsiye ediyoruz; eskiden bir ya da iki tane sosyal medya ağ kullanılırdı. Örneğin, facebook ve twitter çoğunlukla kullanılan iki ağ idi. Ama şimdi, insanlar bir çok Sosyal Medya ağında pek çok hesaba sahipler. Yani, bir şirketin hesabını yönetiyorlarsa, hem facebook'u hem twitter'i ve bunun gibi diğer sosyal medya hesaplarını da açmak zorundalar. Diğer ağlarda hesap açmazlarsa, bilgi karmaşası olur ve başkaları o şirket adına o ağlarda hesaplar açabilir. Dolayısıyla; bu tür karışıklıkları engelleyebilmeleri için bu hesapları kurumsal yapıya uygun formatta yönetmeleri ve tüm hesapları mümkün olduğunca birbirlerine entegre etmeleri gerekir. Tüm bu saydıklarımı bir platformdan yönetmek bu sebeple çok önem kazanıyor. Sosyal Medya yönetim platformu onların hayatını kolaylaştıracak olan bir şey. Beş farklı sayfaya girerek, hepsinde ayrı paylaşımlar yapmak, hepsinin ayrı ayrı raporlarını almak karmaşık ve oldukça zor. Tek ekran üzerinde bu akışları görmek, hem zaman hem de emekten tasarruf etmeleri açısından faydalı. Sosyal Medya ile ilgilenenlerin Reachpod'u en azından bir test etmelerini isterim. Reachpod'da mutlaka faydalanabilecekleri özellikler bulacaklarını düşünüyorum.


Hedef kitleye uygun içeriklerin üretilmesi ve paylaşımların ardından istatistikleri incelemeleri çok önemli. Çünkü, sosyal medyada en önemli konulardan bir tanesi; doğru içerik üretimidir. Bu içeriklerin üretilmesi için de Reachpod'dan faydalanabilirler. Daha önceki paylaşmış oldukları içeriklerin nasıl bir etkileşim sağladığını inceleyebilir, arama trendleri, etiketlemeler vb. tarz konulardaki yükselişleri ya da trendleri takip ederek paylaşımlarını bu doğrultuda yapmaya özen gösterebilirler.


B : Peki, doğru şekilde takipçi kazanmanın püf noktaları nelerdir sizce ?


A : Bence en önemli koşul, doğru içerik oluşturmak. Çünkü insanlar sosyal medya sayfasına girdiklerinde sizden gelen ve hoşlarına gitmeyecek bir içerik görmeleri durumunda sayfanızı takip etmekten vazgeçebilirler. Bu nedenle doğru içerik oluşturmak çok önemli. Bu yüzden, bence en önemli şey; doğru içerik üretmek. Ayrıca gündemi ve trendleri takip etmek, paylaşımları bu doğrultuda yapmak marka için ciddi anlamda bir fayda yaratacaktır.


Takipçi kazanmanın bir diğer önemli anahtarı da viral uygulamalar. Eğlenceli ve insanlarda paylaşma isteği uyandıracak uygulamalar takipçi kazanma konusunda çok hızlı mesafe kat ettirebilir. Bu tarz uygulamalar geliştirirken empati yapılmalı ve "kendimize böyle bir davet gelirse paylaşır mıyım?" sorusu sorulmalı. Paylaşma isteği uyandırmayan uygulamalar genellikle virallikten de uzak kalıyorlar.


Bir diğer anahtar nokta da farklı kanallardaki takipçilerinizi Sosyal Medya sayfalarınıza çekebilmeniz. Bunun için kullanıcı alışkanlıklarına uygun olarak web sitenizde ilgili yerlere beğen-yorum yap-paylaş butonları konulmalı. E-bültenlerde uygun alanlara sosyal medya alanlarınızı takip etmelerini sağlayacak uyarılara yer verilebilir. Tüm çalışanların e-postaların imza bölümlerinde Sosyal Medya bilgilerine yer vermeleri de standart hale getirilebilir.


Eğer niş bir konuda bir sayfanız var ise; ilgili açıklama alanlarına anahtar kelimeler yazılabilir ve kendilerini arayan takipçilerin kullanmaları muhtemel hashtag'lere paylaşımlarda yer verilebilir.


Çapraz Pazarlama çalışmaları da faydalı olabilir. Birbirini tamamlayıcı çalışmalarla farklı firmaların daha geniş kitlere ulaşması mümkün olabilir. Bu konuda çok güzel örnekler de mevcut.


Yapılan paylaşımların erişim istatistikleri iyi incelenmeli ve olumlu etkileşimlerin yanında olumsuz etkileşimlere de dikkat edilmeli. Eğer bu tarz paylaşımlar yapmak bir zorunluluk ise paylaşım sırasında hedefleme araçları kullanılmalı.


Tüm bunların yanında reklam yoluyla da takipçi edinilmesi tabi ki mümkün ancak bu kanalı kullanırken optimizasyon yapmak çok önemli. Minimum maliyet ile en değerli hedef kitleden takipçiler edinilmeye çalışılmalı.


B : Hesaplarınızda günlük kaç adet içerik paylaşacağınızı nasıl belirliyorsunuz?


A : Açıkçası, her firmanın kendisine özgün bir yayınlama frekansı belirlemesi gerekir. Bizim için günde bir facebook paylaşımı yeterli oluyor. Bu içerik gün içerisinde on binlerce kişiye ulaşabiliyor. Ama örneğin; bir haber sitesi yönetiyorsanız, bu frekans günde belki otuz-kırk içerik paylaşımı şeklinde olmalı. Firmalar ürünlerine ve bulundukları sektörlere göre içerik yayınlama sıklıklarını belirlemeli.


B : Peki, sosyal medyada kesinlikle dikkat edin dediğiniz şeyler var mı ?


A : Öncelikli olarak "Kurumsal kimliğe uygun" hareket etmek gerekiyor. Bunun dışına çıkıldığında, markanın konumlanmasıyla ters düşersiniz. Takipçiler, marka algıları ile yapılan paylaşım arasında doğru bir bağlantı kuramadıklarında bunu acımasızca eleştirmekten çekinmezler. İnsanların sıkılacağı içeriklerden de mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.


Negatif yorumlar ve şikayetler elbette olabilir. Bunların firmanın kurumsal iletişimine uygun bir yapıda özenli bir şekilde yanıtlanması gerekir. Geri dönüşünüz sayesinde sert bir şekilde yazılmış bir metni bile sonunda teşekkür ile sonlandırabilirsiniz. Sosyal Medya aracılığı ile markanız ile ilgili algıyı olumlu yönde değiştirmeniz mümkün.


Yapılan yarışmalarda yarışma kurallarına uygun hareket edilmeli. Bu tarz yarışmalarda kural dışı davranışlara izin vermemek orta ve uzun vadede firmaya güven sağlıyor. Kampanya sitelerini ziyaret ederek takipçilerin yarışmanız hakkında neler düşündüğünü de takip edebilirsiniz.


Bunun dışında, güvenlik de oldukça önemli. Özellikle sayfalarda paylaşım yapma yetkisi olan hesapların bu konuda daha dikkatli davranmaları gerekiyor. Bu noktada da, şifrelerinizi her hesap yöneticinizle paylaşma gereksiniminizi ortadan kaldırdığı için Reachpod kullanmak bir avantaj sağlıyor.


B: Favori'nin sosyal medyada başarıyı yakalama önerilerini bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Gelecek 10 sene içindeki hedeflerinize ulaşırken eminim ki pek çok firma sosyal medyada Favori'yi takip ediyor ve örnek alıyor olacaktır.


A: Ben teşekkür ederim. Benim için büyük bir zevkti. Favori bundan sona da Sosyal Medya'da güçlü olmaya devam edecektir. Tüm bunların dışında okuyucularınız içerisinde dileyen bana LinkedIn profilim https://www.linkedin.com/in/tosunalper üzerinden ulaşabilirler.

Share with