Sosyal Medyada B2B Pazarlama

Sosyal Medyada B2B Pazarlama

/ No Comment

Pazarlama sektörünün tamamında sıklıkla karşımıza çıkan B2B ( Business to Business ) ve B2C ( Business to Customer) yöntemleri arasında firmadan müşteriye olan B2C yönteminde sosyal medyanın önemi uzun zamandır bilinmekte. Ancak firmadan firmaya pazarlama yöntemi olan B2B' de sosyal medyanın önemi daha yeni yeni anlaşılmaya başlandı.

B2B pazarlama yönteminin semantik yapısı ve firmaların bulunduğu sektörle ilgili olarak, sosyal medyanın etkili geri dönüşümlerin sağlanamayacağı bir mecra olarak görünmekteydi. Bu algıyı yıkan ise özellikle Facebook' un yüksek kullanıcı sayısı ve aktif etkileşim oranı, diğer bir taraftan da Linkedin' in iş hayatı üzerine profesyonel tabanlı yapısı oldu. B2B pazarlaması yapan firmalar bu farkındalığı kazandıktan sonra sosyal medya platformlarını B2B pazarlama çalışmaları için kullanmaya başladılar.

B2b pazarlması yapan firmalar sosyal medyayı nasıl kullanıyorlar derseniz? Bu soruyu Clear Point adlı ajansın yapmış olduğu araştırma üzerinden cevaplayabiliriz. ClearPoint' in yaptığı araştırmaya göre;

B2B firmaları sosyal medyayı farkındalığı arttırmak amacıyla %79' luk bir oranla, müşteri firmaları bulma amacıyla ise %74 gibi bir oranla kullanmaktalar. Aynı zamanda B2B firmalarının %74' ü müşteri potansiyelini belirlemek, %64' ü ise müşterilerini sadık bir hale getirmek amacıyla sosyal medyayı kullanmaktalar. Son olarak dikkat çeken diğer bir veri ise, B2B firmaları sosyal medya platformları arasından en fazla Linkedin' de yer alıyor. Çalışanları ise %83' lük bir oranla Linkedin' de, %80' lik bir oranla da Facebook ve Twitter' ı aktif olarak kullanıyor.

B2B pazarlamasının dinamiklerinin çok zor olmasıyla birlikte sosyal medyaya doğru aktarıldığı takdirde başarılı sonuçlar elde edilebileceği de net bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. B2B pazarlaması yapan firmalarının sosyal medyayı kullanırken dikkat etmeleri gereken en önemli nokta ise, hedef belirleme sürecidir. Sosyal medyada hedefi olmayan ya da doğru hedef belirleyemeyen firmalar fayda sağlamak bir kenara olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalabilmekte. B2B firmaları için ilk hedef farkındalığı arttırmak, iletişim, müşteri hizmetleri, satış ve iç iletişim üzerine kurulmalıdır. Özellikle farkındalığı arttırmak bu firmalar için öncelikli hedef olarak tutulmalıdır. Bu hedefin üzerine geliştirilecek nitelikli bir strateji ile çalışmalar devam ettirilmelidir. Bu doğrultuda ilerleyen firmaların başarı elde ettiklerini gözlemleyebiliyoruz.

Sonuç olarak sadece B2C pazarlaması yapan firmalar değil sadece son kullanıcılara hitap eden ve aynı zamanda hizmet pazarlama anlayışı daha farklı olan B2B firmaları da sosyal medyayı doğru hedef ve stratejiler ile aktif olarak kullanmalıdır.

Share with