Sosyal Medya Yönetiminde Yapılan Hatalar

Sosyal Medya Yönetiminde Yapılan Hatalar

/ No Comment

Son yıllarda neredeyse tüm markalar sosyal medyanın gücünü kabul etmiş ve sosyal medyada var olmanın bir gereklilikten çok zorunluluk olduğunu farkına varmış durumdalar. Bu yeterli mi? derseniz, kesinlikle değil. Sosyal medya yönetiminden markamız için reklam ve pazarlama amaçlı olarak fayda sağlamak istiyorsak daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu noktada birçok markanın sosyal medya yönetiminde büyük yanlışlara düştüğünü görmekteyiz.

Sosyal medya yönetiminde düşülen hatalardan bahsedelim.

Hedef belirlemeden yola başlamak. Günümüzde sosyal medya yönetiminde en sık düşülen hatalardan biridir. Sadece sosyal medyada var olmak için olmak fayda sağlamaktan çok markanızın itibar kaybına sebep olacaktır. Sosyal medya üzerinde yürüttüğünüz çalışmalarda kısa vadeli ve uzun vadeli olmak üzerine hedefleriniz olmalı. Aksi tekdirde bu alana aktardığınız bütçeyi bile külfet olarak görebilir ve sonraki adımlarda büyük kararsızlıklara düşebilirsiniz.

Sosyal medya stratejisine sahip olmamak. Bu hataya düşen markaların sosyal medya yönetiminde başarılı olması beklenemez. Sosyal medya stratejisi ile belirlediğiniz hedef kitlenin aktif olduğu platformlarda yer almak, içeriklerinizin özellikleri ve paylaşım aralıkları, sosyal medya kriz anı planı gibi sosyal medya yönetiminin esaslarından uzak olacaksınız. Bunu yapan markalar ne kaybediyor? derseniz. Öncelikle hedef kitlenin hangi platformlarda aktif olduğunu analiz etmeden tüm platformlarda hesaplar oluşturuyorlar. Bu platformlarda ki etkileşim ve geri dönüşüme baktıklarında ise hayal kırıklığına uğruyorlar. Olması gereken ise fayda sağlayabileceğiniz, hedef kitlenizin yoğun ve aktif olarak bulunduğu platformlarda yer almanız olmalıdır. İçeriklerini hedef kitleyi sıkacak sıklıkta veya tamamen satın almaya diğer bir değişle pazarlama amaçlı olarak oluşturulması. Bu durum hedef kitlenizin sizden uzaklaşmasına sebep olacaktır. İçeriklerinizi % 70 hedef kitle ve gündemle ilgili, %30’nun satış ve pazarlama amaçlı tutmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kullanıcılarınızın ana sayfalarını istila edecek sıklıkta değil de gün içerisinde bir ya da iki paylaşımla sınırlı tutmalısınız. Sosyal medya kriz anı planına geldiğimizde ise, böyle bir strateji oluşturmamış markaların büyük itibar kaybı ile karşı karşıya kalmaları göz ardı edilemeyecek bir gerçektir. Fakat bir sosyal medya kriz anı planına sahipseniz, bu zor durumu kısa sürede atlatma hatta bunu fayda sağlayacak kadar olumlu bir duruma dönüştürmeniz mümkün olacaktır.

Analiz ve raporlama yapmamak ya da doğru yapamamak. Her çalışma da olduğu gibi sosyal medya yönetiminde de bir zorunluluk niteliğindedir, eğer sosyal medya üzerinde yapılan çalışmalar doğru analiz edilmez  ve bunlar raporlar haline dökülmezse, doğruları bilip üzerine gidilmesi  ya da yanlışları farkına varıp müdahale etmek mümkün olmayacaktır. Başarılı bir sosyal medya yönetimi yapmak istiyorsanız günlük, haftalık, aylık ve hatta yıllık analiz ve raporlamalarınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak söyleyebileceğim, sosyal medyada var olmak için yer almak tüm bu hataların temelinde yatan sebeptir. Eğer isteğiniz sosyal medyadan markanız için pazarlama ve reklam amaçlı olarak fayda sağlamak ise doğru ve profesyonel bir sosyal medya yönetimi yürütmeniz gerekiyor.

Share with