Sosyal Medya Yönetimi ve SEO

Sosyal Medya Yönetimi ve SEO

/ No Comment

Günümüzde markaların dijital mecralar üzerinde en sık kullandığı iki çalışmanın sosyal medya yönetimi ve SEO (arama motoru optimizasyonu) olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Neden dersek; iki çalışma alanı da markaların online itibarları ve pazarlama stratejilerinde kurumsal kimliklerini etkili bir biçimde aksettirerek doğru hedef kitle ile etkileşim ve geri dönüş sağlamada en doğru yöntemlerdir. Özellikle de markalar, entegre bir biçimde bu iki yöntem yürüttüğü takdirde başarıya ulaşmaları oldukça kolay olacaktır.

Son birkaç yıl öncesine kadar markalar, dijital medya üzerinde etkili bir web sitesi oluşturmak ve bu web sitesini Google’da markaya fayda sağlayacak anahtar kelimelerde SEO çalışması kullanılarak ilk sıraya çıkarması en etkili yöntem olarak görülmekteydi. Fakat internet kullanıcılarının sosyal medyaya olan ilgisinin artışı ve SEO’ya etkileri farkına varıldıkça sosyal medya çalışmaları da göz ardı edilemez bir hal aldı. Öyle ki markalar büyük bir hızla dijital medya çalışmalarının bünyesine sosyal medyayı ekleyerek yollarına devam etmekteler. Peki SEO ve sosyal medya çalışmaları nerede birleşiyor? SEO’da sitemizi belirlediğimiz anahtar kelimelerde Google’da ilk sıraya taşımaktır. Böylece markanın hem online itibarını sağlamak hem de pazarlamada geri dönüşler sağlamaktır. Sosyal Medya yönetiminde ise marka için oluşturulan hesaplarda hedef kitle ile iletişim içinde olmak ve yayılmaktır. Böylece markanın hem online itibarını hem de pazarlamada geri dönüşler sağlamaktır. Anlaşılacağı üzere SEO ve sosyal medya çalışmalarında yöntemler farklı olsa da amaçlar ve markaya sağlanacak faydalar kesişmektedir. Bu iki çalışma aynı doğrultuda yürütülürse, hem birbirlerine olumlu etkileri olduğunu hem de markaya dijital medya çalışmalarında fayda sağladıklarını söyleyebiliriz.

Sosyal medyanın SEO’ ya etkilerinden bahsedelim. Öncelikle Google yetkilileri kısa zaman önce sosyal medyanın etkilerini kabul eder nitelikte bir açıklama yaptı ve markaların sosyal hesaplarındaki etkileşim ve takipçi sayılarının yüksekliklerinin göz ardı edilmediğine dair söylemlerde bulundu. Sosyal medyadaki hesaplarımızın adları ile web sitemizin alan adını aynı tutarsak marka bilinirliğimize ve online itibarımıza olumlu etkileri olacaktır. Web sitemize eklenen yeni sayfaların indexlenme hızını, sosyal medyadan faydalanarak arttırabilir, yeni kullanıcılar çekerek web site trafiği artışımıza fayda sağlayabiliriz. SEO’ nun sosyal medya etkileri ise; fayda sağlayacak anahtar kelimelerde ilk sıralarda yer alan web sitemizde yer alacak sosyal hesaplarımıza ait ikonlar ile sosyal medyada içeriklerimizin paylaşılmasını ve web siteden sosyal hesaplarımıza yeni takipçiler çekerek yayılmamıza fayda sağlayabiliriz. Aynı zamanda bir sosyal hesabınızdaki takipçilerinizin web sitenizi arama motorunda ilk sıralarda yer aldığını görmesi hedef kitle üzerindeki itibarınızı arttıracaktır.

Sonuç olarak, markalar için dijital mecralar üzerinde yapılan çalışmalarda esas olan, marka bilinirliği sağlamak ve pazarlama stratejilerini başarıya ulaştırmak ise günümüzde gelişen ve değişen tüm yöntemleri birbirine doğru bir şekilde entegresini sağlayarak ilerlemek olmalıdır.

Share with