Sosyal Medya Ve İş Geliştirme

Sosyal Medya Ve İş Geliştirme

/ No Comment

İş hayatında önemli ve kilit bir yere sahip networking olarak bilinen bağlantı kurmak, sosyal medyanın oldukça fazla aktif kullanıldığı şu günlerde artık daha kolay bir hal aldı. Kişi ya da markalar, iş ortaklığı bağlamında iş geliştirme ve bağlantı kurmak için özellikle Facebook, Linkedin gibi sosyal mecralardan avantajlı niteliklerle yararlanmaktalar.

Markaların proje geliştirme, iş ortaklığı gibi iş geliştirme süreçlerinde karşı tarafla ilgili bilgi edinme ve bağlantı kurma gibi çalışmalarda sosyal medya bir nevi biçilmiş kaftan olarak karşımıza çıkan bir platformdur. Ve bu çalışmaların oldukça kolay bir hal almasını sağlıyor. Sosyal medyanın iş geliştirme aşamalarında sağladığı fayda ve avantajlardan bahsedelim.

  • Sosyal medya platformlarının farklı özelliklerinden faydalanarak iş ortaklığı düşünülen marka ya da çalışanlarının farklı özellikleri ya da rakip analizi hakkında veri toplamada avantajlıdır. Örneğin; Facebook şirket kültürü ve kaynakları hakkında bilgi edinmenizi sağlarken Twitter ise müşteri ilişkileri ve pazarlama yöntemleri hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
  • İş geliştirme sürecinde herhengibir kişi ya da marka ile iş ortaklığı düşünülüyorsa, ortak bağlantı ya da bağlantılar tespit edilerek bağlantı sürecinde ilk adım ve devamından ki süreç daha avantajlı olarak yürütülebilirsiniz. Böylece bu süreç daha kolay bir hal alır.
  • Rakip analizi, olası iş ortakları ve hedef kitle hakkında detaylı bilgi edinmeniz için avantajlı bir platformdur. Bu bağlamda rakiplerinizin, hedef kitlenizin ve potansiyel iş ortaklarınızın başarı ve başarısızlıklarını, hangi yöntemlerle çalışmalarını yürüttüklerine dair doğru veriler toplarken kendi markanızın da bulunduğu konumu değerlendirmenizde kolaylık sağlar.
  • Sosyal medya ağları çeşitlilik bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu özelliği ile bağlantı kurma sürecinde birçok alternatife sahiptir. Elbette ki; bu alternatifleri kullanmanız iş geliştirme sürecinde avantaj sağlayacaktır.

Sonuç olarak; kişi ya da marka olmanız fark etmeksizin sosyal medyayı iş geliştirme aşamalarında avantajlı ve fayda sağlar niteliklerde kullanabilirsiniz. Önemli olan ise, sosyal medyanın bu bağlamda sunduğu özellikleri doğru yöntemler ile kullanabilmenizdir. Özellikle son yıllarda her alanda kendine önemli bir yer edinen sosyal medyanın iş hayatında sadece reklam, pazarlama, marka bilinirliği sağlama gibi konularla sınırlı kalmayıp iş geliştirme sürecinde de önemli ve avantajlı bir platform olduğunu görebiliyoruz.

Share with