Sosyal Medya Takibi

Sosyal Medya Takibi

/ No Comment

 Sosyal medya günümüzde, iletişimin en yoğun kurulduğu alandır. Tüzel kişiler, marka/kurum ve kuruluşlar müşterileri ile iletişimleri sosyal medya üzerinden yürütmekteler. Sosyal medya kavramı ile iletişim yeni bir boyut kazanırken aynı zamanda yeni pazarlama yöntemleri de doğurdu. Bu pazarlama yöntemleri markalar için vazgeçilmez bir hal aldı. Markaların değeri müşterilerin sosyal medyada yaptığı yorumlar üzerinden şekilleniyor. Bu nedenle sosyal medya kavramı her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

 Sosyal medya mecralarına sürekli yeni platformlar ekleniyor. Bu platformların çoğalması, yenilenmesi ve sürekli güncellenmesi ile başarı kazanılması da doğru orantılı olarak zorlaşıyor. Sosyal medya üzerinden yürütülen çalışmalar sürekli karmaşıklığını arttırıyor. Bu düzen içinde başarı yakalanmanın tek yolu ise; takip. Markalar rakiplerinden sıyrılarak kitlelere ulaşabilmek için sosyal medya takibini düzenli olarak yapmalıdır.

 Sosyal medya takibi, marka veya kişilerin sosyal medya platformlarında kendileri hakkında yapılan yorumları takip, analiz ve raporlanması işlemleridir. Markalar veya kurumların sosyal medya takibi yaparken cevap bulmaları gereken bazı sorular vardır. Bu sorular; müşteriler marka hakkında ne düşünüyor?  Aldıkları hizmetten memnun veya memnuniyetsiz mi? İletişim dereceniz nedir? Rakiplerimiz hakkımızda ne düşünüyor? Sosyal medya takibi bu soru başlıkları altında gerçekleştirilir. İnternet üzerindeki datanın büyüklüğü, takibin yapılmasını zorlaştırıyor. Bu denli büyük verinin süzülmesi için bazı yardımcı araçlar kullanılıyor. Günümüzde bu yardımcı araçlar sayıca ve özellikleri ile oldukça çeşitli. Peki markalar sosyal medya takibi için kullanacakları yardımcı araçlar hangi özelliklere sahip olmalıdır?

  Sosyal medya takibi yaparken seçilecek yardımcı aracın tarama kapsamı oldukça önemli. Sosyal medya platformlarının sayıca fazlalığı ve her geçen gün daha da artması sebebi ile kullanılacak aracın hangi mecraları taradığı oldukça önem taşımaktadır. Aynı zamanda seçilecek aracın hangi yoğunlukta tarama gerçekleştirdiği de dikkat edilmesi gerekilen noktalardan.

  Sosyal medya takibi için seçilecek yardımcı aracın arayüzü, raporlamasının detaylı olması  ve içerik hakkında verilen bilgilerin yeterliliği oldukça önemli noktalardır. Sosyal medya takibinin başarılı bir biçimde sağlanması için sunulan raporlamanın detaylı ve ihtiyaçları karşılar nitelikte olmalıdır.

  Takip aracının ölçümleme sistemi ve hangi platformlarda kullanılabildiği de özenle seçilmelidir. Sosyal medya takibi için kullanılacak yazılımdan kapsamlı bir raporlama alabilmek için, takip sisteminin hem global anlamda hem de kendi yazılımına özel ölçüm değerleri olmalıdır. Aynı zamanda bu ölçümlemeyi ayrıntılı bir biçimde kullanıcıya sunabiliyor olmalıdır.

 Sosyal medya üzerinden yürütülen çalışmaların başarı kazanabilmesi için sosyal medya takibi oldukça önem taşımaktadır. Markalar sosyal medya hesaplarını ve tüm kampanyaları, rakipleri detaylı olarak ölçülmeli, analiz edilmeli ve raporlanmalıdır.

    Tag Cloud

Share with