Sosyal Medya Pazarlamasında Youtube Ve Vimeo

Sosyal Medya Pazarlamasında Youtube Ve Vimeo

/ No Comment

Nasıl geleneksel medya pazarlamasında televizyon reklamlarının etkisi diğer yöntemlere göre daha yüksekse, sosyal medya pazarlamasında da diğer yöntemlere göre video daha etkilidir. Sosyal medyada birçok platformda markalar videolarını yayınlarken en etkili platformun video tabanlı Youtube, Vimeo, Vine gibi platformlar daha avantajlı olmakta. En köklü video paylaşım platformu olan Youtube’ un artık birçok rakibi bulunmakta bunlardan son günlerde en fazla ön plana çıkanı ise Vimeo’ dur.

Vimeo kullanıcı sayısını ve popülerliğini arttırdıkça markalarında sosyal medya stratejilerinde karsız kaldıkları bir durum ortaya çıktı. Video paylaşımlarında Youtube mu yoksa Vimeo mu daha etkili olur? Bu karsızlık durumuna ilk bakıldığında aktif kullanıcı sayısı ve yüklenen video sayılarıyla Youtube’ un daha etkili olduğu düşünülmektedir. Elbette ki; şu anda Youtube video paylaşım platformu olarak en geniş kitleye hitap etmektedir. Vimeo’ nun bu bağlamda Youtube yetişmesi olanaksız görünüyor. Ancak sadece bu durum göz önüne alınarak sosyal medya pazarlamasında video paylaşımlarının en etkili platformunun Youtube olduğunu söyleyemeyiz. Youtube ancak çok büyük ölçekli markaların bu noktada hedefledikleri başarıyı yakalayabilecekleri bir platformdur. Büyük markalar hem marka bilinirliği hem de takipçi sayıları ile Youtube üzerinden yayınladıkları videolarda büyük etkileşim ve geri dönüşler sağlayarak başarıya rahatlıkla ulaşabilirler. Fakat küçük ya da orta ölçekli markalar gelindiğinde ise Youtube’ un özellikle çok fazla video yüklenen bir platform olması dezavantaja dönüşebilmekte. Bu markaların oluşturduğu videoların Youtube’ da yayınlanan milyonlarca video içinde kaybolması olasıdır. Aynı zamanda sosyal medya pazarlamasında temel amaç markanın hedef kitle ile etkileşimi sağlamsı ise, yüklenen videoların daha az olduğu ama son günlerin en popüler video platformlarından biri halini alan Vimeo’ da yayınlaması daha doğru bir strateji olabilir. Vimeo’ da marka doğru bir video içeriği ile yola çıkarsa hedef kitlesinin ilgisini çekerek bu kitleye ulaşabilmesi daha kolay olacaktır.

Sonuç olarak sosyal medya pazarlamasının tüm aşamalarında geçerli olan hedef kitle belirleme ve hedef kitle ile etkileşimi yüksek tutma birincil olarak göz önünde tutularak markaların hangi platformda çalışma yapmaları gerektiğini dair bir yol haritası çizmesinde fayda vardır. Sosyal medya devamlı suretle değişen ve gelişen dinamik bir yapıya sahiptir. Markaların bu gelişim ve değişimi devamlı suretle takip etmeleri pazarlama çalışmalarına fayda sağlayacak stratejileri kullanmaları başarıya ulaşmada en doğru yoldur. Kısacası, bugün Vimeo yarın başka bir platform olabilir. Önemli olan markaların sosyal medya pazarlama çalışmalarını basmakalıp bir çalışma olarak değil, sürekli değişen bir platform olarak görmesi ve o dönemin popüler yöntemlerini fayda sağlar niteliklerle kullanmalarıdır.  

    Tag Cloud

Share with