Sosyal Medya Pazarlamasında Vine

Sosyal Medya Pazarlamasında Vine

/ No Comment

Vine, Apple tarafından geliştirilen ve ardından 2012 yılında Twitter’ ın satın almasıyla beraber son zamanlarda gün geçtikçe popülerleşen, akıllı telefon ya da tabletler ile çekilen videoların paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. Son günlerini yaşadığımız 2014 yılında aktif kullanıcı sayısını arttıran ve sosyal medya pazarlama çalışmalarında markaların hedef kitle ile oldukça yüksek etkileşimleri sağladığı Vine, 2015 yılı itibariyle popülerliğini daha fazla arttıracağı da öngörülmekte. Öyle ki; 2015 sosyal medya pazarlaması terndlerinden bahsedilirken markaların Vine üzerindeki çalışmalarını genişletmeleri önerilmekte. Her ne kadar sosyal medya pazarlamasında Facebook ve Twitter gibi büyük ve isim yapmış markaların etkili olduğu düşünülse de Instagram ve Vine gibi yeni popülerlik kazanan sosyal medya platformlarında etkili olduğu ve gün geçtikçe etkisini arttıracağı da net bir gerçektir. Sosyal medya platformlarının dinamik değişim gösteren mecralar olması bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Günümüzde birçok marka sosyal medya pazarlamasında Vine kullanmakta. Peki, Vine sosyal medya pazarlamasında nasıl bu kadar etkili? Bu sorunun cevabı olarak birçok özelliğinden bahsedebiliriz. Fakat öncelikle bahsetmemiz gereken Vine videolarının en fazla 6 saniye uzunluğunda olması, durdurarak video kaydedebilmesi ve GIF gibi sürekli bir döngü içinde devam etme özellikleridir. Bu özellikleri ile internet kullanıcılarının metin içeriklerinden çok video içeriklerine olan ilgisini ve bu ilgi sonucunda doğan talebi nitelikli özellikleri eşliğinde karşılamaktadır. Hashtag kullanımı ve videoların aynı anda Twitter ve Facebook’ ta paylaşılabiliyor olması da etkili özellikleri arasında yer almaktadır. Vine akıllı telefon ya da tabletlerden kullanılabiliyor olması özelliği ile de son yıllarda mobil pazarlamanın yükselişinden fayda sağlayarak sosyal medya pazarlamasında tercih edilmesinde oldukça etkili olmuştur. Tüm bu özellikleri ile popülerleşen, kendi trendlerini ve fenomenlerini sosyal medyaya sunan Vine artan bir grafikle yükselişini devam ettirecektir.

Son olarak Vine nasıl kullanılır, bundan bahsedelim.

·         Vine akılı telefon ya da tablete indirilip, Twitter veya mail adresiniz ile kayıt yapılırak profil oluşturuluyor.

·         Vine’ de video oluşturmak için, anasayfa ekranının sağ üstünde yer alan video ikonuna tıklanarak ya da ekrana dokunularak kayıt yapılıyor. Ekrandan parmağınızı kaldırdığınızda ise kayıt duruyor.

·         Vine videosu tamamlandıktan sonra Twitter, Facebook gibi sosyal ağlarda da paylaşımı yapılabiliyor.

·         Vine videosunu görmesi istenen kişilere daha kolay ulaşım için hashtag kullanılarak rahatlıkla ulaşım sağlanabiliyor.

Share with