Sosyal Medya Pazarlamasında Etkili Hashtag

Sosyal Medya Pazarlamasında Etkili Hashtag

/ No Comment

 2007 yılında bir  twitter kullanıcısı tarafından sosyal medya literatürüne gönderiyi etiketlemek ve kategorileştirmek için girmiş bir kavramdır. Facebook, Instagram, Pinterest gibi birçok sosyal ağlarda da kullanımı olmakla birlikte en yaygın olarak Twitter’ da kullanılmaktadır. Sosyal medya pazarlama çalışmalarında markalar, etkili bir reklam ve pazarlama yöntemi olarak hashtagi tercih etmekteler.

 Hashtag kullanarak; markanızla ilgili istediğiniz algıyı büyük bir hızla oluşturabilir aynı zamanda bu algının her anını gözlemleyerek ölçebilirsiniz, yeni takipçiler kazanabilir ve etkileşimi büyük oranlarda arttırabilirsiniz, pazarlama kampanyaların etkisini arttırabilirsiniz. Ancak burada atlanmaması gereken bir konu var ki; eğer markanızın sosyal medya pazarlamasında başarıya ulaştırmak için hashtag kullanmak istiyorsanız dikkatle üzerinde durmanız gereken önemli noktalar vardır, bunlardan bahsedelim.

 Spesifik olmalıdır. Markanıza özgü bir hashtag kullanımı ile pazarlama amacınıza hizmet ederken marka bilirliliğinize ve itibarınıza olumlu katkılarla ilerleyebilirsiniz. Bu sebeple kendi markanıza özgü hastagler kullanmanız her zaman daha faydalı olacaktır.

 Kısa, kolay anlaşılır ve yazılır olmalıdır. Özellikle Twitter 140 karakterlik sınırlamasıyla bunu zorunlu hale getirmiştir. Bu 140 karakterin içerisine uzun bir hashtag yerleştirmek hem vermek istediğiniz mesajı takipçilerinize iletme sürecinde işinizi zorlaştırır hem de takipçilerinizin bu hashtagi kullanması sürecini kötü etkileyecektir. Kolay anlaşılır ve yazılır olması hashtagin hem yayılmasında hem de kitlenin rahatlıkla kullanmasında fayda sağlar. Marka isminizde kısaltmalara gitmeniz ve anlaşılır kısa ifadeler kullanmanız bu durumda size yardımcı olacaktır.

 Etkileyici ve ilgi çekici olmalıdır. Pazarlama stratejiniz doğrultusunda markanız ile ilgili bir etkinlik ya da kampanya amaçlı kullanacağınız hashtag takipçilerinizi etkilemeli ve ilgisini çekmeli ki; bu hashtag üzerinden paylaşımlar yapılsın ve viralleşsin.

 Araştırma yapılarak kullanıma geçilmelidir. Rakiplerinizin kendi markaları için daha önceden kullandığı, büyük etkileşimlerle geri dönüş sağladığı ya da alakasız ve yer almak istemeyeceğiniz bir konu içerisinde daha önce kullanılmış bir hashtag ile markanıza pazarlama stratejisi oluşturmak kesinlikle doğru olmayacaktır. Bu doğrultuda kullanacağınız hashtagi mutlaka araştırmalısınız.

 Diğer dijital mecralar ya da geleneksel mecralarla entegre etmelisiniz. Marka hashtaglerinizi diğer sosyal hesaplarınız, web siteniz ya da blogunuzda kullanmanız aynı zamanda televizyon, gazete, dergi ve bilboard gibi geleneksel reklamlarınız da kullanmanız hashtage olan ilgiyi ve katılımı büyük oranlarda etkileyecektir.

 Marka olarak aynı zamanda takipçilerinizi de kullandığınız hashtage katın. Hashtag etrafında konuşulanlara dahil olarak hem devamlılığını sağlayabilir hem de kontrol altında tutabilirsiniz. Takipçilerinizi hashtage katarak da viralleşmesine fayda sağlayabilirsiniz.

 Son olarak 2 taneden fazla hashtag kullanmamalısınız. Hangi hashtag üzerinde ilerleyeceğinize karar vererek bu hashtag üzerinde ilerlemeniz ve algıyı bu hashtag üzerinde toplamalısınız. Fazla hashtag kullanımı hem bu algıyı dağıtacaktır hem de takipçilerinizi sıkacaktır. Bu sebeple tek bir hashtag ya da en fazla 2 hashtag ile ilerlemelisiniz. 

Share with