Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlaması

/ No Comment


Sosyal medya kullanımı gün geçtikçe artış göstermekte. popülerliği artan sosyal medya, her marka için bir pazarlama stratejisi halini aldı. markaların satış odaklı talep gösterdiği sosyal medya üzerinde birçok reklam metodu geliştirildi. reklam ağı olarak kullanılan bu platformlar markalar için vazgeçilmez. sosyal medya üzerinden pazarlama yapan firma sayısı bu artış ile doğru orantı göstermekte. günümüzde her marka sosyal medyada yer alıyor. sosyal hesaplar üzerinden markalara ait sayfalar açılıyor, bu sayfalar birbirine entegre ediliyor, sosyal medya pazarlama stratejisi belirleniyor ve grafikler izleniyor. tüm bu işlemlerin grafik sonuçlarını gören markaların sosyal medya pazarlaması için ayırdığı bütçe her yeni gün katlanıyor. peki markalar için neden sosyal medya?

Markalar süre gelen yıllar da offline reklamlar ile pazarda yerini alıyordu. fakat offline reklamlara ayrılan bütçeler ile alınan geri dönüşler aynı orantıda ilerlemiyordu. bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda neden sosyal medya sorusunu yanıtlamış oluyoruz. sosyal medya üzerinden yapılan pazarlamada iletişim çift yönlü ilerliyor. kullanıcı ile marka arasında iletişim anlık olarak sağlanabiliyor. bu iyi iletişim sonucu markalara ciro olarak yansıyor. aynı zamanda sosyal medya üzerinden yapılan tüm pazarlama teknikleri ölçümlenebilmekte. pazarlama stratejisinin başarısı veya başarısızlığı grafiklere dökülerek markalara yol haritası sağlıyor. yani sosyal medya pazarlaması için diyebiliriz ki; az bütçe, fazla geri dönüş..

 Peki, marka sosyal medya üzerinden pazarlama yapmak istiyor. hangi adımları izlemeli?

Hedef Kitle Belirleme

Sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanacak her markanın ilk adımı, hedef kitlenin belirlenmesi. Ürünleriniz kime hitap ediyor? sorusunun yanıtı sizlere hedef kitlenizi işaret edecek. Ürünleriniz hangi cinsiyete, hangi yaş aralığına ve hangi kesime hitap ediyorsa o kesimin çoğunlukta olduğu platformları seçmelisiniz. yani bir kozmetik markası olduğunuzu varsayalım. markanızın hitap ettiği kesim 24-60 yaş aralığı ve bayanlar olacaktır. burada bulunmanız gereken kesim daha çok görselinizi öne çıkartacak pinterest gibi bir platform, bayan kullanıcı oranı da oldukça yüksek olan bir facebook hayran sayfası vb. olmalıdır. doğru hedef kitle belirlemesi ve akabinde doğru platformlar ile ulaşılmış kullanıcı sizlere iyi bir pazarlama grafiği çıkartır. belirlediğimiz hedef kitle ve sosyal mecralarda hesaplarımızı açılmalı ve markanın duruşuna uygun bir şekilde giydirilmelidir.

 Sosyal Medya Entegrasyonu

Bir önceki adımda hedef kitle belirledik, hangi sosyal hesaplarda yer alacağımızı belirledik ve bu doğrultuda hesaplar açıldı. bundan sonraki süreç ise tüm bu sosyal hesapların birbirine bağlanmasıdır. sosyal medya pazarlamasının önemli noktalarından biri olan entegrasyon, sayıca kaç kişiye ulaşacağınızı belirler. tüm hesapların birbirine bağlı olması daha fazla geri dönüş almanıza ve bilinirliğinizin daha hızlı artmasını sağlar. sosyal medya pazarlamasında, kaç kullanıcıya ulaştığınız başarınızı gösterir. daha çok kullanıcıya ulaşmanızı sağlayan hesapların birbiri ile entegre edilmesi bu sebeple oldukça önemlidir.

İçerik Oluşturma ve Paylaşma

Sosyal hesaplarınızda hitap ettiğiniz kitleyi vurabilecek düzeyde kaliteli ve fresh içerikler paylaşmalısınız. paylaştığınız içeriğin hangi saat ve tarihler arasında paylaşılacağı da bir o kadar önem taşır. hangi içeriğin ne zaman paylaşılacağına dair takvimler hazırlanmalıdır. İçerik takvimi olarak adlandırdığımız bu planlama 6 ay sonrasını dahi kapsayan nitelikte olmalıdır.

 Kampanya Süreci

Sosyal ağlarda yer almak ve tüm hesapların entegre olması yeterli bir pazarlama süreci değildir. hesaplarınızın varlığından haberdar olması gereken kullanıcılara en hızlı ulaşma şekli kampanyadır. sosyal hesaplarınız üzerinden kullanıcılar ile iletişime geçmenizi sağlayan kampanyalar, ufak yarışmalar sıcak bir bağ oluşmasına ve güvenirlik sağlamanıza yardım edecektir.

 Raporlama

Sosyal hesaplarda yaptığınız her adım sonrası grafiklere dökülmüş sonuçlarınız olmalı. bu sonuçlar sizlere hangi adımda başarı hangi adımda başarısızlık sağladığınızı gösterir. grafikler bizlere izleyeceğimiz doğru yol için ışık tutar.

sosyal medya üzerinden pazarlama yapan marka için tüm bu adımlar ayrı ayrı önem taşır. doğru belirlenen pazarlama stratejisi markalara büyük geri dönüşler sağlayacaktır.

 

 

    Tag Cloud

Share with