Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

/ No Comment

 Son yıllarda geleneksel birçok mecranın dijital mecralara kaydığını göz önünde bulundurduğumuzda, markaların dijital ortamlarda ki çalışmalarını arttırma çabasına girmeleri kaçınılmaz bir sonuç olmuştur. Önceleri önde gelen markalar dijital pr (online İtibar) çalışmalarında, iyi bir web sitesi ve arama motorunda ilk sıralarda yer almayı yeterli görüyorlardı. son yıllarda hızla artış gösteren sosyal medyanın aktif kullanımı ve web sitesine gelen trafiğin %30 ‘unun sosyal mecralardan alındığının gözlemlenmesi ile ‘sosyal medya optimizasyonu’ çalışmaları önem kazandı. günümüzde tüm markalar sosyal ağlarda yer alarak hedef kitlesi ile iletişimde olma ve sosyal ağlardan trafik çekme çabasında. sosyal medya optimizasyonu bu çabayı karşılamak için literatürümüze girmiş bir çalışmadır diyebiliriz.

 Sosyal medya optimizasyonu çalışmalarında iki temel unsur vardır. İlki markanın sosyal ağlarda ki online itibarı, ikincisi ise dijital stratejisidir. sosyal medya optimizasyonuna, markanın kimliğine uygun bir online itibar yönetimi ile çalışmalara başlanırken, sonrasında da markanın isteklerine ve kimliğine uygun bir dijital strateji geliştirerek yola devam edilir. online itibar, markanın sosyal ağlarda nasıl bir duruşu olacağını ve nasıl bir dil kullanacağının optimize edilmesidir. dijital strateji ise markanın online itibarına uygun bir yol haritası çizilerek, hangi sosyal ağlarda yer alması gerektiğinin, sosyal ağlarda ki içeriklerin paylaşımlarının, hatta paylaşımlarının sıklıklarından günün hangi saatlerinde paylaşım yapılacağından nasıl bir görünüme sahip olmasının belirlenmesine kadar tüm detayları içeren bir optimize çalışmasıdır.

 Doğru bir sosyal medya optimizasyonunda dijital strateji oluştururken yapılması gerekenlerden bahsedelim. sosyal medyayı markanıza uygun olarak optimize ederken hiç değişmeyecek bir kural vardır. bu kural, markanın web sitesi içerisinde yer alan içeriklerini başka bir web sitesinde ya da sosyal ağlarda kolay paylaşıma uygun olarak oluşturulmasıdır. bunun için içeriklerin altında markanın web sitesine uygun sosyal ağlara ait paylaş butonlarını yerleştirebilirsiniz. İçeriklerin paylaşımları düz bir link ya da içerik olarak kalmamalıdır. paylaşımlar yorum yazısı ve teşekkür bildirimleri ile desteklenmeli ve paylaşılmaya teşvik edecek hamleler kullanılmalıdır. aynı zamanda paylaşımlarda görsele gerekli önem gösterilmelidir. sosyal ağ kullanıcılarının en fazla dikkatini çeken öğenin görsel ya da video olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda paylaşımda kullanılan görsellerin her sosyal ağ için farklı olan standartlara göre düzenlenmesi ve bu şekilde paylaşımı yapılması gerekir. sosyal medyada en önemli amaç markanın hızla yayılmasını sağlamaktır. ancak bu amaç için çalışmalar yapılırken, markanın web sitesi içerisinde ki hangi içerikle yayıldığının önemi büyüktür. sosyal ağlarda paylaşılan ve yayılması istenen içerikler markanın online itibarını ve hedef kitle ile doğru etkileşimi sağlamada en önemli unsurdur. sosyal ağlarda markanın etkileşimde bulunduğu kitle kişilerdir. bu sebeple içerik oluşturulurken etkileyici ve kaliteli içerikler üretilmelidir. Öyle ki sosyal ağlarda saatlerce gezinen hedef kitlenin günümüzde paylaş butonları çok kıymetli bir hal almıştır. İçeriğinizle birçok kişiye kolaylıkla ulaşabilirken, ancak etkileyici ve kaliteli bir içerikle paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. son olarak marka için sosyal ağlara özel kampanyalar düzenleyerek etkileşimi arttırın. hedef kitlenin doğru analiz edilerek düzenleyeceğiniz bir sosyal medya kampanyası ile etkileşimi arttırmanız oldukça kolay olacaktır.

 


Share with