Sosyal Medya Kampanyalarında Yapılan Hatalar

Sosyal Medya Kampanyalarında Yapılan Hatalar

/ No Comment

Markaların sosyal medya pazarlaması çalışmalarında en önemli hedefleri takipçilerini ve hedef kitle ile etkileşimi arttırmak ve aynı zamanda da takipçileri harekete geçirerek markanın ürün ya da hizmetlerine dair geri dönüşümleri arttırmaktır. Sosyal medya platformlarında bu hedefe en hızlı şekilde ulaşmak için kullanılabilecek yöntem ise sosyal medya kampanyaları düzenlemektir. Sosyal medya kampanyalarının etkisi nasıl tartışılmaz ise, sosyal medya kampanyaları düzenlenirken markaların düştüğü hatalar ile başarı oranlarını düşürüyor olmaları da tartışılamaz bir netliktedir.

Markaların sosyal medya kampanya sürecine girdiklerinde düşmemeleri gereken en belirgin hatalardan bahsedelim. En sık karşımıza çıkan hatalardan biri kampanyayı karmaşık bir hale getirmektir. Karmaşık bir yapıyla oluşturduğunuz kampanyalardan geri dönüşüm sağlamanız neredeyse imkansızdır. Sosyal medya kullanıcılarının karşısına markaların oluşturduğu kampanyalar gün içerisinde çok fazla çıkmaktadır. Kullanıcıların dikkatini çektikten sonra yapmanız gereken en önemli şey bu ilgiyi kaybetmeden kullanıcıyı hızla istediğine götürmek olmalıdır. Kampanyanıza gelen kullanıcıyı farklı bir hesabınıza yönlendirmeye çalışır ya da karşısına sürekli diğer hesaplarını beğenmeye yönlendirirseniz sıkılacak ve kampanyanızdan uzaklaşacaktır. Bu şekilde etkileşimde bulunduğunuz kullanıcıyı geri dönüşüm sağlamadan kaçırmış olursunuz. En doğrusu kampanyanız ile kullanıcının ilgisini çektikten sonraki süreci karmaşık bir hale getirmemeniz ve bu süreci hızlandırmanız olacaktır.

Sosyal medya kampanyalarınızda net olamamak da en sık yapılan hatalardandır. Kullanıcılara kampanyanız ile ne sunduğunuzu net olarak anlatmalısınız. Bunun için kısa ve öz cümleler ya da anlaşılabilir görseller kullanmanız gerekir. Ayrıca kampanyanızda tek bir şey istemelisiniz. Bu isteğiniz de kampanyanızın amacına yönelik olmalıdır. Aksi takdirde kampanyanız ile geri dönüşüm sağlamaktan çok takipçilerinizin kafasını karıştırmış olursunuz.

Sosyal medya kampanyalarında en sık rastlanan ve aynı zamanda markayı en fazla başarısızlığa götüren bir diğer hata da; oluşturduğunuz kampanyanın markanıza fayda sağlar niteliklerde olmamasıdır. Sosyal medya kampanyaları marka ile hedef kitle arasında ki etkileşimi arttırmaktan çok, markanızın ürün ya da hizmetlerine yönelik geri dönüşümler sağlamak olmalıdır. Bu sebeple markaların sosyal medya kampanyalarında önceliği etkileşimleri markaya fayda sağlar niteliklerde geri dönüşümler sağlamak olmalıdır. Tüm kampanya süreci bu hedefin üzerine kurulmalıdır. Aksi takdirde sadece takipçilerinize bir kampanya sunmuş, fakat başarıyı yakalayamamış olursunuz.

Markaların oluşturduğu sosyal medya kampanyalarında en sık düştüğü hatalar bunlar olmakla birlikte, küçük görünen ancak kampanyanın başarısızlığına sebep olabilecek birçok hata bulunmaktadır. Sosyal medya kampanyaları her ne kadar kolay bir çalışma olarak görülse de pek de öyle olduğu söylenemez. Bu süreçte markaların dikkatli olması ve detaylı bir çalışma içerisinde olması gerekmektedir. Aksi takdirde etkisi yüksek sosyal medya kampanyalarından başarı elde etmek oldukça zor olacaktır.

Share with