Sosyal Medya Kampanyalarında Tekrarlanan Yanlışlar

Sosyal Medya Kampanyalarında Tekrarlanan Yanlışlar

/ No Comment

Pazarlama çalışmalarının dijital mecralara kaydığı bu günlerde markalar sosyal hesaplarında sık sık kampanyalar düzenliyor. Takipçi kazanma, etkileşimi arttırma aynı zamanda hedef kitleyi harekete geçirmek amacı ile düzenlenen kampanyalar sonunda hediyeler dağıtılıyor. Sevdiğimiz ve kullanıcısı olduğumuz markaları dikkatle takip etiğimiz sosyal ağlar da çeşitli dönemlerde rastladığımız bu kampanyalarda markaların sık sık tekrara düştüğü yanlışlar başarısızlıklara neden oluyor. Başarısızlık getiren kampanyalarda yapılan yanlışları inceleyelim.

Kampanyanın Kurgusuna Dikkat

Sosyal medya kampanyalarında başarısızlığın bilindik kuralı yanlış kurgulardır. Hedef kitlenin iyi tanınmadığı markaların sıkça yaptığı bu yanlış ile hedef kitleye hitap edilemediği için etkileşimde sağlanamıyor. Katılımın az olduğu hatta olmadığı kampanyalar hüsranla sonuçlanıyor. Kullanıcıların sosyal medyayı teknik olarak çokta iyi bilmediği göz ardı edilmeden anlaşılabilir kurgular üzerinden ilerlemek gerekir. Kullanıcıların dikkatini çekebilecek, ürün veya hizmeti net bir biçimde gözler önüne serecek aynı zamanda eğlenceli bir kurgu ile hedef kitleyi harekete geçirmek mümkün.

Farklı Mecralara Yönlendirmeye Dikkat

Sosyal hesaplar üzerinden oluşturulan kampanyalarda kullanıcıları rahatsız eden belirgin nokta, farklı bir mecraya yönlendirmek adına karşılaştıkları uyarıcı mesajlardır. Kampanya içeriğini incelemek için girilen bir sosyal hesapta kullanıcıyı uyaran beni bu mecradan da takip et şeklindeki duyurular kullanıcılarda rahatsızlık yaratıyor. Bu nedenle oluşturulan kampanyalarda yönlendirmeler kısıtlanmalıdır.

Etkileşim

Sosyal mecralarda düzenlenen kampanyalarda etkileşim olması da başarı kazanılması anlamını taşımaz. Kampanyaya katılan kullanıcı sayısı gibi kampanyanın getirisi de büyük önem taşır. Kampanyanın ardından yükselen grafiklerin pazarlama adına da yükseliyor olması gerekir. Yanlış hedef kitle üzerinde çalışmalar yürüten markalar sadece takipçi kazanırken, doğru kurgulanmış ve doğru hedef kitleye ulaşmış bir kampanya sonucunda marka takipçi sayısını yükseltirken pazarlama alanında da başarı sağlar.

'Net Ol' malı

Oluşturulan kampanyanın ne olmaması birçok kampanyanın başarısızlıkla sonuçlanmasına sebep olmuştur. Sosyal mecranın kullanımı ayrıntılı bilmeyen kullanıcı, karmaşık bir kurguya anlamakta zorlanırken kampanyaya katılmaktan çekiniyor. Bu nedenle oluşturulan kampanyanın ' Beğen, hediyeni al' şeklinde net bir anlatıma sahip sloganlara sahip olmalıdır. Kampanya ile karşılaşan kullanıcı ne yapması gerektiğini ve sonucunda neye ulaşacağını bilmelidir. Kullanıcıya harekete geçirmenin ilk kuralı net olmaktır.

Share with