Sosyal Medya Kampanyalarında Mikrosite

Sosyal Medya Kampanyalarında Mikrosite

/ No Comment

Sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezi bir platform halini alıp hedef kitle alışkanlıklarında önemli bir yer edinen kadar geleneksel medya olarak bildiğimiz gazete, dergi ve televizyon reklamları pazarlamada en etkili yöntem olarak bilinmekteydi. Geleneksel mecraların ölçümleme, hedef kitle belirleme gibi önemli hususlarda sosyal medyanın gerisinde kalması markaların sosyal medya üzerinde yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Sosyal medyada birçok yöntem ile markanızın pazarlama çalışmalarını yürütebilir ve amaçlanan hedeflere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sosyal medya kampanyaları ise bu bağlamda başarısını kanıtlayarak ön plana çıkmış yöntemlerden biridir.

Sosyal medya kampanyaları markanın hizmet ya da ürünlerine yönelik hedef kitle üzerinde geri dönüşüm ve etkileşim odaklı oluşturulur. Mikrositeler de sosyal medya kampanyalarında en etkilisidir diyebiliriz. Özellikle son yıllarda büyük markaları mikrositeler ile başarılı kampanyalar yürüttüğünü gözlemliyoruz. Peki, mikrosite nedir? Mikrosite; tek sayfalık markanın herhangi bir hizmet veya ürününe yönelik oluşturulmuş web sitesidir. Mikrositenin başarılı bir sosyal medya kampanyası olması için; basit, sade ve anlaşılır bir şekilde hedef kitleye verilmek istenen mesajı vermeye yönelik bir şekilde oluşturulması gerekir. Kısa sürede hedefe ulaşmak mikrositelerin öncelikli amacıdır. Markanın mikrosite ile nasıl bir yol izlemesi gerekir? Öncelikle mikrositenin lansman süreci için doğru bir hedef belirleme yapılmalıdır. Bu doğrultu da yayılma süreci hızlı gerçekleşirken aynı zamanda da geri dönüşüm oranları yüksek olur. Devamında gerçek zamanlı ve hedefe yönelik içerik ile ana kampanya süreci başlatılmalıdır. Son olarak ise markanın başlattığı bu sosyal medya kampanya yöntemi mikrosite doğru zamanda sona erdirilmeli ve bitişinden sonraki süreçte kontrol altında tutulmalıdır ki, sosyal medyada marka ile ilgili oluşabilecek herhangi bir sorun ile karşılaşılmasın.

Mikrositenin sosyal medya kampanyasında faydaları nelerdir? Bunlardan bahsedelim.

  • Mikrosite markanın tek bir ürünü ya da hizmeti üzerinden oluşturulan tek sayfalık bir web site olsa dahi markanın esas web site trafiğini önemli ölçüde arttırır.
  • Seo açısından olumlu etkileri oluşturur. Mikrositenin oluşturulduğu belirli bir ürün ve hizmet üzerinden hedefe yönelik olarak Google aramalarında fayda sağlayacak nitelikler oluşturur.
  • Mikrositenin markanın tüm sosyal hesapları ile entegre edilmesi sonucunda takipçi artışı, sosyal medyada adından söz ettirme ve hedef kitle ile etkileşim arttırma sağlanır.
  • Marka bilinirliğine önemli ölçüde katkısı olur. Özellikle başarılı bir mikrosite ile marka bilinirliliği istenilen doğrultuda oluşturulabilir.
  • Mikrosite ile markanın ürün ve hizmetlerine dair güvenirlilik oluşturmak oldukça kolay olacaktır. Hedef kitle ile marka arasında iletişimi arttıran bir platform olan mikrosite güvenilir bir bağ oluşmasında etkilidir.
  • Mikrositenin oluşturulduğu markanın ürün ya da hizmeti açısından rakiplerinin önüne rahatlıkla geçebilir. Marka başarılı bir mikrosite ile rakiplerinin bir adım önünde ilerleyebilir.
  • Sosyal medya pazarlamasında önemli bir yere sahip olma hedef belirlemede mikrosite yöntemi önemli faydalar sağlar. Marka doğru hedef kitleye yönelik pazarlama çalışmalarını yürütürken aynı zamnda ilerleyen süreç için hedef kitle bilgilerini edinebilir.

Share with