Sosyal Medya İçeriklerinin İdeal Karakter Uzunlukları

Sosyal Medya İçeriklerinin İdeal Karakter Uzunlukları

/ No Comment

Sosyal medya pazarlamasında çok sık duyulan bir tabir mevcut; "İçerik kraldır." Aslına bakılırsa sosyal medyanın dinamik yapısının getirileri ile içerikler sosyal medyada çok daha önemli bir hal aldır. Markaların sosyal medyada marka kimliklerine uygun farklı niteliklerde birçok amacı ve bu doğrultuda da farklı birçok stratejileri olabilir. Ancak genel itibariyle farklı stratejilerinde ve hedeflerine ulaşabilme yolunda faydalanabilecekleri en önemli sosyal medya aracı içerikleridir.

Sosyal medya içerikleri hitap edilen hedef kitlenin ilgisini çekme, sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak, etkileşimi arttırmak, hedeflere yönelik geri dönüşümler sağlamak gibi önemli adımlarda markaların vazgeçilmezi. Bu noktada önemli olan ise, markanızın sosyal medya hesaplarında paylaştığınız içeriklerin doğru niteliklere sahip olması gerekir ki fayda sağlayabilin ve başarılı sonuçlar elde edebilin. Sosyal medyada içerik pazarlaması oldukça detaylı bir çalışma gerektirmektedir. İçeriklerinizin hedef kitlenize hitap edebiliyor olmasından, kaliteli olması, teşvik edici sloganlara yer vermeniz gerektiğinden hangi zaman dilimlerinde paylaşacağınıza kadar çok detaylı bir çalışma ile içeriklerinizden geri dönüşümler elde edebilirsiniz. Sosyal medya içeriklerinin karakter uzunlukları da bu önemli nitelikler arasında yer almaktadır.

Sosyal medyada genel itibari ile söyleyebileceğimiz net bir karakter uzunluğu olmamakla birlikte bu durumun tüm sosyal medya platformlarının farklı özelliklerine göre değişiklik gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre bazı sosyal medya platformlarının ideal karakter özelliklerini inceleyelim;

Facebook: Herhangi bir karakter sınırlaması olmayan Facebook' ta içeriklerin ideal karakter uzunluğu 40 karakterdir. 40 karakteri geçmeyen içeriklerin Facebook' ta %86 gibi bir oranla daha fazla etkileşim aldığı gözlemlenmektedir.

Twitter: 140 karakterlik bir karakter sınırlamasına sahip olan Twitter' da ideal karakter uzunluğu 100 karakterdir. 100 karakteri geçmeyen tweetlerin %17 gibi bir oranla daha fazla etkileşim sağladığı gözlemlenmektedir.

Google+: Başlık uzunluklarının Google+' da 60 karakter ideal uzunluk olarak görünmektedir. Google+' da içeriklerin 60 karakter başlık yani bir satırla sınırlandırılması etkileşimi arttırdığı gözlemlenmektedir.

Bu bilgilerden de anlaşılacağı üzere genel olarak sosyal medya içeriklerinin ideal karakter uzunluğu bilgisi mevcut değil. Sosyal medya platformlarının farklı özelliklerine göre bu durum değişiklik göstermektedir. Sosyal medya içeriklerinin ideal karakter uzunlukları ile genel olarak söyleyebileceğimiz tek şey; kısa tutulan karakter uzunlukları her zaman etkileşimin daha yüksek olduğudur. 140 karakter sınırlaması olan Twitter hatta karakter sınırlaması olmayan Facebook gibi sosyal medya platformlarında dahi bu durum aynıdır. Son olarak; markaların hedef kitlesi olan sosyal medya kullanıcılarının bu platformdaki genel alışkanlık ve özellikleri doğrultusunda kısa karakterler tutulan karakter uzunlukları en idealidir diyebiliriz.

Share with