Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal Medya Entegrasyonu

/ No Comment

 Günümüzde sosyal hesaplar, pazarlama aracı olarak kullanılmakta. Markalar sosyal hesaplarda yer alarak bilinirlik sağlamayı hedefliyor. Markalar hemen hemen her sosyal hesapta yer alarak, sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta. Bulunduğumuz bu dijital çağda, markaların sosyal hesaplarda yaptıkları çalışmalar olumlu sonuçlar olarak dönüşüm sağlamakta.

 Markalar için sosyal medya yönetiminde önemli kural sosyal hesapların entegrasyonudur. Sosyal hesaplarda yapılan çalışmaların daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşması için tüm hesapların birbirine bağlı olmasıdır, sosyal medya entegrasyonu.
 Geleneksel reklam çalışmalarında kullanılan bir yöntemden yola çıkalım. Marka için yapılan reklam çalışması ilk olarak tv kanalında yayınlamaya başlar. Bu çalışma arkasından billboardlarda afişler, radyo kanallarında yapılan anonslar ile desteklenir. Aslında bu çalışma biçiminde bir entegrasyon örneğidir. Billboard da  afişi gören kullanıcı, tv kanalında karşılaştığı marka reklamı ile daha yakından ilgilenir ve markaya ulaşır. Bu çalışma biçiminin sosyal medya platformu üzerinde kullanımı markalar için daha olumlu dönüşler sağlar. Markanın Facebook hesabında paylaştığı yeni bir ürün, diğer bir sosyal hesap olan Twitter sayfasına entegre ise aynı ürün paylaşımı Twitter hesabında da görüntülenir. Bu durum ise ürünün daha fazla kullanıcıya ulaştığı anlamını taşır. Bu sebeple sosyal medya çalışmalarında hesaplar birbirine entegre bir biçimde yürütülmelidir. 
 Adım adım sosyal medya entegrasyonu;
 Marka için açılan sosyal medya hesaplarının giydirilmesi sırasında ilk yapılması gereken entegrasyon, web sitenizin belirtilmesidir. Her hesap açıklamasında markaya ait web site adresi belirtilmelidir. Web sitenizin belirtilmesi, kullanıcının sizlere ulaşmasını kolaylaştırır.
 Bunun yanı sıra tüm sosyal hesaplarınızda ve web sitenizde diğer sosyal hesaplarınıza at ikonlara yer vermelisiniz. Twitter sayfanızda Facebook, İnstagram ve Gplus ikonları yer almalıdır. Twitter sayfanızdan sizi takip eden kullanıcı, bu ikonlar ile tüm sosyal hesaplarınıza yani sizlere ulaşabilmelidir.
 Sayfalarınızın açılması ve kullanıcıların sizlere ulaşabileceği biçimde düzenlenmesinin ardından, tüm hesaplarınızın aktif olarak kullanılması yer alır. Marka hedef kitlesine uygun ve belirlenen bir içerik takvimi eşliğinde sık olarak kullanılmalıdır. 
 Son olarak sosyal medya entegrasyonunda yapılması gereken, yaptığınız reklam çalışması ve pazarlama süreciniz geleneksel olsa dahi bu çalışmaları sosyal hesaplarınız üzerine de entegre etmektir. Kartvizit veya afişlerinize qr kod eklemek gibi..
 Sosyal medya çift yönlü iletişimin sağlandığı dijital bir platform. Sosyal medyanın bu özelliğini doğru kullanan markalar için, sosyal medya platformu iyi bir pazarlama alanıdır. Bu sebeple markalar için sosyal hesap kullanımı oldukça önemlidir. Sosyal medya üzerinden yapılan her çalışma için ana kural unutulmamalıdır. Sosyal medya çalışmalarının en önemli kuralı tüm çalışmalar ve hesaplar entegre bir biçimde yürütülmelidir.

Share with