Sosyal Medya Başarı Öyküsü - Ezgi Tosunkara

Sosyal Medya Başarı Öyküsü - Ezgi Tosunkara

/ No Comment

Sosyal Medya yönetimi yapan topluluk yöneticilerinin yükleri çok ve aralarından başarı hikayeleri yaratmak ise hiç de kolay değil. 2015'in son çeyreğine girerken bu konuda Spell Digital Marketing'in deneyimli topluluk yöneticisi Ezgi Tosunkara'dan bir kaç sorumuzu yanıtlamasını rica ettik ve kendisi bizi kırmayarak aşağıdaki cevapları iletti.

Biz okurken öğrendik ve deneyimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. İşte Spell 'den Ezgi hanım ile söyleşimiz.


  • Reachpod: Merhaba, Ezgi Hanım kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Ezgi: 31 yaşındayım. 20 aylık Yaman adında bir oğlum var. Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 2008 yılında mezun olup, 2011 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde yüksek lisansını tamamlamış uzman biyoloğum. Fotoğraf tutkumun peşinden giderek bir süre düğün hikaye çekimi ve doğum fotoğrafçılığı yaptım. Grafik tasarım işlerinden keyif almam, fotoğraf tutkum, teknoloji ve sosyal medya araçlarına olan merakım sayesinde şu an 'Spell Digital Marketing' adlı dijital pazarlama ajansında sosyal medya uzmanlığı yapmaktayım.

  • Reachpod: Ajans olarak yönetmiş olduğunuz markaların sosyal medyadaki başarısında etkili olan faktörler nelerdir? Kısaca markalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ezgi: Ajans olarak sosyal medya yönetimindeki en önem verdiğimiz şey markaların bilinirliğini organik yollarla arttırmak ve takipçilerimize markalarımız hakkında doğru ve güvenilir bir akış sunmak. Bunun yanında markaların takipçi profiline uygun kampanya, yarışma ve sosyal medya reklamları ile markalarımızın bilinirliğini ve canlılığını devamlı olarak ön planda tutmak en önemli önceliğimiz.

  • Reachpod: Peki, Spell Sosyal Medya'da bir karakter olsaydı onu nasıl biri olarak tanımlardınız,? Neşeli, Asi, Sevecen vb.?

Ezgi: Spell Digital Marketing; genç, yenilikçi ve profesyonel kadroya sahip bir dijital pazarlama ajansı. Ajansımızda çalışan herkes kendi alanındaki yenilikleri, gelişmeleri ve dünya dinamiklerini yakından takip etmekte. Dolayısıyla Spell, sosyal medyada bir karakter olsaydı eğlenceli, yenilikçi ve trendöncüsü bir karakter olurdu.

  • Reachpod: Sosyal Medya yönetim sürecinde ne zorluklar çekiyorsunuz ve bunları aşmak için ne tavsiyeleriniz olabilir?

Ezgi: Sosyal medya yönetimi maalesef ülkemizde hala yeterli öneme ulaşmış değil. Aslında çok yeni ve bir o kadar da uğraş gerektiren bir iş. Marka kimliği ile kişisel profil yönetimi arasında oldukça büyük farklar var. Kişisel profillerde siz istediğinizi paylaşabilir, hiç bir çekinceniz olmadan arkadaş çevrenize istediğiniz mesajları verebilirsiniz. Ancak kurumsal veya kurumsal olma yolunda ilerleyen bir markaysanız sosyal medyada oldukça dikkatli ve özenli olmak zorundasınız. Paylaşımlarınız ve mesajlarınız doğru kitlelere, doğru bir dille ve en önemlisi kaliteli görsel tasarımlar ile desteklenerek sunulmazsa takipçi kitlenize evde çayını içerken canı sıkılmış da dur bir şeyler paylaşayım demiş gibi görünürsünüz. Bu da kurumsal ve profesyonel görünmek isteyen markalar için çok büyük bir eksi olur. Günümüzde insanların zamanının büyük bölümünü sosyal medyada geçirdiğini düşündüğünüzde, aslında sosyal medya markalar için başka hiç bir yerde ulaşamayacakları kadar büyük bir hedef kitle sağlayan bir mecra. Bu konudaki en büyük sıkıntımız markaların çalışanlarından birine bu görevi vermeleri, o çalışanın da diğer iş yükü arasında sosyal medya hesaplarını yönetmeyi önemsenecek bir iş olarak görmemesi ve aklına geldikçe internetten kalitesiz ve uygun olmayan görsellerle paylaşımda bulunması. Çünkü kullanıcıların kafasında bir defa yanlış veya olumsuz bir izlenim bıraktığınızda bunu düzeltmek çok zor. Dediğim gibi sosyal medya, marka bilinirliğinin ve vizyonunun çok geniş kitlelere tanıtılabileceği bir ortam olduğundan aslında çok önemsenmesi gereken bir konu. Bunun için kurumsal sosyal medya yönetimine gereksiz veya herkesin yapabileceği bir iş olarak bakmadan, markanız için bu işi profesyonelce yapacak, markayı tanıyacak, hangi kitleye nasıl hitap edeceğini analiz edebilecek, alanında uzman kişilerden yardım almak çok önemli.

  • Reachpod: Sosyal Medya yönetiminde kullanılmak üzere sunulan pek çok araç var. Siz de belirli bir karar verme süreci geçirmiş olmalısınız. Sosyal medya yönetiminde, Reachpod'u kullanmaya nasıl karar verdiniz kısaca bunu da aktarabilir misiniz?

Ezgi: Aslında benim için önemli olan şey tüm hesapları bir arada görebileceğim, her birini ayrı ayrı yönetebileceğim, yapılan yorumlardan, gelen mesajlardan ve beğenilerden kısacası yönettiğim hesaplarda olan her hareketten anında haberim olacak bir araç kullanmaktı. Sosyal medyada mesajlara anında dönebilmek, hareketleri görüp hesabın nabzını tutmak çok önemli. Çünkü takipçilerin; tepkilerinin, beğenilerinin ve mesajlarının marka tarafından kısa sürede görüldüğünü, cevaplandığını görmesi marka profiline çok önemli bir katkı sağlamakta. Tüm bunların yanı sıra istediğim zaman aralıklarında hesaplardaki hareketleri rapor olarak alabilmek ve bunu müşterilerimize sunabilmek de çok önemliydi. Reachpod; tüm bunları sağlaması, kolay ve basit bir ara yüze sahip olması ve de sorunlara hızlıca çözüm üreten ve 7/24 ulaşılabilen bir teknik desteğe sahip olması sebebiyle birinci tercihim oldu.

  • Reachpod: Reachpod size ne gibi faydalar sağladı? Bununla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Ezgi: Reachpod sürekli gelişen ve kullanıcısına avantajlar sağlayan bir program olması sebebiyle çok önemli bir araç. Tüm sosyal medya hesaplarını birarada yönetebilmek,hareketleri raporlamak, yeni eklenen özellikleri sayesinde görselleri düzenlemedeki kolaylıkları ve hesap hareketlerinden yöneticiyi haberdar etmesi ile diğer araçlardan ayrılıyor. Sosyal medya yönetimindeki en önemli konu olan anlık hareket izlemeyi kolayca sağladığından kullanıcının iş yükünü oldukça hafifletmekte. En önemli faydalarından biri de eğer yönetilecek birçok hesabınız varsa her biri için ileri tarihli gönderiler hazırlayarak istediğiniz tarihte paylaşılmasını programlayabilmeniz. Zira çoklu hesap yönetimlerinde düzen ve programlama çok önemli.

  • Reachpod: Reachpod yeni özelliklerle büyüyor ve gelişiyor. Peki, siz bu özellikler arasından hangisini en çok kullanıyorsunuz?

Ezgi: Reachpod'un en çok kullandığım özellikleri; zamanlanmış gönderiler, raporlama ve yapılan yorumlara pozitif-negatif veya nötr etiketleri ekleyerek markanın takipçiler üzerindeki etkisinin kolayca izlenebilmesi özellikleri. Bu sayede dinamikleri kolayca ve yakından takip etme fırsatım oluyor.


Ezgi hanıma tüm Reachpod ailesi olarak zaman ayırdığı ve deneyimlerini paylaştığı için teşekkür ederiz :)Share with