Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığı

/ No Comment

Sosyal medya kavramının hayatımıza girişi ile kullanıcı alışkanlıkları da farklı boyutlar kazandı. Sosyal medya platformları Facebook, Twitter, Instagram derken her geçen gün sayıca artıyor. Aynı zamanda mobil cihaz kullanımının da artması ile kullanıcılar için sosyal medya artık vazgeçilmez oldu. Markalar için reklam aracı olan sosyal medya platformları, kullanıcılar için bir alışkanlık halini aldı.

Yapılan araştırmalara göre mobil cihaz kullanıcıları her geçen gün biraz daha sosyal medya bağımlısı oluyor. Bir gün içinde ortalama 500 milyon tweet atılıyor, 1.28 milyar kişi ise Facebook platformunu aktif olarak kullanıyor. Yapılan araştırmaların sonucu olan bu rakamlara bakıldığında, kullanıcıların sosyal medya bağımlısı olma yolunda hızla ilerledikleri aşikar.

Yapılan araştırmalarda, sosyal medya bağımlısı olan kullanıcı davranışları incelemiş. Bakın sosyal medya bağımlısı olan kullanıcı davranışları neler?

Tüm davranışların sosyal medya üzerine kurulması

Sosyal medya bağımlısı olan veya olma yolunda ilerleyen kullanıcılar, her davranışlarını sosyal medya üzerinde sergilemek için şekillendiriyor. Mesela yapılan bir yemek türünü sadece Instagram hesabı üzerinden paylaşmak adına saatlerce süslemek için vakit harcamak, kurulan sofra düzenini bir sosyal medya platformu üzerinden paylaşmak için normal vakitten daha uzun bir uğraşı sergilemek gibi. Kullanıcı örneklerde olduğu gibi hayatın normal akışındaki tüm düzenini, sosyal medyada paylaşmak adına daha fazla uğraşı sergileme eğilimine giriyorsa sosyal medya bağımlısı haline gelmiş demektir.

Her anınızı sosyal medyada paylaşmak

Bazı kullanıcı davranışları, her anı sosyal medya üzerinden paylaşma eğilimi gösteriyor. Yemek yerken, dinlenirken, çalışırken hatta uyurken şeklinde her anı sosyal medya üzerinden diğer kullanıcılar ile paylaşma davranışı gösteren kullanıcı, sosyal medya bağımlısıdır. Bu kullanıcı kitlesi, her anının sergilenmesi için büyük istek duyarlar. Eğer sizde bu davranışları gösteren kullanıcı kitlesi içinde yer alıyorsanız, dikkat sosyal medya bağımlısı olmuş veya olmak üzeresiniz.

Günün büyük bölümünü sosyal medyada geçirmek

Sosyal medya bağımlısı kişiler, günlerinin büyük kısmını sosyal hesaplarda sörf yaparak geçirir. Çalışırken verdikleri her arada Facebook hesabının kontrolünü yapar, trafikte ilerlerken atılan tweetleri tek tek inceler hatta çok kısa zaman aralıklarında sık sık ana akışı yenileyerek yeni paylaşımları kaçırmama isteği duyarlar. Eğer bir sosyal medya kullanıcı bu şekilde büyük oranda zamanını sosyal medya hesaplarında geçiriyorsa, sosyal medya bağımlısı demektir.

Bu davranışları sergileyen kullanıcılar büyük orada sosyal medyaya bağımlılık kazanmış kişilerdir. Sabah uyanır uyanmaz hesaplarını kontrol etme, gece yatmadan önce uzun saatler sosyal hesaplarında aktif olma gibi aşırı eğilimler gösterirler. Sosyal medyanın bu denli hayatlarımıza entegre olduğu bu dönemde, her sosyal medya kullanıcısı bağımlılık davranışlarını sergiler. Fakat bu davranışların sıklığı ve sosyal hesaplarda geçirilen sürelerin uzunluğu, bağımlılıktan olumsuz etkilenmenizi belirleyen etmenlerdir.

Share with