Snapchat Sosyal Medyada Önemini Arttırıyor

Snapchat Sosyal Medyada Önemini Arttırıyor

/ No Comment

Snapchat; fotoğraf ya da video çekerek üzerine not ekleyip ve karşı tarafa bunların 1 ile 10 saniye arasında ne kadar gösterileceğini belirlenerek paylaşım yapılan bir sosyal mesajlaşma platformudur.  Sosyal medyada özellikle son yıllarda mobilin ve görsel paylaşımların etkisi çok fazla arttı. Snapchat’ in de temelde tamamıyla video ve görsele dayanan yapısı ile anlık mesajlaşmadan oluşması bu platforma olan ilgiyi ve aynı zamanda da kullanıcı sayısını arttırıyor. Günümüze kadar gelen süreçte özellikle 25 yaş altı gençlerde çok popüler bir hal aldı. Dinamik bir yapıya sahip olması ve gönderilen görsel ya da videoların belirlenen kısa sürelerde siliniyor olması kullanıcıların en fazla dikkatini çeken ve rahatlıkla kullanımı sağlayan özellikleri arasında yer alıyor.

Snapchat’ i, 3 milyar dolarlık teklif ile Facebook satın almak istedi ve geri çevrildi, ardından Google’ dan 4 milyar dolarlık bir teklif geldi ve yine geri çevrildi. Şu anda ise Snapchat’ in değerinin 10 milyar doları bulduğu düşünülüyor. Bu durum Snapchat’ in önemli bir sosyal medya platformu halini aldığını kanıtlar niteliktedir. Snapchat’ in en çok kullanıldığı Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde markalar Snapchat’ te yer almaya ve sosyal medya pazarlama çalışmaları bünyesinde kampanyalar düzenlemekteler. Bu kampanyalarında başarıya ulaşması ile Snapchat’ in sosyal medya pazarlamasında ki etkisini ortaya koyuyor.

Sosyal medya pazarlamasında yenilikleri takip ederek fayda sağlar niteliktekileri bünyesine dahil etmek markaların kesinlikle önemle üzerinde durmaları gereken dijital strateji ayaklarından biridir. Markaların hedef kitlesinin yer aldığı platformların takibini gerçekleştirmesi ve bu platformlarda yer alarak aktif çalışmalar yürütmesi gerekir. Snapchat’ te bu bağlamda kullanıcı sayısının hızla artışı ve yapısında yer alan özellikleri ile sosyal medya pazarlama çalışmalarında etkili olunabilecek bir platform olması sebebiyle ülkemizde de markaların yer alması ve stratejilerini oluşturmaları gereken yeni bir sosyal medya platformudur. Avrupa ülkeleri kadar ülkemizde henüz çok yaygın kullanılmıyor olsa da ülkemizde de son zamanlarda çok ilgi gösterilen ve kullanı

Share with