Snapchat Satış Odaklı Pazarlama

Snapchat Satış Odaklı Pazarlama

/ No Comment

Snapchat henüz birçok markanın yeni bir platform olması sebebiyle sosyal medya pazarlaması çalışmalarını yürütmek için doğru bir sosyal ağ olarak görünmüyor olabilir. Ancak büyük ölçekli markaların satış odaklı pazarlama yöntemini Snapchat üzerinden gerçekleştirdiğini. Ve oldukça başarılı sonuçlar elde edebildiğini görmekteyiz. Snapchat pazarlama çalışmaları sonucunda; geri dönüşüm ve hedef kitle ile etkileşim oranlarında ki artış bu başarı sonuçlar arasında yer alıyor.

Öncelikle markaların Snapchat' i farkına varması ve pazarlama çalışmalarında Snapchat' e yer vermesinin sebeplerinden bahsedelim. Snapchat kısa bir zaman içerisinde kullanıcı sayısını hızla arttırdı. Üstelik bu kullanıcı kitlesi Snapchat üzerinde aktif olarak yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre üniversite öğrencilerinin yaklaşık % 70' i Snapchat' te yer alıyor. Aynı zamanda Snapchat kullanıcılarının % 70' ini de kadılar oluşturuyor. Bu oranlar doğrultusunda markalar Snapchat' te hazır müşterilerine hitap edebileceği bir ortam olarak görmeye başladı. Aynı zamanda Snapchat kullanıcılarının bu platformda aktif olarak yer alıyor olması markaların sosyal medya pazarlamasında kullanabilecekleri bir platform olduğu düşüncesini kuvvetlendirmiştir.

Peki Snapchat üzerinde satış odaklı pazarlama nasıl yapılır? Markalar Snapchat' te satış odaklı pazarlamada konuşma sırasında kullanıcılara gönderdikleri kuponlar ile yürütmekteler. Bu yöntem ile markalar ilgi çekici bir pazarlama yöntemini yakalamanın yanında kullanıcıları satışa direkt satın almaya yönlendirdikleri için satış odaklı bir pazarlama özelliğini yakalayabilmekteler. Özellikle Snapchat' in en belirgin özelliği olarak karşımıza çıkan, konuşma sırasında gönderilen görsellerin en fazla 10 saniye içerisinde siliniyor olması bu yöntemi oldukça fazla başarılı bir hale getiriyor. Kullanıcı markanın gönderdiği kuponu en fazla görebileceği için bu fırsatı kaçırmamak için hızla satın almaya yöneliyor. Böylece marka hem kullanıcı kitlesinin markaya olan ilgisini arttırıyor hem de satışa teşvik ediyor. Tüm bu yönleri ile çok avantajlı olan Snapchat satış odaklı pazarlamada soru işareti olarak kalabilecek kısım; yapılan pazarlama çalışmasının raporlama ve analiz kısmı olabilir. Diğer sosyal ağlarda avantajlı bir özellik olarak yer alan raporlama ve analiz özelliği Snapchat' te yer almıyor. Ancak bu sistemi kolaylıkla kendiniz devam ettirebilirsiniz. Snapchat' te takipçi portfoyünüze kattığınız kitlenin bilgilerini ve fırsat kuponu gönderdiklerinizi bunların arasından geri dönüşüm sağladıklarınızı liste halinde takip ederseniz; Snapchat satış odaklı pazarlama çalışmanızın başarısını rahatlıkla analiz edebilir ve raporlayabilirsiniz.

Kısacası birçok yönden başarılı sonuçlar elde edebileceğimiz Snapchat özellikle satış odaklı pazarlama çalışmalarında etkili bir platform olarak kullanılabilir. Öyle ki, ilerleyen zamnlarda sosyal medya pazarlamasında sıklıkla karşımıza çıkan bir platform olacaktır.

Share with